TURYSTYKA  -  CEZAREA  -  Turystyka - Dystrykt Hajfy
 
          regiony:
     -  Karmel
     -  Region Hajfy
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
 
          największe miasta:
     -  Baqa al-Gharbiyye
     -  Hadera
     -  Hajfa
     -  Nesher
     -  Or Aqiwa
     -  Qiryat Atta
     -  Qiryat Bialik
     -  Qiryat Motzkin
     -  Qiryat Yam
     -  Tirat Karmel
     -  Umm al-Fahm
     -  Zikhron Ya'aqow
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Alexander River
     -  Park Narodowy Carmel Hai-Bar
 - Park Narodowy Cezarea
     -  Park Narodowy Ein Afek
     -  Park Narodowy Mount Carmel
     -  Park Narodowy Nahal Me'arot
     -  Park Narodowy Sharon


 

 

 

W wąskim pasie równiny przybrzeżnej leży starożytny port i miasto Cezarea. Utworzono tutaj Park Narodowy Cezarei.

Rys historyczny:

Miasto Cezarea zostało założone przez Fenicjan w okresie helleńskim, w III wieku p.n.e. W 90 roku p.n.e. miasto zostało zdobyte przez Aleksandra Jannausa, i pozostawało żydowskie do 63 roku p.n.e., kiedy przejęli je Rzymianie. Jako autonomiczne miasto, Cezarea przeszła największe zmiany pod panowaniem Heroda Wielkiego. W 22 roku p.n.e. wybudowano konstrukcję nowego, głębokiego portu morskiego, obok którego wzniesiono magazyny. W samym mieście wytyczono szerokie drogi i rynki, a także wzniesiono liczne budynki użyteczności publicznej, świątynie itp. Co pięć lat miasto było gospodarzem ingrzysk sportowych, podczas których występowali gladiatorzy. Cezarea przeżywała swój dalszy rozkwit w czasach Bizancjum. W owym czasie, południową część miasta przeznaczono pod rolnictwo. Początki upadku rozpoczęły się wraz z zajęciem Cezarei przez Arabów.
    W XI wieku Cezarea została zdobyta przez Krzyżowców. Godfrey Bulionu nałożył na tutejszych mieszkańców wysokie podatki, czym sprowokował Cezareę do powstania przeciwko Krzyżowcom. W odpowiedzi, w 1101 roku Baldwin I złupił miasto i wymordował jego mieszkańców. W 1251 roku francuski król Louis IV wzniósł wokół Cezarei wysokie mury obronne i wykopał głęboką fosę. Jednak pomimo tych silnych umocnień, Cezarea została zdobyta przez arabskie wojska sułtana Baybarsa. Cezarea leżała w ruinach do XIX wieku, kiedy powstała tutaj maleńka arabska wioska.
    Podczas wojny żydowsko-arabskiej wszyscy arabscy mieszkańcy Cezarei udali się na uchodźctwo.

Rys turystyczny:

Park Narodowy Cezarei obejmuje rejon starożytnego portu i miasta Cezarei. Dawny port Heroda Wielkiego częściowo został zatopiony przez wody morza, jednak nadal można podziwiać jego pozostałosci. W zatopionym porcie kolumnowym stworzono park podwodny, w którym amatorzy nurkowania mogą podziwiać podwodne "eksponaty". Są one opisane na specjalnych wodoodpornych kartonikach z plastiku, farbą luminescencyjną. W Starej Przystani jest kilkanaście restauracji, gdzie można smacznie i niedrogo zjeść. Opodal znajduje się ładna plaża - wymarzone miejsce odpoczynku dla turystów, zmęczonych zwiedzaniem.
    Tuż obok portu znajdują się nieźle zachowane łukowate składy. Powyżej jest rzymska świątynia. W najlepszym stanie zachowały się mury obronne miasta, akwedukt oraz rzymski teatr. Teatr został współcześnie odbudowany i mieści 3 500 osób. Podczas lata scena ożywa różnymi teatralnymi przedstawieniami.
    Można też zwiedzić ppuszczoną arabską wieś (z 1948 r.) z domami i częścią meczetu. Wszędzie wśród ruin rosną drzewa tamaryszkowe.


Dan Caseara Golf Hotel w Cezarei

Nowoczesna Cezarea, położona niedaleko starożytnej, to skupisko luksusowych hoteli nadmorskich, restauracji i prywatnych pensjonatów. W 1980 roku otworzono tutaj jedyne w Izraelu pole golfowe. Ma 18 dołków i zajmuje 160 hektarów, w tym 25 hektarów trawników. Czynne jest przez cały dzień, we wszystkie dni tygodnia.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon