EWAKUACJA  OSIEDLI  ŻYDOWSKICH  -  HISTORIA
      -  lipiec-sierpień 2005 r.
          - Ewakuacja Gazy
      -  wrzesień-grudzień 2005 r.


Szesnasty Knesset (2003-2006)
Ewakuacja osiedli z mapa
Ariel Szaron przemawia w ONZ

 

 

15 sierpnia 2005 r. izraelski rząd ostatecznie zatwierdził wycofanie z Gusz Katif, największego skupiska osiedli w okupowanej Strefie Gazy. W gabinecie premiera Ariela Szarona za wycofaniem głosowało 16 osób, a 4 - przeciw. Wciąż jeszcze potrzebne jest zatwierdzenie ewakuacji trzech osiedli na północy Strefy Gazy i wszystkich czterech osiedli na Zachodnim Brzegu.
    15 sierpnia 2005 r. The Israel Electric Company poinformowała, że zakończyła przygotowania do odcięcia prądu dostarczanego dla likwidowanych osiedli w Strefie Gazy i północnej Samarii. Armia ma rozebrać całą infrastrukturę.
    15 sierpnia 2005 r. grupa około 100 żydowskich ekstremistów usiłowała przedostać się na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Policja aresztowała 3 przywódców tek akcji.
    15 sierpnia 2005 r. około 1 tys. Izraelczyków usiłowało przedostać się do Strefy Gazy. Zostali zatrzymani na przejściu granicznym Kissufim. W starciach z policją aresztowano 150 osób.
    15 sierpnia 2005 r. premier Ariel Szaron zwrócił się wieczorem do całego narodu w nadanym przez telewizję przemówieniu. Przez około 4 minuty przekonywał o konieczności opuszczenia przez Izrael Strefy Gazy i wzywał do zachowania jedności. Premier powiedział, że plan ten spowodował ogromne podziały w izraelskim społeczeństwie. Stanowczo stwierdził także, że Izrael nie mógł i nie może w nieskończoność zajmować terenu Strefy Gazy, a decyzja o jednostronnym wycofaniu się jest odpowiedzią na aktualne realia polityczne. "Ten akt jest fundamentalny dla Izraela ... Nie możemy wiecznie trzymać się Gazy, żyje tam ponad milion Palestyńczyków ... stłoczeni w obozach dla uchodźców, w biedzie i nienawiści, bez nadziei na horyzoncie".

15 sierpnia 2005 r. dokładnie o północy izraelska armia odcięła Strefę Gazy od terytorium Izraela. Jednocześnie do osiedli żydowskich zaczęły wkraczać oddziały z nakazami eksmisji dla mieszkającym tam osadników. Mają oni 48 godzin na opuszczenie swoich domów, poczym siły bezpieczeństwa usuną opornych.
    15 sierpnia 2005 r. osadnicy żydowscy z osiedla Neve Dekalim zablokowali bramę wjazdową blokując wjechanie do osiedla pojazdów wojskowych. W osiedlu Morag osadnicy publicznie spalili wezwania do eksmisji. 897 z 1.486 rodzin żydowskich mieszkających w Strefie Gazy zgodziło się opuścić swoje domy. 589 rodzin zamierza stawić czoła żołnierzom.
    15 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Neve Dekalim i Gadid w Strefie Gazy.
    15 sierpnia 2005 r. przywódca Palestyńczyków Mahmud Abbas wyznaczył datę wyborów parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej na 21 stycznia 2006 roku.
    
15 sierpnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 6 aktywistów Islamskiego Dżihadu w rejonie Tulkarem.
    15 sierpnia 2005 r. izraelska armia zakończyła ewakuację żydowskich osiedli Ganim i Kadim na północy Strefy Gazy. Mieszkańcy opuścili te osiedla dzień wcześniej.
    15 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelską bazę wojskową położoną przy Datan w północnej Samarii, w pobliżu osiedla Sa-Nur które ma być ewakuowane. Ostrzelano także patrol wojskowy w Betlejem.

16 sierpnia 2005 r. szef wywiadu wojskowego, generał Aharon Zeewi-Farkasz stwierdził, że terrorystyczne grupy palestyńskie mogą rozpocząć kolejną falę przemocy wymierzonej w Izrael w 2006 roku, jeśli nie będzie postępu w procesie pokojowym. Wedle źródeł wywiadowczych większość palestyńskich grup radykalnych wstrzyma ataki do czasu zakończenia ewakuacji Strefy Gazy oraz przeprowadzenia w styczniu przyszłego roku wyborów w Autonomii. Ale później może wybuchnąć trzecia Intifada.
    16 sierpnia 2005 r. grupa przeciwników ewakuacji osiedli próbowała w nocy przedostać się do Strefy Gazy. Izraelska policja aresztowała ponad 500 osób.
    16 sierpnia 2005 r. izraelska wojskowa rozgłośnia radiowa podała, że z 21 ewakuowanych osiedli w Strefie Gazy, trzy były rano puste, w pięciu pozostali nieliczni ludzie, w siedmiu trwały przygotowania do ewakuacji. Tylko mieszkańcy sześciu osiedli w Strefie zapowiedzieli, że stawią opór policji i wojsku i nie opuszczą domów.
    16 sierpnia 2005 r. minister obrony Shaul Mofaz oświadczył, że planuje się ukończenie ewakuacji osadników żydowskich ze Strefy Gazy w przeciągu 10 dni. Jednakże same osiedla zostaną przekazane władzom palestyńskim dopiero za 4 tygodnie.

16 sierpnia 2005 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do osiedla Neve Dekalim, którego mieszkańcy wczoraj stawiali opór. Doszło do przepychanek z osadnikami, podczas których rannych zostały 3 osoby. Aresztowano 20 osób.
    16 sierpnia 2005 r. jeden z liderów Hamasu, Khaled Mashaal powiedział: "Dla nas wycofanie [Izraela ze Strefy Gazy] to pierwszy krok do wyzwolenia i odzykania pełni naszych praw ... Dziś jest Gaza, jutro Zachodni Brzeg, a później - cała ta ziemia ... To początek końca państwa Izrael".
    
16 sierpnia 2005 r. izraelska armia podała oficjalne informacje o postępie w ewakuacji: Atzmona: 1 z 83 rodzin ewakuowana; Bedola: wszystkie 35 rodzin opuściło osiedle; Elei Sinai: 59 z 74 rodzin opuściło osiedle; Dugit: ewakuowano wszystkie 19 rodzin; Gadid: 58 z 63 rodzin opuściło osiedle; Gan Or: 36 z 57 rodzin opuściło osiedle; Ganei Tal: 42 z 85 rodzin ewakuowano; Katif: 7 z 61 rodzin ewakuowano; Kerem Acmona: 1 z 12 rodzin opuściła osiedle; Kfar Darom: 2 z 73 rodzin opuściło osiedle; Kfar Jam: 2 z 4 rodzin opuściło osiedle; Morag: 25 z 34 rodzin ewakuowano; Netzarim: 1 z 64 rodzin wyjechała; Netzer Hazani: 43 z 80 rodzin opuściło osiedle; Neve Dekalim: 209 z 467 rodzin opuściło osiedle; Nissanit: wszystkie 240 rodziny opuściły osiedle; Peat Sade: wszystkie 19 rodzin opuściło osiedle; Rafia Jam: 26 z 27 rodzin opuściło osiedle; Shirat Hayam: 1 z 11 rodzin ewakuowana; Slav: 3 z 5 rodzin opuśiły osiedle; Tel Katifa: 3 z 16 rodzin opuściły osiedle. Według izraelskich sił bezpieczeństwa, w osiedlach znajduje się także grupa około 400 żydowskich ekstremistów, którzy wywołują starcia z policją i wojskiem.

16 sierpnia 2005 r. lider Hezbollahu, Naim Kassem oświadczył, że ewakuacja żydowskich osiedli ze Strefy Gazy jest triumfem arabskich sił zbrojnych, zapowiadającym przegraną Izraela i zwycięstwo Palestyńczyków.
    16 sierpnia 2005 r. Izrael i Stany Zjednoczone podpisały porozumienie kończące spór o sprzedaż izraelskiej broni Chinom. Izrael zobowiązał się w nim do podjęcia kroków zmierzających do odzyskania zaufania Waszyngtonu. Nie znane są dalsze szczegóły wtorkowego porozumienia.

17 sierpnia 2005 r. premier Ariel Szaron zaapelował w telewizyjnym przemówieniu do żydowskich osadników w Strefie Gazy i ich zwolenników, opierających się ewakuacji, by nie atakowali wysłanych na miejsce żołnierzy, lecz tylko jego obwiniali o wycofanie ze Strefy. "Chcę zaapelować do wszystkich, by nie atakowali policji i żołnierzy i nie obwiniali ich ani nie utrudniali im zadania ... Atakujcie mnie. Ja jestem za to odpowiedzialny. Atakujcie mnie. Obwiniajcie mnie" - wołał Szaron. W posępnych słowach premier Izraela mówił, że płakał na widok szlochających osadników, usuwanych siłą ze swych domów po wyznaczonym terminie dobrowolnej ewakuacji. Określił te sceny jako "rozdzierające serce", chwaląc zarazem większość osadników za "honorowe i powściągliwe zachowanie".
    17 sierpnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały ponad 500 osób, które usiłowały nielegalnie przedostać się do żydowskich osiedli w Strefie Gazy.
    17 sierpnia 2005 r. nieznany sprawca wrzucił granat do wnętrza wojskowej bazy szkoleniowej pod miastem Arad, na południu Izraela. Rannych zostało 5 żołnierzy.
    17 sierpnia 2005 r. skrajnie prawicowa 54-letnia żydowska aktywistka samo podpaliła się w proteście przeciwko wycofywaniu się Izraela ze Strefy Gazy. Z groźnymi dla życia poparzeniami 70% powierzchni ciała przewieziono ją do szpitala. Do tego dramatu doszło w pobliżu blokady drogowej koło miasta Netiwot na południu Izraela.

17 sierpnia 2005 r. odziały izraelskiego wojska i policji wkroczyły rano do osiedli żydowskich w Strefie Gazy. Rozpoczął się etap siłowej ewakuacji osadników, którzy nie opuścili Strefy dobrowolnie w wyznaczonym terminie. Rzecznik armii zapowiedział, że żołnierze będą asystować każdemu, kto nawet po terminie zdecyduje się opuścić swój dom.
    17 sierpnia 2005 r. izraelscy żołnierze rozpoczęli dom po domu przymusową ewakuację żydowskich osadników z osiedli Neve Dekalim, Morag, Tel Katifa, Bedolah i Ganei Tal w Strefie Gazy. Osadnicy stawiają bierny opór. Grupy radykalnych osadników skupiły się w ostatnich synagogach na modlitwach, odmawiając opuszczenia Strefy. Żołnierze wynoszą osadników, umieszczając ich w specjalnych autobusach, które wyjeżdżają ze Strefy. Do osiedla Morag wjechały wojskowe buldożery niszcząc ogrody, płoty i domy. W Kfar Darom osadnicy uszkodzili 3 buldożery. Jednostki inżynieryjne przystąpiły do rozbierania instalacji zasilających osiedla w wodę. W Neve Dekalim doszło do incydentu z udziałem kilkunastu Żydów z Nowego Jorku, którzy zabarykadowali się w schronie i grozili samobójstwem. Siły porządkowe wyciągnęły ich ze schronu i wywiozły z osiedla. Z kolei w osiedlu Atzmona mieszkańcy wychodzili z domów z rękami w powietrzu i gwiazdami wyciętymi z materiału, takimi, jakie nosili Żydzi prześladowani przez hitlerowców. Żołnierze weszli też do synagogi, wynosząc rozpaczających ludzi ze świątyni. Pozostali kontynuowali modlitwę. Wielu Żydów w tradycyjnym geście rozpaczy darło na sobie ubranie. Wierni nie stawiali jednak czynnego oporu.
    17 sierpnia 2005 r. izraelska armia poinformowała o ukończeniu ewakuacji żydowskich osadników z osiedla Tel Katif w Strefie Gazy.
    17 sierpnia 2005 r. żydowski ekstremista otworzył ogień z broni maszynowej do arabskich robotników w strefie przemysłowej Shilo, w pobliżu osiedla Binjamin w Samarii. Zginęło 3 Palestyńczyków, a 2 osoby zostały ranne. Policja zatrzymała zamachowca.

17 sierpnia 2005 r. premier Ariel Szaron potępił zamach dokonany przez żydowskiego ekstremistę, jako "akt żydowskiego terroru", mający utrudnić wycofanie Izraela ze Strefy Gazy.

17 sierpnia 2005 r. palestyński prezydent Mahmud Abbas wspominając o zamachu dokonanym przez żydowskiego ekstremistę, powiedział o "... terrorystycznym incydencie". Abbas zaapelował do Palestyńczyków, aby nie odpowiadali na "prowokację" i zrezygnowali z odwetu.
    17 sierpnia 2005 r. izraelska armia pinformowała o ukończeniu ewakuacji osiedli Tel Katifa, Morag, Ganei Tal i Atzmona w Strefie Gazy. Neve Dekalim opuściło ponad 150 rodzin. Ogółem ewakuowano 533 domów z 1,523 ludźmi. Szacuje się, że w osiedlach pozostaje jeszcze 600 rodzin plus około 1,500 radykalnych osadników. W trakcie operacji rannych zostało 12 żołnierzy, 4 policjantów i 10 cywili. Aresztowano 7 osób.

17 sierpnia 2005 r. nieznani sprawcy zdewastowali pomnik ofiar Holokaustu w Mińsku, na Białorusi.

18 sierpnia 2005 r. premier Ariel Szaron zapowiedział, że ewakuacja osiedli ze Strefy Gazy zostanie ukończona w poniedziałek.
    18 sierpnia 2005 r. liczni osadnicy oraz ich zwolennicy protestowali przeciwko ewakuacji osiedli ze Strefy Gazy i blokowali drogi prowadzące na południe Izraela.

18 sierpnia 2005 r. izraelscy żołnierze i policja wkroczyli do żydowskich osiedli Kfar Darom i Neve Dekalim w Strefie Gazy. W Kfar Darom opiera się około 2 tys. osadników, natomiast w Neve Dekalim ponad 2 tys osób zabarykadowało się w synagodze. Trwają negocjacje. Poważne problemy wystąpiły także w osiedlu Shirat Hayam, gdzie ewakuacji odmówiła grupa radykalnych osadników.
    18 sierpnia 2005 r. czterech uzbrojonych osadników zagroziło użyciem broni w osiedlu Kfar Yam w Strefie Gazy. Policja odstąpiła od ich domu, interweniowały oddziały specjalne.
    18 sierpnia 2005 r. setki policjantów i żołnierzy wkroczyły do synagog w Neve Dekalim i Kfar Darom. W synagogach zabarykadowali się osadnicy oraz młodzi radykałowie sprzeciwiający się ewakuacji. Policja siłą wyprowadziła osadników. W Kfar Darom musiano użyć armatek wodnych do młodych ekstremistów, którzy zabarykadowali się na dachu. Ekstremiści użyli kwasu, którym polewali szturmujących policjantów. W Neve Dekalim zostało rannych 10 policjantów i 1 cywil. W Kfar Darom zostało rannych 10 policjantów i 15 cywili.
    18 sierpnia 2005 r. duże izraelskie siły wojskowe wkroczyły do osiedli Necer Hazani i Shirat Hayam w Strefie Gazy. Policjanci i żołnierze siłą ewakuowali osadników. Doszło także do szturmu na synagogi w Shirat Hayam i Gan Or.
    18 sierpnia 2005 r. izraelska armia poinformowała o ukończeniu ewakuacji żydowskich osadników z osiedli Neve Dekalim, Kfar Darom, Shirat Hayam, Kfar Yam, Netzer Hazani i Gan Or w Strefie Gazy. Rannych zostało 27 policjantów, 3 żołnierzy i 14 cywili. Aresztowano 225 osób.

18 sierpnia 2005 r. sekretarz stanu USA, Condoleezza Rice nazwała wycofanie Izraela ze Strefy Gazy i likwidację osiedli żydowskich na tym terytorium "dramatycznym momentem" w historii Izraela i całego Bliskiego Wschodu. Rice wyraziła zrozumienie dla bólu ewakuowanych z domów osadników - jednocześnie podkreśliła, iż w ślad za ewakuacją ze Strefy Gazy winny iść natychmiastowe, konkretne działania obu stron - Izraela i Palestyńczyków - w kierunku ostatecznego stworzenia niezależnego państwa palestyńskiego. Po wycofaniu z Gazy - powiedziała sekretarz stanu USA - Izrael winien podjąć takie kroki jak np. złagodzenie restrykcji dotyczących poruszania się Palestyńczyków po terenach Zachodniego Brzegu Jordanu oraz wycofanie z kolejnych palestyńskich miast. Zaznaczyła także, że Izrael ma rację, domagając się od strony palestyńskiej likwidacji ugrupowań terrorystycznych, w tym przede wszystkich rozbrojenia ich bojówek. "To, zgodnie z założeniami mapy drogowej (programu pokojowego) ich obowiązek".

19 sierpnia 2005 r. czterej arabscy terroryści z al-Qaeda wystrzelili trzy pociski rakietowy Katiusza z Jordanii. Jedna rakieta spadła na amerykańskie okręty wojenne USS "Ashland" i USS "Kearsage" w porcie w Akabie, druga spadła na jordański szpital, trzecia spadła w pobliżu lotniska w Ejlacie. Ranny został izraelski taksówkarz.

19 sierpnia 2005 r. izraelscy żołnierze i policjanci weszli do osiedla Gadid w Strefie Gazy. Osadnicy utworzyli blokady uliczne, które następnie podpalili. Wojsko użyło buldożerów. W Gadid przebywa około 10 rodzin. Żołnierze wkroczyli do synagogi, w której zabarykadowało się około 90 żydowskich ekstremistów.
    19 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę Qassam, która spadła na żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy, raniąc 1 izraelskiego żołnierza. Na osiedle Morag spadły trzy pociski moździerzowe.
    19 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski punkt kontrolny pod Nablusem, w Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem i wywiązała się strzelanina.

    19 sierpnia 2005 r. grupa 15 żydowskich osadników weszła do arabskiej wioski w pobliżu Nablusu, uszkadzając 2 palestyńskie domy. W innym incydencie Palestyńczycy zaatakowali kamieniami samochód żydowski, raniąc 1 osadnika.
    19 sierpnia 2005 r. wieczorem rzecznik izraelskiej armii poinformował, że wielka operacja ewakuacji mieszkańców osiedli żydowskich ze Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu została zawieszona od piątku wieczór do niedzieli rano z powodu szabatu. Jednocześnie poinformowano o ukończeniu ewakuacji osiedla Gadid w Strefie Gazy.

19 sierpnia 2005 r. papież Benedykt XVI odwiedził synagogę w Kolonii (Niemcy). Papież przed wejściem do synagogi uczcił pamięć Żydów zamordowanych przez hitlerowców. Na spotkanie z papieżem przybyło około 500 osób, między innymi przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Paul Spiegel, minister spraw wewnętrznych Otto Schilly oraz ambasador Izraela w Niemczech Shimon Stein.

20 sierpnia 2005 r. izraelska państwowa rozgłośnia radiowa opublikowała wyniki sondażu publicznego, z którego wynika, że 54% Izraelczyków popiera wycofanie z Gazy, 39% jest przeciwnych operacji, a 7% nie ma zdania w tej sprawie. Wśród zwolenników likwidacji osiedli żydowskich 75% to ateiści, wśród przeciwników 79% przedstawiało się jako ludzie wierzący.

20 sierpnia 2005 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że Izrael nie udowodni, że zależy mu na pokoju, dopóki koloniści żydowscy nie zaprzestaną osiedlania się na Zachodnim Brzegu Jordanu. Wycofanie wojsk izraelskich i osadników żydowskich ze Strefy Gazy Abbas nazwał niezbędnym "pierwszym krokiem". Dodał, że Żydzi teraz muszą zaprzestać osiedlania się w Jerozolimie i nie judaizować tego miasta. Ci, którzy sądzą inaczej, po prostu nie chcą pokoju.
    20 sierpnia 2005 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas podpisał dekret w sprawie mienia pożydowskiego w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. Zgodnie z dekretem prezydenckim, władze Autonomii Palestyńskiej przejmują pełną kontrolę nad ziemią oraz wszelkim mieniem, pozostawionym na miejscu likwidowanych 21 osiedli żydowskich w Strefie i czterech osiedli na Zachodnim Brzegu przez osadników, a także armię izraelską.
    20 sierpnia 2005 r. zbrojne skrzydło Hamasu po raz kolejny powtórzyło, że nie rozbroi się nawet po pełnym wycofaniu się Izraela ze Strefy Gazy. W oświadczeniu, liderzy brygad Ezzedin Al-Kassam napisali, że "nie spoczną", dopóki Izrael nie opuści wszystkich terytoriów okupowanych.

21 sierpnia 2005 r. izraelski rząd na porannym posiedzeniu zatwierdzi kolejną fazę operacji - likwidację częściowo już zresztą opustoszałych pozostałych osad w Strefie Gazy i czterech małych osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu. Kancelaria premiera zaproponowała przywódcy osadników z Neve Dekalim ponowne założenie największego osiedla, jakie istniało w Strefie Gazy w ramach planu rozbudowy miasta Nicam na pustyni Negew. 450 rodzin z Neve Dekalim musi jeszcze w tym tygodniu podjąć decyzję, czy zgadza się z rozporządzeniem rządu.
    21 sierpnia 2005 r. szef wywiadu wojskowego generał Aaron Ze'evi-Farkash ostrzegł rząd, że palestyńskie organizacje terrorystyczne planują ataki na izraelskie oddziały w Strefie Gazy, które mają się rozpocząc zaraz po ukończeniu ewakuacji osadników.

21 sierpnia 2005 r. izraelskie wojsko i policja rozpoczęły trzeci etap ewakuacji osiedli żydowskich. Żołnierze i policjanci wkroczyli do osiedli Katif, Netzarim, Atzmona, Elei Sinai i Slav w Strefie Gazy. Napotkano na silny opór w Katif. Buldożery musiały utorować drogę zabarykadowaną przez osadników. Ewakuowano osadników, którzy zabarykadowali się w synagodze w Elei Sinai.
    21 sierpnia 2005 r. około 200 wojskowych buldożerów rozpoczęło operację wyburzania domów w osiedlach w Strefie Gazy. W pierwszej kolejności wyburzono 30 domów w Nisanit i Dugit. Akcja trwa również w Pe'at Sadeh i Ganei Tal.
    21 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy, raniąc 1 izraelskiego żołnierza.
    21 sierpnia 2005 r. palestyński przywódca Mahmud Abbas spotkał się w Gazie z amerykańskim wysłannikiem Davidem Welch. Administracja USA zadeklarowała udzielenie Palestyńczykom pomocy finansowej. 50 mln USD ma być przeznaczone na budowę mieszkań a 30 mln USD - na realizacje projektów, związanych z uzdatnianiem wody i zapewnieniem mieszkańcom Strefy Gazy dobrej wody pitnej.
    21 sierpnia 2005 r. grupa żydowskich osadników i ich zwolenników demonstrowała na punkcie kontrolnym Kedumim w Samarii. Obrzucili butelkami z płonącą benzyną wojskowy buldożer jadący w kierunku osiedli Homesh i Sa-Nur. W starciu rannych zostało 4 policjantów i 2 cywili.
    
21 sierpnia 2005 r. izraelska armia poinformowała o ukończeniu ewakuacji osadników z osiedli Shalev, Atzmona, Katif i Dugit w Strefie Gazy. Wieczorem przetransportowano setki izraelskich żołnierzy ze Strefy Gazy na Zachodni Brzeg Jordanu, gdzie likwidowane będą osiedla Homesz i Sanur. Zgromadziło się w nich ponad 1.500 przeciwników likwidacji żydowskich osiedli.

21 sierpnia 2005 r. włoski Ruch Praw Obywatelskich wysunął kandydaturę premiera Izraela Ariela Szarona do pokojowej nagrody Nobla za odwagę, jaką wykazał się podczas operacji wycofania osadników ze Strefy Gazy.

22 sierpnia 2005 r. izraelskie oddziały weszły do osiedla Netzarim w centrum Strefy Gazy - ostatniej z 21 osad żydowskich, likwidowanych w Strefie.
    22 sierpnia 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli 30-kg bombę podłożoną w pobliżu osiedla Kfar Darom w Strefie gazy. Saperzy przeprowadzili kontrolowaną eksplozję.
    22 sierpnia 2005 r. rzecznik izraelskiej policji oświadczył, że "wszyscy żydowscy mieszkańcy Strefy Gazy zostali ewakuowani". Według armii, druga faza operacji, czyli burzenie domów pozostawionych przez osadników, potrwa dwa i pół tygodnia.
    22 sierpnia 2005 r. izraelska policja i wojsko aresztowały 87 osób, które usiłowały nielegalnie przedostać się do osiedli Homesz i Sanur w północnej Samarii.
    22 sierpnia 2005 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas uznał ewakuację żydowskich osadników ze Strefy Gazy za początek wycofania Izraela ze wszystkich ziem palestyńskich. "Jutro zaczną opuszczać część Zachodniego Brzegu. To początek pełnego wycofania ze wszystkich osiedli. Nie spoczniemy, póki oni nie wycofają się ze wszystkich naszych ziem".
    22 sierpnia 2005 r. żydowscy osadnicy zaatakowali 8 arabskich wiosek w okolicach likwidowanych osiedli Homesz i Sanur, na północy Samarii. W innym incydencie w pobliżu osiedla Ariel zostało rannych 2 Palestyńczyków.

22 sierpnia 2005 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush ocenił, że wycofanie się Izraela ze Strefy Gazy to "śmiały i bolesny krok", który przywraca nadzieję w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie. "Pokój w Ziemi Świętej jest w zasięgu ręki ... Izraelczycy i Palestyńczycy wybrali rządy pragnące podążać ku pokojowi i postępowi. Dalsza droga jest jasna: będziemy dokładać starań, by przywrócić mapę drogową". Amerykański prezydent zapowiedział, że USA dopomogą Abbasowi w walce z ekstremistycznymi ugrupowaniami, jednocześnie powtórzył, że Stany Zjednoczone pozostaną "całkowicie zaangażowane w obronę bezpieczeństwa i dobra swego sojusznika - Izraela".

23 sierpnia 2005 r. izraelskie wojsko i policja wkroczyły do żydowskich osiedli Homesz i Sanur w północnej Samarii. W osiedlach zabarykadowało się około 2 tys. uzbrojonych radykalnych działaczy zdecydowanych bronić swych domów. Mają oni między innymi strzelby, granaty i ładunki zapalające. Doszło do starć przy podpalonych barykadach przy wjeździe do osiedli. Żołnierze usunęli siłą protestujących ze szkoły religijnej w Homesz. Protestujący oblewali żołnierzy farbą, keczupem i olejem jadalnym. Przedpołudniem nastąpił szturm na dwie synagogi w Sanur. Z synagog wyprowadzono zwoje Tory. Część żydowskich nacjonalistów zabarykadowała się w kamiennej cytadeli (dawny brytyjski posterunek policji) w osiedlu Sanur. Doszło do szturmu na tą cytadelę. Ogółem rannych zostało 31 żołnierzy i policjantów, oraz 11 cywili. Aresztowano 17 osób. Wojskowe buldożery przystąpiły do wyburzania domów w osiedlu Ganim, na północy Samarii.
    23 sierpnia 2005 r. izraelska armia poinformowała, że wyburzenie domów mieszkalnych w ewakuowanych osiedlach zajmie około 25 dni. Po tym terminie osiedla zostaną przekazane władzom palestyńskim.
    23 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Ganei Tal i Katif w Strefie Gazy.

23 sierpnia 2005 r. Izrael i Egipt zawarły porozumienie w sprawie rozlokowania egipskich sił pogranicza na granicy ze Strefą Gazy. Granicę będzie pilnować 750 egipskich strażników. Warunkiem jest zwalczanie przemytu broni na terytorium Autonomii Palestyńskiej. Porozumienie musi zostać zatwierdzone przez rząd oraz parlament Izraela.

24 sierpnia 2005 r. rzecznik izraelskiego MSZ Mark Regew oświadczył, że "obawy Palestyńczyków, że wycofanie się Izraela ze Strefy Gazy może być pierwszym i ostatnim krokiem, są absolutnie nieuzasadnione". Izrael jest gotowy do dalszych ustępstw, jednak wcześniej władze Autonomii Palestyńskiej muszą, po przejęciu kontroli nad Strefą Gazy, zadbać tam o ład i porządek oraz rozbroić ugrupowania ekstremistyczne.
    24 sierpnia 2005 r. izraelski dziennik "Haarec" podał, że izraelskie władze planują konfiskatę co najmniej 120 hektarów ziemi na Zachodnim Brzegu Jordanu pod budowę "bariery bezpieczeństwa". Chodzi o tereny położone wokół osiedla Maale Adumim, na wschód od Jerozolimy. Przebieg bariery został zatwierdzony, a odpowiednie rozporządzenia dostała armia i administracja.
    24 sierpnia 2005 r. Palestyńczyk zaatakował nożem 2 ortodoksyjnych Żydów w Jerozolimie, ciężko ich raniąc. Jeden z rannych zmarł w szpitalu.

24 sierpnia 2005 r. wojskowe buldożery ukończyły wyburzanie domów mieszkalnych w osiedlach Slav, Tel Katifa, Shirat Hayam i Ganim. Prace trwają w Netzer Hazani, Kadim, Bedulah, Gadid i Nissanit.
    24 sierpnia 2005 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do obozu dla uchodźców pod Tulkarem i otoczyli dom, w którym ukrywało się kilku poszukiwanych terrorystów z Islamskiego Dżihadu. W wymianie ognia zginęło 5 Palestyńczyków, w tym przywódca Islamskiego Dżihadu w Tulkarem.

24 sierpnia 2005 r. Rada Bezpieczenstwa ONZ z zadowoleniem przyjęła wycofanie się Izraela ze Strefy Gazy i 4 osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu. Rada wyraziła przekonanie, że fakt ten będzie pierwszym krokiem do wznowienia bliskowschodniego procesu pokojowego. Członkowie Rady wezwali Izrael i Autonomię Palestyńską, aby razem z "Kwartetem bliskowschodnim" wprowadzali w życie plan pokojowy, zwany mapą drogową i rezolucję Rady Bezpieczeństwa, mające na celu stworzenie niepodległego państwa palestyńskiego, które żyłoby w pokoju z Izraelem.

25 sierpnia 2005 r. wicepremier Ehud Olmert wezwał władze palestyńskie do wypełnienia swoich zobowiązań względem planu pokojowego zwanego "mapą drogową" - chodzi o rozbrojenie palestyńskich ugrupowań militarnych.
    25 sierpnia 2005 r. rozpoczęła się budowa nowej głównej kwatery izraelskiej policji na dystrykt Samarii i Judei. Będzie ona położona pomiędzy Jerozolimą a Ma'aleh Adumim. Równocześnie ogłoszono rozbudowę osiedla Maaleh Adumim o nowe 3,5 tys. mieszkań.
    
25 sierpnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa otrzymały 45 ostrzeżeń wywiadu o planowanych zamach terrorystycznych w Izraelu.
    25 sierpnia 2005 r. islamscy terroryści z Hezbollahu ostrzelali z moździerza z terytorium południowego Libanu izraelskie miasto Margaliot.
    25 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot.

25 sierpnia 2005 r. odbyła się uroczystość zamknięcia głównej kwatery izraelskiej policji w Gush Katif, w Strefie Gazy.
    25 sierpnia 2005 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas nazwał wczorajszą izraelską operację w Tulkarem "prowokację". Jednocześnie wezwał Palestyńczyków, aby nie odpowiadać przemocą na tą prowokację, która może doprowadzić do eskalacji przemocy.
    25 sierpnia 2005 r. około 300 palestyńskich policjantów zostało przewiezionych z Jerycha do Dżeninu, aby opanować pogłębiający się chaos i zamieszanie w tym mieście. W Dżeninie od kilku dni dochodzi do starć zbrojnych bojówek z palestyńską policją.

25 sierpnia 2005 r. izraelskie samoloty zbombardowały pozycje Hezbollahu w południowym Libanie.

26 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej armii w pobliżu przejścia granicznego Sufah, w Strefie Gazy.
    26 sierpnia 2005 r. Palestyńczyk pchnął nożem izraelskiego żołnierza pilnującego wejścia do Groty Patriarchów w Hebronie. Napastnik został aresztowany.

26 sierpnia 2005 r. przedstawiciel egipskiego rządu powiedział w Kairze, że w najbliższym czasie na granicy Egiptu ze Strefą Gazy zostanie rozlokowanych 750 żołnierzy egipskich sił granicznych, uzbrojonych w broń lekką.
    26 sierpnia 2005 r. piątek izraelski ambasador przy Watykanie, Oded Ben Hur poinformował, że premier Izraela Ariel Szaron wystosował list do Benedykta XVI i nazwał w nim papieża prawdziwym przyjacielem Izraela. Obserwatorzy mówią w tym kontekście o załagodzeniu sporu Izrael - Watykan, wywołanego reakcją strony izraelskiej na wypowiedź papieża na temat terroryzmu. Ambasador Izraela powiedział też, że kardynał Angelo Sodano z zadowoleniem powitał list Szarona, przyznając, że obie strony popełniły błędy i wyrażając zadowolenie, że sprawa została zamknięta.

27 sierpnia 2005 r. jeden z najbardziej poszukiwanych w Izraelu terrorystów palestyńskich, Mohammed Deif, oświadczył w rozpowszechnionym przez organizację Hamas nagraniu video, że wycofanie się Izraela ze Strefy Gazy było zwycięstwem zbrojnego ruchu oporu Palestyńczyków. Deif odrzucił apele o rozbrojenie Hamasu i zapowiedział dalsze ataki na cele izraelskie do czasu wymazania Izraela z mapy świata: "Opuszczacie dziś Gazę w poniżeniu. Opuszczacie piekło. Ale obiecujemy wam, że jutro, jeśli Bóg pozwoli, cała Palestyna będzie dla was piekłem".

28 sierpnia 2005 r. izraelski rząd zgodził się na rozlokowanie żołnierzy egipskich sił pogranicza na granicy ze Strefą Gazy. Sprawa przekazania Egiptowi kontroli nad granicą - zwaną też Drogą Filadelfijską - będzie następnie przedmiotem głosowania w Knessecie. Egipskie siły byłyby rozlokowane wzgłuż liczącej 14-km granicy Egiptu ze Strefą Gazy. Żołnierze byliby wyposażeni w broń lekką, granatniki i wyrzutnie pocisków rakietowych. Dodatkowo dysponowaliby jeepami i opancerzonymi pojazdami. Do patrolowania granicy używano by amerykańskiej produkcji śmigłowców AH-64 Apache, SA-342 Gazelle, lekkich transportowych UH-12E oraz S-70 Black Hawk. Egipska marynarka patrolowałaby wody terytorialne od Synaju po Gazę. Przy granicy stacjonowałoby na stałe 30 oficerów marynarki egipskiej. Ważnym do podkreślenia jest fakt, że po zatwierdzeniu przez Knesset porozumienia z Egiptem, droga graniczna (tzw. "droga filadelfijska") zostałaby opuszczona przez wojska izraelskie. Tym samym całkowicie zostałaby zakończona obecność Izraela w Strefie Gazy.
    28 sierpnia 2005 r. izraelski Sąd Najwyższy nakazał wstrzymanie realizacji projektu zburzenia 20 synagog w Strefie Gazy, skąd w ostatnim czasie ewakuowano 8 tysięcy żydowskich osadników. Decyzja sądu jest wynikiem apelu rabinów, którzy uważają, że zburzenie świątyń byłoby usunięciem wszelkich śladów obecności Żydów na ewakuowanych ziemiach. Izraelscy rabini wezwali także rząd Izraela do zawarcia z Autonomią Palestyńską porozumienia, na mocy którego synagogi znalazłyby się pod opieką władz palestyńskich.
    28 sierpnia 2005 r. terrorysta-samobójca wysadził się przed dworcem autobusowym w Be'er Shevie, raniąc 48 Izraelczyków. Zamachowiec wysadził się w momencie zatrzymania przez ochronę dworca. Zamierzał on wsiąść do autobusu i następnie się w nim wysadzić. Do zamachu przyznał się Islamski Dżihad.

28 sierpnia 2005 r. izraelskie wojsko rozpoczęło przenoszenie na terytorium Izraela szczątków 48 Izraelczyków (45 cywili i 3 żołnierzy) pochowanych w Gush Katif, w Strefie Gazy.
    28 sierpnia 2005 r. palestyński premier Ahmed powiedział, że "zaczyna się walka o Jerozolimę ... jest to niebezpieczna wojna ... Arabowie, palestyńscy chrześcijanie i Muzułmanie nie zaakceptują rasistowskich planów Izraela". Qurei skrytykował także budowę "bariery bezpieczeństwa".

28 sierpnia 2005 r. nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w Ebersburg, w Niemczech.

29 sierpnia 2005 r. szef dyplomacji izraelskiej Silwan Szalom oświadczył, że wznowienie terroryzmu palestyńskiego oznaczać będzie odejście od bliskowschodniego planu pokojowego, zwanego potocznie mapą drogową. "Powrót do mapy drogowej nie będzie możliwy bez likwidacji organizacji terrorystycznych".
    29 sierpnia 2005 r. premier Ariel Szaron powiedział, że "nie wszystkie osiedla żydowskie, jakie Izrael utrzymuje obecnie na Zachodnim Brzegu Jordanu tam pozostaną po zawarciu ostatecznego porozumienia pokojowego z Palestyńczykami".

29 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    29 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wojskową ciężarówkę przy osiedlu Morag w Strefie Gazy, raniąc 1 izraelskiego żołnierza. Równocześnie wojsko aresztowało 2 terrorystów, którzy usiłowali przedostać się ze Strefy Gazy na terytorium Izraela.
    29 sierpnia 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali na punkcie kontrolnym 14-letniego Palestyńczyka, który przemycał do Nablusu 5 bomb domowej roboty.

29 sierpnia 2005 r. ukraińscy skinhedzi zaatakowali grupę żydowskich studentów jesziwy w Kijowie, raniąc 1 osobę. Na Ukrainie żyje około 100 tys. Żydów.
    29 sierpnia 2005 r. nieznani sprawcy sprofanowali żydowski cmentarz w Tambow, w Rosji.
    29 sierpnia 2005 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na domach żydowskich rodzin w Atlancie (Georgia, USA).
    29 sierpnia 2005 r. izraelski prozaik Amos Oz odebrał we Frankfurcie Nagrodę imienia Goethego.

30 sierpnia 2005 r. były izraelski premier i minister finansów Benjamin Netanjahu zapowiedział, że będzie kandydował w wyborach na przywódcę partii Likud, które najprawdopodobniej odbędą się jeszcze w tym roku. Jest to bezpośrednim wyzwaniem, rzuconym obecnemu przywódcy Likudu, premierowi Arielowi Szaronowi. Netanjahu będzie kandydatem jastrzębi w Likudzie, przeciwnych realizowanemu przez Szarona planowi likwidacji kolejnych osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    30 sierpnia 2005 r. izraelska armia oficjalnie poinformowała, że będą stopniowo zwiększane liczby palestyńskich robotników wpuszczanych ze Strefy Gazy na terytorium Izraela. Obecnie jest to 10 tys. robotników, a w 2006 roku ma to być 15 tys. robotników.

30 sierpnia 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli i zniszczyli w rejonie Rafah podziemny tunel ze Strefy Gazy do Egiptu. Tunel miał 20 metrów długości i służył do przemytu broni oraz amunicji. W ciągu ostatnich 3 miesięcy zniszczono 30 podobnych tuneli.
    30 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali pod Dżeninem izraelski patrol, uszkadzając wojskowy pojazd.
    30 sierpnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 4 poszukiwanych aktywistów Islamskiego Dżihadu. Zatrzymań dokonano pod Ramallah i w Judei.

31 sierpnia 2005 r. izraelski parlament Knesset przegłosował 53 głosami przeciwko 28 przekazanie kontroli nad granicą ze Strefą Gazy siłom granicznym Egiptu.

31 sierpnia 2005 r. nieznani sprawcy uszkodzili w nocy 12 wojskowych buldożerów w osiedlu Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    31 sierpnia 2005 r. palestyński snajper ostrzelał izraelskie pozycje przy osiedlu Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    31 sierpnia 2005 r. żydowscy osadnicy zniszczyli izraelskie kamery wojskowe chroniące żydowską enklawę Tel Rumeida w centrum Hebronu. Wojsko aresztowało 2 osoby. Rząd planuje likwidację tej enklawy.

31 sierpnia 2005 r. w Stambule doszło do pierwszego w historii spotkania ministrów spraw zagranicznych Izraela i Pakistanu. Minister spraw zagranicznych Izraela Silwan Szalom mówił po rozmowach o "wielkim przełomie" i wyrażał nadzieję, że rozmowy te "doprowadzą w końcu do nawiązania pełnych stosunków dyplomatycznych z Pakistanem". Izrael uznają tylko cztery państwa muzułmańskie - Turcja, Jordania, Egipt i Mauretania. Pakistan rok temu kupiły od Izraela radarowy system ostrzegania wart 1 mld dolarów.

1 września 2005 r. Egipt i Izrael podpisały porozumienie, na mocy którego 750 egipskich żołnierzy przejmie kontrolę nad granicą egipską ze Strefą Gazy. Modyfikuje ono egipsko-izraelski traktat pokojowy z 1979 r., który nakazywał demilitaryzację półwyspu Synaj. Wojsko egipskie oczekuje już w miejscowości Al Arisz na rozkaz objęcia posterunków wzdłuż granicy.
    1 września 2005 r. grupa około 500 Druzów przekroczyła w Quneitra na Wzgórzach Golan granicę izraelsko-syryjską, udając się z pielgrzymką do świętych miejsc Druzów w Syrii. Na Wzgórzach Golan w Izraelu żyje około 15 tys. Druzów.
    1 września 2005 r. grupa 70 ultra-ortodoksyjnych Żydów zaatakowała druzyjskiego mężczyznę na Górze Meron w Galilei. Druz ciężko ranny został przewieziony do szpitala.

1 września 2005 r. izraelska armia poinformowała o ukończeniu operacji wyburzania domów w żydowskich osiedlach w Strefie Gazy. Pozostały tylko synagogi i budynki użyteczności publicznej.
    1 września 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 3 aktywistów Islamskiego Dżihadu w Tulkarem.

1 września 2005 r. rzecznik pakistańskiego prezydenta Perveza Musharrafa oświadczył, że Pakistan nie nawiąże stosunków dyplomatycznych z Izraelem, dopóki nie powstanie suwerenne państwo palestyńskie.
    1 września 2005 r. sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Mussa wezwał do definitywnego zakończenia kolonizacji terytoriów palestyńskich. Powiedział, że jest potrzeba "wywarcia odpowiednich nacisków na rząd Izraela, aby zaniechał swej działalności kolonizacyjnej na terytoriach palestyńskich".

2 września 2005 r. wicepremier Ehud Olmert oświadczył, że zawieszona zostaje rozbudowa największego żydowskiego osiedla na Zachodnim Brzegu Jordanu - Maale Adumim. Nie będzie ona wznowiona bez uprzedniego porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi. Do niedawna postanowienie władz izraelskich, by połączyć Maale Adumim z Jerozolimą stanowiło źródło sporu pomiędzy rządem Izraela a administracją prezydenta Busha. Deklarację Olmerta z zadowoleniem przyjęła strona palestyńska.

2 września 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli 30-kg bombę podłożoną w pobliżu osiedla Kfar Darom w Strefie Gazy. Saperzy dokonali kontrolowanej eksplozji.
    2 września 2005 r. Palestyńczycy protestowali przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu wioski Bil'in w Samarii. Doszło do zamieszek z izraelską policją, która użyła gazu do rozproszenia demonstracji. Aresztowano 2 działaczy pokojowych.

4 września 2005 r. podczas posiedzenia rządu Izraela premier Ariel Szaron naciskał na ministra sprawiedliwości w sprawie jak najszybszego wprowadzenia w życie zmian prawnych dotyczących kompensat dla ofiar ataków terrorystycznych i ich rodzin. Kwestia stanowi przedmiot dyskusji od zamachu terrorystycznego w Szfaram, do którego doszło w ubiegłym miesiącu - izraelski terrorysta zabił wówczas 4 Arabów, a kilkanaście osób ranił. Wedle aktualnego stanu prawnego pełną pomoc finansową mogę otrzymać jedynie osoby poszkodowane w wyniku zamachów terrorystycznych przeprowadzonych przez organizacje wrogie państwu Izrael. Specjalna komisja orzekła niedawno, że ofiary zamachu w Szfaram uprawnione są do jednorazowej pomocy finansowej. Nie zostały jednak prawnie uznane za ofiary zamachu terrorystycznego. Po zapoznaniu się z tym werdyktem premier Szaron nakazał przeprowadzenie dalszych badań i ustalenie kroków prawnych koniecznych do tego, by ofiary żydowskiego terrorysty miały prawo do takiej samej pomocy finansowej jak ofiary zamachów palestyńskich.

4 września 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Dugit w Strefie Gazy.
    4 września 2005 r. doszło do starć protestujących Palestyńczyków z palestyńskimi siłami bezpieczeństwa w Gazie.
    4 września 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol w pobliżu Nablusu, raniąc 1 żołnierza.
    4 września 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli skład bomb zapalających, amunicji i innej broni w arabskiej wiosce Beit Sira, w pobliżu Ramallah.

4 września 2005 r. niemiecki dziennik "Der Tagesspiegel" opublikował dane, z których wynika, że w pierwszej połowie tego roku znacznie wzrosła w Niemczech liczba przestępstw popełnianych przez działaczy i sympatyków skrajnej prawicy. Landowe urzędy kryminalne zarejestrowały od stycznia do końca czerwca 4.865 czynów karalnych popełnionych przez prawicowych ekstremistów, o 1.051 więcej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Dane pochodzą z niemieckiego MSW. Przede wszystkim liczba wykroczeń propagandowych, do których zalicza się malowanie na murach swastyki i innych symboli nazistowskich, skandowanie nazistowskich haseł, itp. Największy wzrost przestępstw odnotowano w Saksonii, gdzie ich liczba prawie podwoiła się. Wzrasta liczba koncertów rockowych, podczas których występują zespoły propagujące neonazistowskie treści.
    4 września 2005 r. nieznani sprawcy powybijali szyby w synagodze w Niżnim Nowgorodzie, w Rosji.

5 września 2005 r. premier Ariel Szaron zapowiedział, że rząd planuje budowę 3 tys. nowych mieszkań w osiedlu Ariel, w Samarii. Obecnie w Ariel mieszka 20 tys. osób.
    5 września 2005 r. w nocy zatonęła izraelska łódź patrolowa w pobliżu portu Ejlat, na Morzu Czerwonym. Przyczyną była awaria techniczna. Cała załoga została uratowana.
    5 września 2005 r. podczas ćwiczeń jednostki czołgów w Dolinie Jordanu doszło do wypadku, w którym wywrócił się czołg Merkava-IV. W wypadku zginął 1 izraelski żołnierz, a 2 zostało rannych.

5 września 2005 r. delegacja dowódców palestyńskich sił bezpieczeństwa odwiedziła teren żydowskich osiedli w Strefie Gazy. W skład delegacji wchodził dowódca palestyńskich sił bezpieczeństwa generał Sulaiman Helles oraz dowódca sił w Strefie Gazy Jamal Kayed.
    5 września 2005 r. doszło do starć protestujących Palestyńczyków z palestyńskimi siłami bezpieczeństwa w Gazie. Policjanci strzelali w powietrze.
    5 września 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 4 poszukiwanych Palestyńczyków w rejonie Betlejem, w Judei.
    5 września 2005 r. doszło do muzułmańskich ataków na arabskich chrześcijan w Taibeh, na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    5 września 2005 r. doszło do wybuchu w mieście Gaza, w wyniku którego zniszczeniu uległy trzy domy. Zginęło 3 aktywistów Hamasu, a 25 osób zostało rannych. Izraelska armia poinformowała, że nie prowadzono żadnej operacji w tym rejonie. Prawdopodobnie doszło do eksplozji domowej roboty bomby.

5 września 2005 r. do Stanów Zjednoczonych udała się delegacja izraelskich ekspertów obrony i służb zdrowia, którzy mają ustalić szczegóły pomocy, która ma zostać wysłana do Nowego Orleanu zniszczonego przez huragan. Przygotowane do wysłania są lekarstwa, szpital polowy z pełnym medycznym wyposażeniem oraz żywność.
    5 września 2005 r. amerykański rząd wyczarterował 3 statki wycieczkowe "Ecstasy", "Sensation" i "Holiday" na 6 miesięcy. Będą w nich mieszkali uchodźcy z Nowego Orleanu. Statki należą do firmy Carnival Cruise, której właścicielem jest izraelska rodzina Arison.

6 września 2005 r. do Izraela przyleciała grupa 25 nowych żydowskich imigrantów z Francji. Wylądowali na lotnisku w Be'er Shevie.

6 września 2005 r. grupa około 100 Palestyńczyków wdarła się do żydowskiego osiedla Neve Dekalim w Strefie Gazy. Zatknęli w osiedlu flagę palestyńską i Hamasu. W starciu z żołnierzami zginął 1 Palestyńczyk, a 2 zostało rannych.
    6 września 2005 r. tłum Palestyńczyków wdarł się do domu byłego dowódcy palestyńskiego wywiadu Moussa Arafata w Gazie. Został on zastrzelony na ulicy.
    6 września 2005 r. palestyński premier Ahmed Qureia oświadczył na posiedzeniu gabinetu, że Izrael wycofa swoje siły zbrojne ze Strefy Gazy do 15 września. Poinformował jednocześnie, że Izrael zezwolił, wcześniej niż oczekiwano, palestyńskim zespołom technicznym dokonanie oceny stanu budynków publicznych w opuszczonych osiedlach. Pozostały one nietknięte, w odróżnieniu od domów osadników, które zostały zburzone.
    6 września 2005 r. palestyński terrorysta zaatakował granatami posterunek izraelskiej armii przy granicy Strefy Gazy z Egiptem. Ranny został 1 żołnierz.

6 września 2005 r. Orthodox Union wraz z Rabbinical Council of America oraz Yeshiva University utworzyły fundusz, by nieść pomoc gminom i rodzinom poszkodowanym przez huragan Katrina. Do pomocy ofiarom zobowiązał się również Izrael - w najbliższych dniach do dotkniętego kataklizmem rejonu Stanów Zjednoczonych dotrze około 80 ton pomocy materialnej.

7 września 2005 r. minister spraw zagranicznych Izraela, Silwan Szalom powiedział, że Izrael nie zgadza się, by radykalne ugrupowanie palestyńskie Hamas startowało w wyborach parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej. Rząd izraelski przyjął też nowe ustalenia dotyczące ruchu granicznego między Egiptem a Strefą Gazy, które będzie odbywać się bez nadzoru izraelskich żołnierzy. Jednak przejście graniczne w Rafah będzie zamknięte przez pierwszych sześć miesięcy. Do tego czasu podróżni będą musieli korzystać z innych izraelskich punktów kontrolnych w Kerem, Szalom i Nitzanie.
    7 września 2005 r. do Izraela przyleciało 200 nowych żydowskich imigrantów z Ameryki Północnej.
    7 września 2005 r. wicepremier Shimon Peres wezwał do zakończenia stanu anarchii w Autonomii Palestyńskiej.
    7 września 2005 r. izraelski dziennik "Jedijot Achronot" poinformował, że wyżsi oficerowie armii zalecają natychmiastowe wycofanie wojsk Izraela ze Strefy Gazy, gdyż w przeciwnym razie dojdzie do gwałtownych starć z Palestyńczykami.
    7 września 2005 r. Dolinę Jordanu dotknęło trzęsienie ziemi o sile 3,7 stopnia w skali Richtera. Nie zanotowano żadnych zniszczeń.
    7 września 2005 r. w swoim kazaniu duchowy przywódca partii Szas, rabin Owadia Josef, stwierdził, że huragan Katrina "był Bożą karą" dla Stanów Zjednoczonych za nacisk wywierany na Izrael w kwestii opuszczenia Strefy Gazy. Zwracając uwagę na to, że ofiarą kataklizmu padło wielu czarnoskórych mieszkańców rejonu powiedział, że być może zostali oni ukarani za to, że byli niewierzący. Słowa Josefa ostro skrytykowali liderzy judaizmu reformowanego oraz inni przedstawiciele środowisk żydowskich w Ameryce. Rabin Jerome Epstein, lider synagogi konserwatywnej, w liście do rabina Josefa wyraził zdumienie i oburzenie, jakie wzbudziły w nim te poglądy. "Bóg dał Torę ludzkości z nadzieją, że będzie żyć wedle niej i interpretować ją w rozumny sposób" - napisał Epstein - "Wypowiadać się z takim poczuciem pewności o woli Boga to arogancja. Przekonywać innych, że Twoja interpretacja jest jedyną prawdą, to brak odpowiedzialności".

7 września 2005 r. palestyńscy terroryści zaatakowali granatami posterunek izraelskiej armii w rejonie Rafah, w Strefie Gazy. Ranny został 1 Izraelczyk.
    7 września 2005 r. władze palestyńskie postawiły w stan alarmu siły bezpieczeństwa w Autonomii Palestyńskiej.

7 września 2005 r. rano izraelski samolot transportowy wylądował w Stanach Zjednoczonych przywożąc 15 ton sprzętu medycznego wysłanego przez Kibbutz Movement dla ofiar huraganu Katrina.
    7 września 2005 r. Agencja Żydowska zapowiedziała sfinansowanie studiów w Izraelu dla grupy 2 tys. żydowskich studentów z uczelni w Nowym Orleanie (USA).
    7 września 2005 r. niemieckie linie lotnicze Lufthansa złożyły ofertę El-Al na współpracę w regionie Bliskiego Wschodu, Afryki, Wschodniej Europy i Pakistanu. Izraelskie samoloty latają cztery razy w tygodniu do Frankfurtu i Monachium. Lufthansa utrzymuje 14 lotów tygodniowo (z Frankfurtu), a wykupiony przez niemieckiego przewoźnika Swiss utrzymuje 13 lotów (z Zurichu).

8 września 2005 r. rząd izraelski podjął decyzję o wycofaniu wojsk izraelskich ze Strefy Gazy w ciągu pierwszych trzech dni przyszłego tygodnia. Zaraz potem terytorium zostanie przekazane władzom palestyńskim. Izraelscy komentatorzy uważają, że w Strefie Gazy może dojść do wewnątrz palestyńskich walk, bowiem skrajne ugrupowania także chcą zająć opuszczone tereny. W Hamasie już wyznaczono komendantów na każdy rejon po byłych izraelskich osiedlach. Strefę Gazy od Izraela będzie oddzielał potrójny system zasieków, zaoranych pasów ziemi i zabezpieczeń elektronicznych. Izrael ostrzegł, że odpowie ogniem na ewentualne palestyńskie ataki z terytorium Strefy.

8 września 2005 r. palestyński terrorysta usiłował wtargnąć do żydowskiego osiedla Morag w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony postrzelili i zatrzymali napastnika. Wieczorem palestyński terrorysta usiłował wtargnąć do osiedla Rafiah Yam. Został zastrzelony przez żołnierzy ochrony.

8 września 2005 r. amerykański dziennik "New York Times" opublikował medyczny raport o przyczynach śmierci palestyńskiego przywódcy Jasera Arafata. Potwierdzono, że Arafat cierpiał na szybko postępującą chorobę prowadzącą do poważnych zaburzeń krzepliwości krwi. Gdy został przetransportowany do wojskowego szpitala we Francji było już za późno na ratowanie jego życia. Bezpośrednią przyczyną zgonu był udar mózgu.
    8 września 2005 r. Departament Stanu USA wezwał władze Autonomii Palestyńskiej do powstrzymania anarchii na palestyńskich terytoriach.
    8 września 2005 r. w Stanach Zjednoczonych wylądował izraelski samolot z 80 tonami pomocy humanitarnej dla ofiar huraganu Katrine.

9 września 2005 r. Najwyższy Sąd Izraela wydał zgodę na wyburzenie opuszczonych synagog w Strefie Gazy i w północnej Samarii.
    9 września 2005 r. rabin Simcha HaCohen Cook oraz prezydent Moshe Katsav wezwali izraelski rząd do nie wyburzania synagog w Strefie Gazy i na północy Samarii.

9 września 2005 r. izraelska armia ukończyła ewakuację sprzętu i infrastruktury wojskowej ze Strefy Gazy. Na koniec buldożery wyburzyły wojskowe biura przy przejściu granicznym Eretz w Strefie Gazy. Palestyńczykom zostaną przekazane jedynie budynki głównej kwatery wojsk izraelskich w Strefie.
    9 września 2005 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowy bariery bezpieczeństwa w pobliżu arabskiej wioski Bilin, pod Ramallah. Doszło do starć z policją, która aresztowała 8 demonstrantów. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    9 września 2005 r. grupa młodych osadników żydowskich obrzuciła jajami i kamieniami patrol izraelskiej policji w Hebronie. Rannych zostało 2 policjantów. Uszkodzony został policyjny samochód.

10 września 2005 r. grupa Palestyńczyków zaatakowała kamieniami raniąc 2 Żydów w Jerozolimie.

10 września 2005 r. pierwsza grupa 200 egipskich żołnierzy została rozlokowana w pobliżu obozu uchodźców Rafah na granicy Egiptu ze Strefą Gazy. Ich zadaniem będzie zapobieganie przemytu broni na terytorium Autonomii Palestyńskiej. Żołnierze są uzbrojeni w ciężką broń maszynową, rakiety przeciwpancerne i granatniki.
    10 września 2005 r. tłum Palestyńczyków zaatakował kamieniami pozycje izraelskiej armii w rejonie Gush Katif w Strefie Gazy. W starciu ranny został 1 Palestyńczyk.

11 września 2005 r. izraelski rząd postanowił nie wyburzać 19 synagog w ewakuowanych osiedlach w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. 14 ministrów głosowało przeciw. Za głosowali tylko ministrowie Chaim Ramon i Dalia Itzik.
    11 września 2005 r. premier Ariel Szaron oświadczył, że "Izrael będzie nadal rozbudowywał wielkie osiedla żydowskie na Zachodnim Brzegu Jordanu, nawet jeśli będzie to szkodzić jego stosunkom ze Stanami Zjednoczonymi". Szaron podkreślił, że obszary zamieszkane przez Izraelczyków na Zachodnim Brzegu mają żywotne znaczenie dla izraelskiego bezpieczeństwa i nigdy nie zostaną przekazane pod kontrolę Palestyńczyków. "Nie ma w tej sprawie porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi, ale te obszary będą stanowiły część Izraela".
    11 września 2005 r. palestyńscy terroryści ze Strefy Gazy ostrzelali z moździerza okolicę Kibbutzu Nahal Oz na zachodnim Negewie.

11 września 2005 r. wysoki funkcjonariusz palestyńskich służb bezpieczeństwa, Dżibril Radżub oświadczył, że "synagogi są symbolem okupacji i chcieliśmy, żeby Izrael je zniszczył, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że jest to delikatna kwestia". Przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej dodał, że jeśli Izrael decyduje się pozostawić synagogi, "nie możemy się podjąć ich skutecznej ochrony".
    11 września 2005 r. władze izraelskie odwołały ceremonię przekazania przez Izrael władzy nad Strefą Gazy Autonomii Palestyńskiej. Jako powód podano zbojkotowanie uroczystości przez Palestyńczyków. Palestyńczycy potwierdzili odwołanie uroczystości z powodu decyzji rządu izraelskiego, który postanowił nie burzyć synagog w ewakuowanych osiedlach żydowskich w Strefie Gazy.
    11 września 2005 r. radiowy komentator Ronnie Shaked oświadczył, że w Autonomii Palestyńskiej pogłębia się stan anarchii a rząd Mahmouda Abbasa nic nie robi. Palestyńskie siły bezpieczeństwa są bezradne na terenach kontrolowanych przez grupy terrorystyczne oraz zwykłe przestępcze gangi. W Strefie gazy lokalni przywódcy Hamasu już podzielili pomiędzy siebie strefy wpływów po ostatecznym wycofaniu wojsk izraelskich. Coraz częściej dochodzi do przypadków porwań ludzi dla okupu.
    11 września 2005 r. wieczorem w izraelskiej bazie wojskowej Gush Katif odbyło się uroczystość opuszczenia flagi Izraela. Gdy opuszczano na maszcie flagę Izraela, orkiestra odegrała hymn narodowy. W uroczystości uczestniczył szef sztabu izraelskich sił zbrojnych, generał Dan Haluc. Przed wieczorem opuszczono również flagę przed siedzibą izraelskiego dowództwa wojskowego w mieście Gaza. Podobne uroczystości odbyły się w kilku innych miejscach stacjonowania wojska izraelskiego na terenie Strefy. W ten sposób kończy się izraelska obecność wojskowa w Strefie Gazy.
    11 września 2005 r. władze palestyńskie odmówiły chronienia synagog pozostawionych w Strefie Gazy.

11 września 2005 r. amerykański dziennik "Washington Post" zamieścił rozmowę z przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem, który powiedział, że nie ma wystarczających sił, aby przemocą rozbroić Hamas i inne radykalne ugrupowania. Zamiast tego będzie wykorzystywał swą siłę perswazji, aby przekonać je do złożenia broni. "Gdy będziemy dostatecznie silni, zadbamy o to, aby wszyscy przestrzegali prawa. Nie pójdziemy na konfrontację z Hamasem, ponieważ nie jesteśmy gotowi na wojnę domową". Abbas powiedział, że jego pierwsze konkretne działania w uwolnionej Strefie Gazy będą zmierzały do polepszenia warunków życia zubożałej ludności tego obszaru. Taka poprawa umocni w jego przekonaniu umiarkowane siły palestyńskie. "Jeśli sprawy będą miały się tam lepiej, poprawi się cała atmosfera. Ludzie nie będą tolerowali strzelaniny i ataków. Pomoże to w przekonaniu każdego, że właściwą drogą jest pokój".

12 września 2005 r. w nocy Strefę Gazy opuściło około 5 tys. izraelskich żołnierzy. Oddziały poruszały się zwartymi kolumnami pojazdów opancerzonych. O godzinie 7 rano ostatni izraelscy żołnierze opuścili Strefę Gazy przez przejście graniczne Kissufim.
    12 września 2005 r. w nocy palestyńskie siły bezpieczeństwa wkroczyły do wszystkich 21 osiedli w Strefie Gazy. Izraelscy oficerowie przekazali Palestyńczykom mapy wszystkich obiektów strategicznych w Strefie Gazy. Nad największym osiedlem Neve Dekalim zawisła palestyńska flaga. Do opuszczonych żydowskich osiedli w Strefie Gazy wtargnęły tłumy Palestyńczyków. Pomiędzy cywilami znajdowały się setki uzbrojonych palestyńskich bojowników. Palestyńczycy demolowali pozostałe żydowskie domy i podpalali synagogi.

12 września 2005 r. izraelska policja została postawiona w stan alarmu na terytorium całego Izraela. Władze obawiają się ataków żydowskich radykalnych ekstremistów na meczety w Izraelu.
    12 września 2005 r. izraelska policja aresztowała 17-letniego ultraortodoksa, który dopuścił się aktu wandalizmu grobu Icchaka Rabina na Górze Herzla w Jerozolimie.
    12 września 2005 r. rozpoczęto w Jerozolimie budowę pierwszego odcinka systemu lekkiej kolei, który ma połączyć centrum stolicy z peryferiami miasta. Elektryczny pociąg będzie mieścił do 500 osób. Pierwsza linia (czerwona) ruszy z północnej części miasta i przez centrum dotrze do Góry Herzla. Jej długość wyniesie 14 km. Koszt budowy 3,2 mld NIS. Budowa ma zostać ukończona w 2008 roku. Równocześnie rozpoczęto budowę w centrum miasta nowego 120-metrowego mostu, który ma umożliwić dotarcie autostradą do samego centrum. Koszt budowy to 135 mln NIS.
    12 września 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dwie rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot i okolice kibucu Yad Mordechai.
    12 września 2005 r. minister obrony Shaul Mofaz powiedział, że izraelska armia będzie realizować politykę "zero tolerancji" dla aktywności palestyńskich terrorystów. Izrael nie będzie dochodził kto jest autorem terrorystycznych ataków, pełna odpowiedzialność spada na Autonomię Palestyńską.

12 września 2005 r. palestyński przywódca Mahmoud Abbas powiedział w Gazie: "Musimy powiedzieć, że dla Palestyńczyków nastał dzień wielkiej radości, jakiej nie znali od stulecia ... Przed nami jeszcze wiele pracy, ale nic nie umniejszy tego zwycięstwa. Widzimy, jak z naszej ziemi wycofują się żołnierze, czołgi i wojskowe samochody Izraelczyków, a flaga izraelska została opuszczona i zastąpiona na zawsze palestyńską". Abbas powiedział także: "Następnym krokiem będzie zakończenie okupacji Zachodniego Brzegu i utworzenie naszego państwa".
    12 września 2005 r. tłum Palestyńczyków i Egipcjan szturmował przejście graniczne Rafah pomiędzy Strefą Gazy i Egiptem. Aby opanować chaos egipscy żołnierze otworzyli ogień zabijając 1 Palestyńczyka. Na granicy rozlokowano 750 egipskich żołneirzy, którzy mają utrzymywać porządek i zapobiegać przemytowi bronii do Autonomii Palestyńskiej.
    12 września 2005 r. komunikat Organizacji Wyzwolenia Palestyny informuje, że "Izrael zachowa rzeczywistą kontrolę nad Strefą Gazy i dlatego pozostanie nadal okupantem". Palestyńczycy utrzymują, że prawdziwy koniec okupacji nastąpi dopiero wtedy, kiedy Izrael przekaże im kontrolę nad przestrzenią powietrzną, szlakami morskimi i przejściami granicznymi do Strefy Gazy. Sami mieszkańcy Strefy Gazy twierdzą, że chociaż będą mogli teraz swobodnie poruszać się wewnątrz Strefy, to wciąż będą żyli w wielkim więzieniu. Przedstawiciele palestyńskich ugrupowań zbrojnych uprzedzają natomiast, że jeśli nie uzyskają całkowitej swobody przemieszczania się, nie mogą gwarantować przestrzegania obowiązującego od 8 miesięcy rozejmu.

12 września 2005 r. na Cyprze odbyła się uroczystość otwarcia pierwszej synagogi na wyspie (miasto Larnaca). Na Cyprze żyje około 1,5 tys. Żydów.
    12 września 2005 r. sąd w Londynie (Wielka Brytania) wydał nakaz aresztowania jednego z dowódców izraelskich wojsk w Strefie Gazy, Dorona Almonga. Izraelska organizacja pacyfistyczna oskarżyła go w Wielkiej Brytanii o zbrodnie wojenne.

12 września 2005 r. szef izraelskiego MSZ Silvan Szalom powiedział: "Zniszczenie synagog to akt barbarzyński. Świat uważnie patrzy na władze Autonomii, na to, czy potrafią kontrolować własne terytoria. Anarchia, która dziś tam zapanowała, nie jest najlepszą wróżbą na przyszłość!"
    12 września 2005 r. główny sefardyjski rabin Izraela, Szlomo Amar, w stanowczych słowach przypomniał Izraelczykom, że pod żadnym pozorem nie wolno im zaatakować muzułmańskich meczetów w odwecie za spalenie przez Palestyńczyków synagog w Strefie Gazy. "Wraz z innymi rabinami rozważamy nałożenie cheremu na każdego Żyda, który dopuści się zbezczeszczenia meczetu lub innego świętego przybytku. Jakie prawo mają Żydzi by niszczyć miejsca kultu innych religii? To dobrze, że narody całego świata modlą się do Boga".
    12 września 2005 r. oficjalny komunikat biura prasowego rządu Ariela Szarona poinformował, że "rząd jednomyślnie zaaprobował formalne zakończenie administracji wojskowej w Gazie". Rząd wskazał, że z tą chwilą Izrael czuje się zwolniony od odpowiedzialności za Strefę i jej mieszkańców. Jednakże Strefa Gazy pozostaje bazą dla islamskich terrorystów dążących do zniszczenia izraelskiego państwa i dokonujących samobójczych ataków bombowych, z tego powodu armia izraelska będzie musiała utrzymywać restrykcje względem Strefy.

13 września 2005 r. premier Ariel Szaron wezwał władze Autonomii Palestyńskiej do opanowania chaosu, panującego w Strefie Gazy od momentu wycofania stąd izraelskiej armii.

13 września 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.
    13 września 2005 r. kilkuset uzbrojonych członków radykalnego ugrupowania palestyńskiego Hamas przemaszerowało przez teren obozu uchodźców w Jabalaya, świętując wycofanie się Izraela ze Strefy Gazy. Hamas zapowiedział, że nie rozbroi swoich bojówek i będzie walczyć w dalszym ciagu przeciwko Izraelowi do momentu wyzwolenia wszystkich palestyńskich ziem.
    13 września 2005 r. uzbrojone grupy terrorystów palestyńskich przemycały duże ilości broni i amunicji z Egiptu do Strefy Gazy. Egipskie oddziały straży granicznej nie interweniowały.
    13 września 2005 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zapowiedział w wystąpieniu telewizyjnym, że zaprowadzi porządek w opanowanej przez chaos Strefie Gazy. "Nie będziemy więcej tolerować anarchii i chaosu. Nie pozwolimy ludziom brać prawa w swoje ręce, nie pozwolimy na atakowanie publicznej własności. Zasada, która nas łączy, to jedna Autonomia, jedne prawo, jedna legalna armia i pluralizm polityczny". Podkreślił też, że to nie koniec okupacji i Izrael musi wycofać się także z Zachodniego Brzegu Jordanu i wschodniej Jerozolimy. "Dzisiaj Gaza, jutro Zachodni Brzeg i Jerozolima".
    13 września 2005 r. grupa około 500 Palestyńczyków zaatakowała kamieniami patrol izraelskiej armii w pobliżu Hebronu. W odpowiedzi na atak z użyciem butelek z płonącą benzyną żołnierze otworzyli ogień, zabijając 1 Palestyńczyka. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

14 września 2005 r. izraelski Sąd Najwyższy nakazał rządowi Izraela by "zbadał inne możliwości" przebiegu jednego z odcinków budowanej obecnie na Zachodnim Brzegu Jordanu bariery bezpieczeństwa, mającej oddzielać Izraelczyków od Palestyńczyków. Decyzja sądu dotyczy niewielkiego fragmentu muru w rejonie palestyńskiej wsi al-Azarija.
    14 września 2005 r. izraelskie władze wprowadziły całkowity zakaz odwiedzania Strefy Gazy przez obywateli Izraela. Zakaz ma dotyczyć też izraelskich dziennikarzy.
    14 września 2005 r. grupa 105 młodych żydowskich skautów (organizacja Tzabar) ze Stanów Zjednoczonych podjęła decyzję o osiedleniu się w Izraelu i wstąpieniu do izraelskiej armii.
    14 września 2005 r. izraelski wywiad wojskowy poinformował, że do Strefy Gazy przerzucono z Egiptu duże ilości broni i amunicji. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w Gazie ulokowała się komórka Al-Qaidy.

14 września 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę podłożoną w pobliżu posterunku izraelskich żołnierzy chroniących Grobowiec Racheli w Betlejem.
    14 września 2005 r. uzbrojeni palestyńscy terroryści z Hamasu zburzyli przy Rafah fragment muru granicznego pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem. Setki Palestyńczyków i Egipcjan przekroczyło granicę.
    14 września 2005 r. w danym żydowskim osiedlu Neve Dekalim w Strefie odbyły się palestyńskie uroczystości związane z opuszczeniem Strefy przez wojska izraelskie. W uroczystości uczestniczył Mahmoud Abbas. Uroczystość została przerwana przez około 2,5 tys. uzbrojonych terrorystów z Hamasu, którzy zaczęli strzelać z broni w powietrze.
    14 września 2005 r. około 70 młodych radykalnych żydowskich osadników przedostało się nielegalnie do zlikwidowanego osiedla Sa-Nur w Samarii. Izraelska policja ostrzegła ich i nakazała dobrowolne opuszczenie osiedla.

14 września 2005 r. władze Egiptu nakazały nielegalnie przebywającym w tym kraju Palestyńczykom, by do godziny 15.00 powrócili do palestyńskiej części miasta Rafah w Strefie Gazy. Szacuje się, że kilka tysięcy Palestyńczyków przeszła nielegalnie do Egiptu. Oficjalnie granica jest zamknięta. Egipcjanie zapowiedzieli, że jeśli zajdzie taka potrzeba to egipskie siły bezpieczeństwa użyją broni aby przywrócić porządek w przygranicznym rejonie.
    14 września 2005 r. egipskie siły bezpieczeństwa wykryły podziemny tunel pod granicą Strefy Gazy z Egiptem. W tunelu znajdowały się trzy wyrzutnie rakiet przeciwpancernych, 38 karabinów maszynowych i 2800 rakiet przeciwpancernych.
    14 września 2005 r. palestyński premier Ahmed Qureia odwiedził Egipt aby omówić problem egipskiej granicy ze Strefą Gazy.
    14 września 2005 r. premier Ariel Szaron przebywał na Światowym Szczycie ONZ w Nowym Jorku (USA). Szaron przeprowadził rozmowy z amerykańskim prezydentem Bushem. Bush wezwał międzynarodową społeczność do udzielenia gospodarczej pomocy Palestyńczykom, gdyż jest to jednym z czynników mogących ustabilizować sytuację na Bliskim Wschodzie. Szaron rozmawiał także z przywódcami Rosji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Jordanii, Kanady, Australii, Unii Europejskiej oraz z sekretarzem generalnym ONZ. Po raz pierwszy spotkał się z emirem Kataru i po raz pierwszy podał rękę premierowi Pakistanu. Szaron zaapelował do prezydenta Rosji, Władimira Putina, aby zatrzymać program nuklearny w Iranie. Premier Kataru, szeik Hamad bin Jassim bin Jabor Al Thani zaapelował do pozostałych państw arabskich by po wycofaniu się ze Strefy Gazy podjęto rozmowy z Izraelem o przyszłości regionu. W Katarze znajduje się główne dowództwo wojsk amerykańskich nad Zatoką Perską.
    14 września 2005 r. amerykański prezydent George Bush po raz pierwszy odwiedził synagogę. Uczynił to w Waszyngtonie na uroczystościach z okazji 350-lecia żydowskiej społeczności w Ameryce. Wówczas to 23 żydowskich osadników przybyło z Brazylii i osiedliło się w Ameryce. Obecnie w Stanach Zjednoczonych żyje około 5 milionów Żydów.
    14 września 2005 r. zmarł naczelny rabin Południowej Afryki, Cyril Harris (68 lat).

15 września 2005 r. izraelski Sąd Najwyższy odrzucił orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który rok temu zażądał zdemontowania muru odgradzającego Izrael od terenów Autonomii Palestyńskiej. Orzeczenie ma charakter symboliczny, bo rząd izraelski i tak nie zamierzał się podporządkować orzeczeniu Hagi. Ukończona już w ponad 50% bariera ma uniemożliwić palestyńskim terrorystom dokonywanie zamachów. Wczoraj sąd najwyższy zarekomendował rządowi zmianę przebiegu muru wokół wsi al Azarija, której palestyńscy mieszkańcy byliby odcięci od reszty Zachodniego Brzegu.
    15 września 2005 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 20 Palestyńczyków, którzy usiłowali przeniknąć z Synaju (Egipt) na terytorium Izraela. Palestyńczycy pochodzili ze Strefy Gazy.

15 września 2005 r. w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa usunęły wszystkich osadników żydowskich z osiedla Sa-Nur w Samarii.
    15 września 2005 r. na granicy Egiptu ze Strefą Gazy zapanował totalny chaos. Tysiące Palestyńczyków zupełnie bezkarnie przechodzi sobie z Egiptu i z powrotem. Terroryści z Hamasu wysadzili w trzech miejscach przejścia w murze granicznym. Za sprawą masowego przemytu w ciągu tygodnia cena kałasznikowa w Gazie spadła z 2.000 do 1.300 USD.

15 września 2005 r. wieczorem egipskie patrole wojskowe zaczęły przywracać porządek na granicy ze Strefą Gazy. Aresztowano 23 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę.
    15 września 2005 r. papież Benedykt XVI przyjął w letniej rezydencji w Castel Gandolfo naczelnych rabinów Izraela: sefardyjskiego - Szlomo Amara oraz aszkenazyjskiego - Jonę Metzgera. Audiencję zorganizowano w związku z przypadającą w październiku czterdziestą rocznicą ogłoszenia deklaracji Soboru Watykańskiego "Nostra Aetate" o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. Naczelni rabini Izraela przybyli do papieża z dwiema prośbami: o potępienie podpalania przez Palestyńczyków synagog w Strefie Gazy, przekazanej władzom Autonomii, oraz o ustanowienie dnia walki z antysemityzmem, w którym przypomniano by zasadnicze treści historycznej deklaracji "Nostra Aetate".
    15 września 2005 r. premier Ariel Szaron oświadczył z trybuny ONZ, że po wycofaniu się Izraela ze Strefy Gazy "teraz Palestyńczycy muszą dowieść, że chcą pokoju... Najważniejszą próbą, wobec której stanie kierownictwo palestyńskie, będzie wywiązanie się ze zobowiązań zlikwidowania terroryzmu i jego infrastruktury". Szaron przyznał, że Palestyńczycy mają prawo do własnego państwa. Jednakże położył nacisk, że Jerozolima pozostanie zjednoczona jako stolica Izraela.

            Ariel Szaron przemawia w ONZ

15 września 2005 r. dziesięć izraelskich samolotów bojowych odleciało do Turcji na międzynarodowe manewry lotnicze (Turcja, Dania, Włochy, Francja i Izrael). Z Izraela odleciało pięć F-15, pięć F-16 oraz dwie cysterny C-130.
    15 września 2005 r. skinhedzi zaatakowali raniąc rabina i jego syna w Kijowie, na Ukrainie. Policja aresztowała dwie osoby.

16 września 2005 r. minister obrony Shaul Mofaz poinformował o podjęciu decyzji w sprawie budowy na granicy izraelskiej z północną częścią Strefy Gazy, 150- metrowego "pasa bezpieczeństwa", którego zadaniem będzie uniemożliwienie palestyńskim terrorystom przenikanie do Izraela.

16 września 2005 r. w nocy Palestyńczycy zaatakowali kamieniami żydowski samochód w pobliżu Kedumim w Samarii, raniąc 3 Izraelczyków.
    16 września 2005 r. kilka tysięcy uzbrojonych palestyńskich terrorystów z organizacji Hamas świętowała w obozie uchodźców Bureji opuszczenie Strefy Gazy przez Izrael.
    16 września 2005 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że na przywrócenie porządku na granicy Strefy Gazy z egiptem potrzeba jeszcze około 2-3 dni. W ostatnich dniach do Strefy Gazy przemycono olbrzymie ilości narkotyków. Palestyńska policja przejęła 600 kg narkotyków, natomiast izraelska policja przejęła 100 kg, które usiłowano przemycić do Izraela.
    16 września 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali 3 Palestyńczyków, którzy usiłowali przedostać się ze Strefy Gazy do Izraela.

16 września 2005 r. premier Ariel Szaron spotkał się w Nowym Jorku z jordańskim królem Abdullahem II. Król Jordanii zapewnił Szarona o udzieleniu pomocy Autonomii Palestyńskiej. Szaron rozmawiał również z prezydentem Południowej Afryki, Thabo Mbeki. Rozmowy dotyczyły głównie irańskiego programu nuklearnego.

17 września 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali 3 Palestyńczyków, którzy usiłowali nielegalnie przedostać się z terytorium Egiptu do Izraela. Zatrzymani pochodzili ze Strefy Gazy.

17 września 2005 r. w nocy palestyńskie siły bezpieczeństwa rozlokowały 1.200 policjantów wzdłuż granicy między Strefą Gazy a Egiptem. Doszło do starć Palestyńczyków z policją, która usiłowała powstrzymać nielegalne przekraczanie granicy. Rannych zostało 6 palestyńskich policjantów. Jednocześnie buldożery i dźwigi łatały wysadzone wcześniej fragmenty muru granicznego.
    17 września 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy bazę izraelskiej straży granicznej w pobliżu Dżeninu.
    17 września 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej armii w pobliżu Tulkarem, w Samarii.
    17 września 2005 r. w centrum Ramallah doszło do wymiany ognia pomiędzy rywalizującymi ze sobą jednostkami palestyńskich sił bezpieczeństwa.
    17 września 2005 r. około 300 Palestyńczyków weszło na teren ewakuowanego żydowskiego osiedla Homesh, w Samarii. Nastąpiła grabież całego pozostawionego mienia.
    17 września 2005 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu Ramallah, w Samarii. Doszło do starcia z izraelską policją. Ranny został 1 izraelski żołnierz oraz 1 Palestyńczyk.
    17 września 2005 r. rzecznik palestyńskich sił bezpieczeństwa oficjalnie poinformował, że w ciągu ostatnich dni około 300 tys. Palestyńczyków nielegalnie przekroczyło granicę Strefy Gazy z Egiptem. Do Strefy Gazy przemycono duże ilości broni i amunicji, oraz tony narkotyków (w piątek przejęto tonę narkotyków w Rafah). Do Strefy przeniknęły setki arabskich nacjonalistów pochodzących z Arabii Saudyjskiej, Sudanu, Libii, Syrii i Libanu.

17 września 2005 r. konsorcjum izraelskiego miliardera Sami Ofera (Royal Caribbean Cruises Ltd. i Turkey's Global Investment Holding) złożyły ofertę na prawa do używania przez 49 lat portu w Istambule, w Turcji. Ofer planuje wybudowanie hoteli i centrum turystycznego z miejscami cumowania dla trzech wycieczkowców jednocześnie. Wartość kontraktu wynosi 4,3 mld USD. Sami Ofer zajął 188 miejsce na rankingu najbogatszych ludzi na świecie wydanej przez Magazyn Forbes w 2005 roku. W marcu Ofer kupił 14,76% tureckiej rafinerii Tupras za 446 mln USD. Kiedy rafineria została sprywatyzowana okazało się, że 14,76% akcji jest warte 1,2 mld USD.
    17 września 2005 r. prezydent Iranu, Mahmud Ahmadineżad przemawiając na forum ONZ powiedział, że jego kraj ma niezbywalne prawo do produkcji paliwa jądrowego. Oskarżył też Zachód o "nuklearny apartheid" a Stany Zjednoczone o łamanie międzynarodowych traktatów w dziedzinie nuklearnej. Jednocześnie zaproponował innym krajom partnerstwo w prowadzonych przez Iran pracach na rzecz wzbogacania uranu.

18 września 2005 r. izraelski minister spraw zagranicznych, Silwan Szalom po raz kolejny ostrzegł, że Izrael nie zgodzi się na udział radykalnego ugrupowania palestyńskiego Hamas w życiu politycznym Autonomii Palestyńskiej. Uczestnictwo Hamasu w planowanych na styczeń przyszłego roku palestyńskich wyborach byłoby dla Izraela "nie do przyjęcia". Minister przypomniał, że w tekście porozumień izraelsko- palestyńskich, przyjętych w 1993 roku, "czarno na białym napisano, że w wyborach palestyńskich nie może uczestniczyć żadna organizacja, żądająca likwidacji Izraela". Władze palestyńskie powinny wywiązać się z zawartych porozumień.
    18 września 2005 r. Ruch Kibucowy wezwał premiera Ariela Szarona do zapewnienia bezpieczeństwa osiedlom żydowskim położonym w pobliżu Strefy Gazy. Wiele z tych osiedli jest kibucami.
    18 września 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy izraelski pojazd wojskowy w pobliżu Erez.

18 września 2005 r. radykalna palestyńska organizacja Hamas potwierdziła, iż nigdy nie uzna istnienia Izraela, ani też nie będzie prowadzić jakichkolwiek negocjacji z rządem Szarona, a także - mimo obiekcji izraelskich weźmie udział w przyszłorocznych wyborach w Autonomii Palestyńskiej.
    18 września 2005 r. w wymianie ognia pomiędzy rywalizującymi ze sobą oddziałami palestyńskich sił bezpieczeństwa zginął 1 policjant.
    18 września 2005 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski ambulans Magen David Adom w pobliżu osiedla Azoun, w Samarii.

18 września 2005 r. wydawana w Londynie gazeta "Al-Kuds Al-Arabiye" poinformowała, że Egipt i Autonomia Palestyńska prowadzą tajne rozmowy nad zjednoczeniem miasta Rafah i włączenie całego miasta w obręb Strefy Gazy.
    18 września 2005 r. premier Ariel Szaron wezwał palestyńskiego przywódcę Mahmouda Abbasa do wypełnienia zobowiązań zawartych w palestyńsko- izraelskim planie pokojowym, tzw. mapie drogowej. Oświadczył też, że dopóki Palestyńczycy nie zrealizują swoich zobowiązań wynikających z planu pokojowego, w tym rozbrojenia ugrupowań zbrojnych, Izrael nie będzie mógł dać gwarancji na istnienie państwa palestyńskiego.
    18 września 2005 r. przedstawiciel Departamentu Stanu USA ocenił wystąpienie irańskiego prezydenta w ONZ jako "niezwykle agresywne", ostrzegając że Iran tym samym przekroczył "czerwoną linię nakreśloną przez unijnych negocjatorów".

19 września 2005 r. resort sprawiedliwości Izraela przystąpił do przygotowywania specjalnego fundusz (1 mln dolarów), przeznaczonego na obronę izraelskich oficerów, gdyby któryś został za granica oskarżony o zbrodnie wojenne. Projekt ustawy w tej sprawie szefowa resortu sprawiedliwości Cipi Liwni ma przedstawić w ciągu tygodnia.
    19 września 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z terytorium Strefy Gazy patrol izraelskiej armii w pobliżu Erez. Żołnierze odpowiedzieli ogniem.

19 września 2005 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa przywróciły spokój na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Przejście graniczne w Rafah będzie otworzone dopiero po zwarciu odpowiednich międzynarodowych porozumień.

19 września 2005 r. brytyjski dziennik "The Independent" napisał, że Izrael zasadniczo zmienił stanowisko w sprawie roli Unii Europejskiej w zapewnieniu bezpieczeństwa na granicy palestyńskiej Strefy Gazy z Egiptem. Rząd izraelski do tej pory był zdecydowanie przeciwny angażowaniu "trzeciej strony" w tej roli - obecnie najwyraźniej jednak pozytywnie podchodzi do koncepcji udziału UE, co oznaczałoby także większy wkład Unii Europejskiej w bliskowschodni proces pokojowy. Rola państw Unii miałaby polegać na pomocy technicznej, w tym dostawach aparatury do kontroli przewożonych przez granicę towarów aż po misję, obejmującą funkcjonariuszy policji czy straży granicznej.
    19 września 2005 r. Unia Europejska zobowiązała się do udzielenia 280 mln Euro pomocy dla Autonomii Palestyńskiej. Pomoc będzie między innymi przeznaczona na: 60 mln Euro na odbudowę międzynarodowego lotniska w Gazie, 40 mln Euro na transport i poprawę warunków sanitarnych w Gazie, 12 mln Euro na palestyńskie instytucje rządowe, 8 mln Euro na pomoc socjalną we Wschodniej Jerozolimie.
    19 września 2005 r. premier Ariel Szaron rozmawiając w USA z przywódcami amerykańskich Żydów obiecał połączyć osiedle Ma'aleh Adumim z Jerozolimą.
    19 września 2005 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice wyraziła przekonanie, że sprawa irańskiego programu atomowego jednak trafi do Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Iran trzeba powstrzymać przed uzyskaniem technologii i technicznych możliwości, potencjalnie oznaczających powstanie arsenału atomowego w tym niezwykle newralgicznym regionie".

20 września 2005 r. generał Uzi Dayan zaprezentował swój plan wzywający do ewakuacji 32 żydowskich osiedli w Samarii i Judei, w zamian za włączenie do Izraela 28 arabskich wiosek pozostających po tej stronie bariery bezpieczeństwa. Ewakuowane miałyby być osiedla: Mevo Dotan, Yitzhar, Hermesh, Alon Moreh, Bracha, Itamar, Eli, Kfar Tapuah, Tekoa i Shavei. Palestyńczycy otrzymali by prawo do powrotu na pozostałe ziemie Zachodniego Brzegu Jordanu i do Strefy Gazy. Jerozolima pozostałaby zjednoczona jako stolica Izraela. Państwo palestyńskie byłoby zdemilitaryzowane.
    20 września 2005 r. w Bat Jam, na południe od Tel Awiwu, doszło wieczorem do wybuchu na niezamieszkałym piętrze w hotelu. Wybuchł pożar. Izraelska policja oświadczyła, że wybuch nie był spowodowany atakiem terrorystycznym.

20 września 2005 r. izraelska armia ukończyła ewakuację żydowskich osiedli Ganim i Kadim w Samarii, przekazując je pod palestyńską administrację. By uniknąć zniszczenia synagogi w Sanur, wojsko zasypało budynek tonami piasku, tworząc w tym miejscu spore wzgórze.
    20 września 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

20 września 2005 r. kilkuset Falaszy (Etiopczyków żydowskiego pochodzenia) rozpoczęło w Addis Abebie (Etiopia) strajk głodowy na znak niezadowolenia z opóźnień w obiecanym im wyjeździe do Izraela. Są to w większości wieśniacy z północy Etiopii. W tym roku Izrael zapowiadał, że podwoi tempo przesiedleń z Afryki, aby do 2007 roku sprowadzić do Izraela pozostałe w Etiopii 20 tysięcy Falaszy Mura.
    20 września 2005 r. w nocy podczas snu zmarł Szymon Wiesenthal, twórca Żydowskiego Centrum Dokumentacji w Wiedniu. Miał 96 lat. Działalność Żydowskiego Centrum Dokumentacji przyczyniła się do postawienia przed sądem około 1200 zbrodniarzy nazistowskich. Wiesenthal zostanie pochowany w Izraelu.
    20 września 2005 r. ministrowie Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Rosji i ONZ wezwali władze Autonomii Palestyńskiej do rozpoczęcia rozbrajania zbrojnych milicji.
    20 września 2005 r. minister spraw zagranicznych Silvan Shalom powiedział w Nowym Jorku, że Iran może wejść w posiadanie bomby atomowej już za 6 miesięcy. W przeciągu ostatnich 5 lat Iran zakupił wystarczającą ilość materiałów do budowy pojedynczej bomby. Nie jest problemem posiadanie tej bomby, lecz problemem jest posiadanie pełnej wiedzy o jej konstrukcji.
    20 września 2005 r. podczas posiedzenia zarządu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu, krajom Unii Europejskiej i Stanom Zjednoczonym nie udało się przekonać Rosji, by wyraziła zgodę na przekazanie sprawy irańskiego programu atomowego Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Rosja stanęła na stanowisku, że istnieje szansa na rozwiązanie problemu Iranu środkami dyplomatycznymi.
    20 września 2005 r. Iran ostrzegł, że jeśli sprawą irańskiego programu nuklearnego zajmie się Rada Bezpieczeństwa ONZ, to nastąpi koniec inspekcji w irańskich obiektach naukowych. Jeśli nadal wobec Iranu będzie się używać "języka siły", to kraj ten może się poczuć zmuszony do wyjścia z układu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej.
    20 września 2005 r. przebywający z oficjalną wizytą na Łotwie prezydent Izraela Mosze Katzav wyraził zaniepokojenie narastaniem nastrojów antysemickich w Europie oraz zaapelował do polityków o zdecydowane przeciwstawienie się temu.

21 września 2005 r. Izrael oficjalnie uznał międzynarodowe granice Strefy Gazy. W ten sposób Izrael de facto uznał istnienie arabskiego państwa w Strefie Gazy. Wszyscy przybysze spoza Strefy powinni na jej terytorium posiadać paszporty.
    21 września 2005 r. izraelski wywiad wojskowy poinformował, że w ostatnim tygodniu do Strefy Gazy z Egiptu przywieziono około 3 tys. karabinów, 1,5 mln sztuk amunicji, 200 sztuk rakiet RPG, granaty i setki kilogramów materiały wybuchowe. Nie zdołano jednak przemycić rakiet Stinger lub Strieła, które mogłyby naruszyć równowagę sił w Strefie. Palestyńskie organizacje terrorystyczne rozpoczęły tworzenie warsztatów zbrojeniowych w Betlejem i Dżeninie, w których zamierzają utworzyć swoje nowe centra aktywności. Dużym zagrożeniem jest komórka Al-Qaidy działająca na egipskiej pustyni Synaj.
    21 września 2005 r. Israel Aircraft Industries zawarł kontrakt na budowę komunikacyjnego satelity Amos-3, który ma zostać wystrzelony w 2007 roku i obsługiwać Bliski Wschód, Europę, Afrykę i część Ameryki. Wartość kontraktu to 170 mln USD. W 2008 roku ma zakończyć swoją aktywność satelita Amos-1.
    21 września 2005 r. izraelski minister transportu Meir Sheetrit i jego palestyński odpowiednik, Saed-Eddine Khurma uroczyście otworzyli biuro współpracy transportowej pomiędzy Izraelem i Autonomią Palestyńską. Unia Europejska udzieliła Palestyńczykom pomocy w wysokości 2,5 mln euro na utworzenie tego biura. Projektowana jest budowa linii kolejowych z portu Hajfa na Zachodni Brzeg Jordanu i z portu Ashdod do Strefy Gazy. Linia kolejowa z Hajfy będzie przebiegać przez Dolinę Jezreel, na północ od Dżeninu i poprzez przejście graniczne w Sheikh Hussein dotrze do Jordanii.
    21 września 2005 r. w porcie Ashdod odbyła się uroczystość zawarcia porozumienia, na mocy którego port rozpocznie świadczyć usługi dla palestyńskich firm handlowych. Port zostanie połączony liniami komunikacyjnymi ze Strefą Gazy. Ocenia się, że palestyński handel osiągnie wartość 50 mln NIS, czyli około 5% całkowitej aktywności portu. Umowę zawarto przy niewielkiej pomocy Unii Europejskiej.

21 września 2005 r. rozentuzjazmowany tłum Palestyńczyków, strzelających z karabinów w powietrze i wznoszących antyizraelskie hasła, wszedł rano do ewakuowanych osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. Palono pozostałości budynków żydowskich, a na szczycie wzgórza, w którym znajduje się synagoga, umieszczono palestyńską flagę.
    21 września 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 6 aktywistów Islamskiego Dżihadu w okolicach Tulkarem, w Samarii.
    21 września 2005 r. grupa około 15 młodych żydowskich osadników obrzuciło kamieniami wojskowe jeepy, którymi do osiedla Yitzhar w Samarii przyjechał generał Yair Naveh.

21 września 2005 r. ponad 200 Bnei Menashe w północnych Indiach dokonało konwersji na judaizm. Po formalnej konwersji powrócą oni do Izraela.
    21 września 2005 r. minister finansów Bahrajnu, Ahmed Bin Mohammed Al-Khalifa poinformował amerykańskich przedsiębiorców o planach swego państwa o zakończeniu ekonomicznego bojkotu Izraela.
    21 września 2005 r. Unia Europejska usztywniła swoje stanowisko w sprawie Iranu, mówiąc, że "głęboko martwi" ją stanowczość Teheranu, który postanowił kontynuować swój program jądrowy. Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu dyskutuje nad projektem rezolucji o przekazaniu sprawy programu jądrowego Iranu do Rady Bezpieczeństwa ONZ, co pociągnęłoby za sobą nałożenie sankcji na Iran.

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: wrzesień-grudzień 2005 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2005-2012 by Gedeon