SZTUKA  ŻYDOWSKA  -  FOTOGRAFIA - Kultura
      -  Sztuka
          -  Malarstwo
          -  Rzeźbiarstwo
   - Fotografia 

 

Współczesna fotografia charakteryzuje się poufałością, brakiem ograniczeń i uprzedzeń, dominuje w niej najczęściej informacja. W początku XIX wieku, lokalni fotograficy przeważnie zaopatrywali w zdjęcia serwisy fotograficzne. Koncentrowali się na przedstawieniu miejsc świętych (głównie chrześcijaństwa). Z tych zdjęć przeważnie wykonywano pamiątki dla przybywających pielgrzymów i turystów.

Po 1880 roku fotograficy zaczęli dokumentować rozwój żydowskiej społeczności w Palestynie (Ziemi Izraela). Portretowali pionierską pracę, budowę miast i miasteczek. Obiektywy ich aparatów fotograficznych dostroiły się do nowoczesnej świeckiej ideologii i wymagań nowych klientów. Jednym z głównych odbiorców zdjęć był wówczas Narodowy Fundusz Żydowski (Jewish National Fund.).

W tym samym czasie swoją karierę w różnych miejscach na całym świecie rozpoczynali liczni żydowscy fotograficy. Nie sposób nie wspomnieć o Alfredzie Eisenstaedtzie (1898-1995). Został on nazwany "ojcem fotografii dziennikarskiej". Przygodę z fotografią rozpoczął w Berlinie w 1929 roku, zajmując się dokumentacją wydarzeń i portretami. W 1936 roku w Stanach Zjednoczonych został fotografikiem pracującym dla znanego magazynu "Life". W Stanach Zjednoczonych działał również Richard Avedon, który eksperymentował z oświetleniem przy portretach.

Rozwój niepodległego państwa Izraela był wiernie rejestrowany przez fotografików od pierwszych lat swego istnienia. Od samego początku działali liczni utalentowani fotograficy, tacy jak: Tim Gidal, David Rubinger, Werner Braun, Boris Carmi, Zev Radovan, David Harris i Micha Bar Am. W ich pracach krzyżowały się niewidzialne granice pomiędzy "fotografią artystyczną" i "fotografią dokumentalną". Na portretach skoncentrowała się Aliza Auerbach. Na naturze skupili się Neil Folberg, Doron Horwitz i Shai Ginott. David Darom był ekspertem fotografii podwodnej. Natomiast grupa Dubi Tal i Mony Haramati specjalizowała się w fotografii powietrznej. W ostatnich latach fotografia stała się dziedziną sztuki wystawianą w galeriach, muzeach itp. Współczesna fotografia jest bardzo osobista, dotyka trudnych aspektów życia i śmierci, sztuki i iluzji, w różnorodnych stylach.

Bardzo wielu fotografików prezentuje swoje prace w Kibbutzu Ein Harod oraz w nowym Muzeum Fotografii w Tel Hai, w północnej Galilei.

------- ------- -------

Zawartość bloku pochodzi z wiadomości Encyklopedii PWN oraz ze stron rządowych Izraela.

 

 Na poczatek

  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2004-2012 by Gedeon