ANTYSEMITYZM - Kultura
     -  Literatura
     -  Sztuka
     -  Muzea
 
     -  Język hebrajski
 
     -  Religia
     -  Kalendarz
     -  Życie żydowskie
     -  Koszerność
 
  - Antysemityzm


 


    Dla urozmaicenia coś innego. Coś, co dotyczy ludu izraelskiego.

   Postawmy sobie pytanie: co jest tym, co moglibyśmy nazwać cechą natury Żydów. Czy Żydzi są genetycznie nieprzeciętni? C.P. Snow, wybitny fizyk brytyjski, powiedział: "oni są genetycznie nieprzeciętni gdyż dają cztery dziesiąte jednego procenta światowej populacji a zawładnęli dwunastoma procentami wszystkich zaszczytów".

   Trudno byłoby być konsekwentnym i antysemitą. Dlaczego? Przeczytaj i sam sobie odpowiedz:

   Jeśli interesujesz się nauką ścisłą, to pamiętaj że wielcy fizycy Albert Einstein i Gerhard Herzberg byli Żydami. A wielki żydowski mąż stanu, Chaim Weizmann, to chemik. Jeśli jesteś antysemitą, to nie przyjmuj ich twierdzeń, gdyż są żydowskie.

   Mógłbyś powiedzieć: "przez nich (Żydów) mam ból głowy". To w takim razie nie możesz wziąć aspiryny. Człowiek, który dał nam ten wynalazek, czyli salicylan, który pomaga na ból głowy to Bayer, Żyd. Gdy pójdziesz do dentysty nie pozwól na zastrzyk przeciwbólowy. Człowiek, który dał nam novocainę nazywał się Tarbo i był Żydem. Jeśli chorujesz na pewnego rodzaju dolegliwości sercowe, nie przyjmuj digitalisu - dał go bowiem Solomon Striker - Żyd. Nie rób testu Wassermanna przed wstąpieniem w związek małżeński. Wassermann był Żydem. Nie stosuj leczenia Salka powstrzymującego paraliż dziecięcy. Skal był Żydem. Nie studiuj psychologii. Ojcem współczesnej psychologii był Żyd.

   Nawet Baruch Spinoza (1632-1677), to największy filozof żydowskiego pochodzenia - należał do sefardyjskiej gminy w Amsterdamie, zastał jednak z niej wyrzucony pod zarzutem herezji. Odmówił przyjęcia chrztu i do śmierci nie należał do żadnej wspólnoty religijnej. Argentyński filozof Leon Dujovne, również jest Żydem. Nie czytaj książek Zygmunta Freuda, gdyż to Żyd. Słynny amerykański prawnik Louis Brandeis to również Żyd.

   Powiesz wtedy być może: jestem lojalnym Amerykaninem. Pamiętaj, że jeśli jesteś antysemitą, to człowiek który sfinansował Krzysztofa Kolumba był Żydem. Natomiast wbrew zakorzenionej tradycji nie jest pewne, czy sam Krzysztof Kolumb (1451-1506) był z pochodzenia Żydem. Pewne jest natomiast żydowskie pochodzenie innego odkrywcy, kosmonauty Borysa Wołynowa.

   Ten który pomógł finansowo rewolucji amerykańskiej też był Żydem (Hiam Solomon). Innym znanym żydowskim finansistą był Bernard Baruch.

   Powiesz więc może dla odmiany: będę komunistą. Ale jeśli jesteś antysemitą, nie możesz, gdyż Karol Marx był Żydem. Z najbliższych współpracowników Lenina - Lew Trocki, Lew Kamieniew, Jakow Swierdłow to byli Żydzi. Żydowskiej tożsamości nie mogą wyprzeć się również bliżsi nam politycy, tacy jak dr Bruno Kreisky (socjalistyczny kanclerz Austrii w latach 1970-1983), dr Henry Kissinger (amerykański polityk i politolog), czy Henry Morgenthau (dyplomata z USA).

   Nie czytaj pism i książek takich ludzi, jak Marcel Proust czy Franz Kafka, gdyż to byli Żydzi. Nie wolno zapomnieć nam o żydowskich korzeniach zasymilowanego pisarza Ilja Erenburga. Pisarz Norman Mailer, był także Żydem. Pamiętaj jeszcze o Szmuelu Josefie Agnonie i Rth Prawer Jhabvalu. W Polsce, pisarzami o żydowskim pochodzeniu byli: Julian Tuwim, Bolesław Leśmian, Antoni Słonimski, Mieczysław Jasturn, Włodzimierz Slobodnik, Arnold Słucki, Jan Brzechwa, Stanisław Jerzy Lec, Anatol Stern, Janusz Korczaj i inni.

   Nie zapoznawaj się z dziedzictwem sztuki takich artystów jak Camille Pissarro czy Gustaw Mahler. To Żydzi. Brytyjski rzeźbiarz Sir Jacob Epstein, to też Żyd.

   W żadnym przypadku nie słuchaj wykonań dzieł światowej muzyki wykonanych pod batutą kompozytora i dyrygenta Leonarda Bernsteina. To przecież też jest Żyd. Francuski kompozytor Jacques Offenbach, to także Żyd. Radzieccy skrzypkowie Dawid Ojstrach i Igor Ojstrach, też Żydzi. A George Gershwin? Również był Żydem. Pamiętajmy również o żydowskim pochodzeniu Leonarda Cohena i Boba Dylana. A przecież piosenkarz Sammy Davis Jr, tak znany w USA, to również Żyd. W Polsce w XIX wieku, przez długi czas dyrektorami Opery w Warszawie byli Żydzi, Adam Muncheimer i Ludwik Grossman. Głównym fundatorem Warszawskiej Filcharmonii (otwartej w 1901r.) był Aleksander Reichman.

   Przypadkiem nie oglądaj również filmów reżysera Siergieja Eisensteina, gdyż wedle prawa rabinicznego był Żydem. Znana aktorka Marilyn Monroe przeszła na judaizm. W jej przypadku powodem były względy matrymonialne, gdyż poślubiła znanego pisarza Arthura Millera, Żyda. To tylko jeden z licznych przypadków wśród ludzi show bussinesu. Słynni komicy, bracia Marx, to Żydzi. Ale chyba najbardziej znanym żydowskim aktorem jest Chaim Topol. Jest tu jeszcze producent filmowy, Samuel Goldwyn, to również Żyd. A reżyser Woody Allen, także.

   Mówisz: wstąpię do Kościoła Katolickiego. Nie możesz, gdyż zgodnie z wiadomościami z Jerusalem Post pierwsi papieże w liczbie 33 byli Żydami. Dobrze, w takim razie mówisz: wstąpię do Armii Zbawienia. Nie bowiem, zgodnie z prawem powrotu William Booth był Żydem. Jego matka była Żydówką, a przez to prawo on stał się Żydem. Możesz oczywiście połączyć bycie Żydem i chrześcijaninem, tak jak to uczynił brytyjski biskup dr Hugh Montefiore. Powiesz więc: będę chrześcijaninem. Dobrze, ale przecież Jezus był Żydem.

 Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2002-2012 by Gedeon