PLAN  SZARONA  -  HISTORIA
      -  wrzesień-grudzień 2003 r.
 - grudzień 2003 - Plan Szarona
      -  styczeń-marzec 2004 r.


Szesnasty Knesset (2003-2006)
Mur bezpieczeństwa

 

 

---------- "Plan Szarona" ----------

18 grudnia 2003 r. premier Ariel Szaron oświadczył, że jeśli nadal będzie trwał impas w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie, uniemożliwiający wprowadzenie w życie "Mapy drogowej", wówczas Izrael zdecyduje się na wprowadzenie własnego planu. Plan Szarona przewidywa szybkie utworzenie państwa palestyńskiego, przy jednostronnym wyznaczeniu przez Izrael przyszłych jego granic. Część żydowskich osiedli zostałaby ewakuowana, a granice wytyczyłby wybudowany "mur bezpieczeństwa", który stanowiłby zaporę dla palestyńskich terrorystów. Plan Szarona opierał się na serii "jednostronnych posunięć", które poczyniłby Izrael nie mogąc negocjować ze stroną palestyńską.

18 grudnia 2003 r. izraelski oddział wkroczył do Nablusu w Samarii. W starciach zginęło 4 Palestyńczyków.
    18 grudnia 2003 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód przy punkcie kontrolnym Idna, w rejonie Hebronu w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

19 grudnia 2003 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem do obozu uchodźców Baalata w Nablusie, w Samarii. W starciach rannych zostało 4 Palestyńczyków. W obozie wprowadzono godzinę policyjną. Aresztowano 16 poszukiwanych Palestyńczyków.
    19 grudnia 2003 r. kilka tysiący Palestyńczyków przeszło w wielkiej paradzie w Gazie z okazji 16-rocznicy powstania Hamasu.

19 grudnia 2003 r. administracja Stanów Zjednoczonych przestrzegła rząd Izraela przed podejmowaniem "jednostronnych" kroków, które mogłyby przeszkodzić w realizacji planu pokojowego "Mapa drogowa".
    19 grudnia 2003 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze ogłosił, że na wniosek Zgromadzenia Ogólnego ONZ rozpocznie w lutym przesłuchania świadków w celu ustalenia legalności budowy izraelskiego "muru bezpieczeństwa" oddzielającego Autonomię Palestyńską od Izraela.

20 grudnia 2003 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze w sprawie "muru bezpieczeństwa" stworzy "niebezpieczny precedens".

20 grudnia 2003 r. izraelscy żołnierze operujący w obozie uchodźców Balata w Nablusie, w Samarii, aresztowali lokalnego dowódcę Hamasu. W obozie przeszukiwano dom po domu.

21 grudnia 2003 r. izraelski dziennik "Haarec" napisał, że plan "jednostronnych posunięć" Ariela Szarona nie ograniczy się do budowy "muru bezpieczeństwa" oraz politycznego odseparowania się, lecz przewiduje także zerwanie wszelkiej współpracy gospodarczej z Palestyńczykami. Separacja gospodarcza polegałaby między innymi na zamknięciu granicy dla palestyńskich robotników pracujących w Izraelu.
    21 grudnia 2003 r. wicepremier Ehud Olmert powiedział, że dziesiątki tysięcy żydowskich osadników może zostać przeniesionych, jeśli Izrael wznowi zawieszone przedsięwzięcia na rzecz odizolowania się od Palestyńczyków.

mapa - rozmiar: 205 602 bajtów
Planowany przebieg bariery bezpieczeństwa
(Copyright: Gedeon)

21 grudnia 2003 r. izraelskie oddziały kontynuowały działania w obozie uchodźców Balaata w Nablusie, w Samarii. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna.

22 grudnia 2003 r. pięciu palestyńskich terrorystów z Partii Wyzwolenia zaatakowało egipskiego ministra spraw zagranicznych Ahmeda Maher el-Sajeda w meczecie Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Zraniony nożem został egipski minister oraz dwóch jego ochraniarzy. Izraelska policja aresztowała wszystkich napastników. Minister el-Sajed przyjechał do Jerozolimy na rozmowy w sprawie wznowienia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

22 grudnia 2003 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa obrzucili granatami patrol izraelskiej straży granicznej w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Zginęło 2 izraelskich żołnierzy. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk, a 5 osób zostało rannych. Aresztowano 4 palestyńskich terrorystów.
    22 grudnia 2003 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wystrzelili 2 rakiety Qassam, które spadły na żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.
    22 grudnia 2003 r. palestyńscy terroryści ostrzelali dwa żydowskie samochody pod Hebronem, w Judei. Ranny został 1 izraelski policjant.

23 grudnia 2003 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicy miasta Sderot na Negewie.
    23 grudnia 2003 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Ejlatu, na Negewie.

23 grudnia 2003 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem do Rafah na południu Strefy Gazy. W starciach zginęło 9 Palestyńczyków, a 42 osoby zostały ranne. Jednostki inżynieryjne wykryły i zniszczyły podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    23 grudnia 2003 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem do Ramallah w Samarii. Przeszukano liczne domy i biura administracji Autonomii Palestyńskiej. Przejęto liczne dokumenty mówiące o przekazaniu przez Syrię 80 tys. USD dla Hamasu. Aresztowano 22 palestyńskich terrorystów z Hamasu.
    23 grudnia 2003 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu wystrzelili rakietę Qassam na żydowskie osiedle Nissanit w Strefie Gazy. Ranny został 1 Izraelczyk. Ostrzelano z moździerza żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy.

24 grudnia 2003 r. Izraelskie Siły Obronne złagodziły blokadę Autonomii Palestyńskiej na czas świąt chrześcijańskich.
    24 grudnia 2003 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol wojskowy w pobliżu Tulkarem, w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    24 grudnia 2003 r. w przedwczesnym wybuchu samochodu-pułapki w centrum Nablusu w samarii zginął palestyński terrorysta z Hamasu. Samochód-pułapka był przygotowywany do przeprowadzenia zamachu w Izraelu.

24 grudnia 2003 r. irański minister obrony Ali Shamkhani powiedział, że jeśli Izrael zaatakuje irańskie instalacje atomowe, wówczas Iran użyje swoje rakiety Shihab-3.

25 grudnia 2003 r. palestyński terrorysta-samobójca z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny wysadził się na przystanku autobusowym w Petah Tikwa. Zginęło 4 Izraelczyków, a 26 osób zostało rannych.

25 grudnia 2003 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód przy osiedlu Kfar Darom w Strefie Gazy. Palestyński terrorysta z Islamskiego Dżihadu usiłował podłożyć bombę przy żydowskim osiedlu Ganei Tal w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony zastrzelili napastnika.
    25 grudnia 2003 r. izraelski helikopter bojowy "Apache" zniszczył rakietami arabski samochód w Gazie. Zginęło 5 Palestyńczyków, w tym dowódca Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy Makled Hamid. Rannych zostało 12 Palestyńczyków.

26 grudnia 2003 r. Izraelskie Siły Obronne wprowadziły całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej.
    26 grudnia 2003 r. izraelscy żołnierze kontynuowali działania w Nablusie, w Samarii. W starciach rannych zostało dwóch pokojowych aktywistów z Zachodu. Wojskowe buldożery wyburzyły arabski dom należący do palestyńskiego terrorysty.

27 grudnia 2003 r. izraelscy żołnierze kontynuowali działania w obozie uchodźców Balata w Nablusie, w Samarii. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 3 osoby zostały ranne.
    27 grudnia 2003 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę 30-kg przy żydowskim osiedlu Neve Dekalim w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony wykryli i zdetonowali bombę. Ostrzelano izraelski patrol wojskowy w rejonie Rafah, na południu Strefy Gazy.
    27 grudnia 2003 r. grupa około tysiąca Palestyńczyków zaatakowała izraelskie pozycje przy "murze bezpieczeństwa" w rejonie Kalkilii, w Samarii. Demonstrowano przeciwko budowie "muru". W starciach rannych zostało 4 Palestyńczyków oraz izraelski aktywista pokojowy.

28 grudnia 2003 r. izraelska firma Rafael podpisała ostateczne porozumienie o sprzedaży do Polski systemów rakiet przeciwczołgowych, warte 250 mln USD. Rakiety Spike mają zasięg 6 km, i są sprzedawane do Danii i Finlandii - są dostosowane do norm NATO.
    28 grudnia 2003 r. rosyjska rakieta "Sojuz-Fregat" wyniosła z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie na orbitę okołoziemską izraelskiego satelitę komunikacyjnego Amos 2. Satelita został zbudowany przez Israel Aircraft Industries. Waży 1,4 tony i rozszerzy zasięg nadawania na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Będzie także wykozystywany przez Stany Zjednoczone do utrzymania łączności z amerykańskimi bazami wojskowymi w Zatoce Perskiej i w Iraku.

28 grudnia 2003 r. trzech palestyńskich terrorystów usiłowało ostrzelać żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony zastrzelili wszystkich trzech napastników.

29 grudnia 2003 r. rząd Ariela Szarona zdecydował się w geście dobrej woli znieść blokadę Autonomii Palestyńskiej. Zezwolono Palestyńczykom, którzy ukończyli 35 lat są żonaci i mają dzieci, przekroczyć granicę Izraela w celu podjęcia pracy zarobkowej. Zapowiedziano także likwidację czterech nielegalnych żydowskich osiedli w Samarii i Judei.

29 grudnia 2003 r. Izraelskie Siły Obronne zniosły blokadę Autonomii Palestyńskiej.
    29 grudnia 2003 r. izraelskie oddziały wycofały się z Nablusu w Samarii (operacja trwała od 19 grudnia).
    29 grudnia 2003 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wystrzelili 2 rakiety Qassam, które spadły na żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Uszkodzony został dom mieszkalny.

30 grudnia 2003 r. rozpoczął się strak pracowników szkół i przedszkoli domagających się rezygnacji rządu z zamiaru zmniejszenia wydatków na oświatę.
    30 grudnia 2003 r. specjalna komisja rządowa poinformowała o planie zwiększenia o 50% liczby mieszkańców w rolniczych osiedlach położonych na Wzgórzach Golan. Plan przewiduje budowę 900 nowych domów, dzięki czemu liczba żydowskich mieszkańców na Wzgórzach Golan wzrośnie do 15 tys.
    30 grudnia 2003 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały dwóch izraelskich Arabów, którzy przekazywali tajne informacje szyickiemu Hezbollahowi do południowego Libanu. Aresztowani mieszkali w Galilei i przekazywali między innymi mapy.

30 grudnia 2003 r. izraelski helikopter szturmowy "Apache" zniszczył rakietami arabski samochód przewożący członków Hamasu w Gazie. Rannych zostało 11 Palestyńczyków.
    30 grudnia 2003 r. palestyńscy terroryści usiłowali podłożyć bombę przy żydowskim osiedlu Morag w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony postrzelili jednego zamachowca, który później zmarł w szpitalu.

31 grudnia 2003 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że bezrobocie wzrosło do 10,9% aktywnych zawodowo Izraelczyków (287 tys. osób), osiągając najwyższy poziom od 12 lat.

31 grudnia 2003 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem do Nablusu w Samarii. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.
    31 grudnia 2003 r. Izraelskie Siły Obronne deportowały palestyńskiego terrorystę z Islamskiego Dżihadu do Strefy Gazy.
    31 grudnia 2003 r. grupa około 200 Palestyńczyków i międzynarodowych aktywistów pokojowych zorganizowała demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w rejonie Kalkilii w Samarii. Doszło do starć z policją. Rannych zostało 30 Palestyńczyków, 4 zagranicznych aktywistów i 1 izraelski policjant.
    Podczas grudnia 2003 r. w starciach izraelsko-palestyńskich zginęło 48 Palestyńczyków i 6 Izraelczyków.

W 2003 r. liczba incydentów na tle antysemickim w Wielkiej Brytanii wzrosła o 7 %.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: styczeń-marzec 2004 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2004-2012 by Gedeon