TURYSTYKA  -  REGION  HAJFY  -  Turystyka - Dystrykt Hajfy
 
          regiony:
     -  Karmel
 - Region Hajfy
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
 
          największe miasta:
     -  Baqa al-Gharbiyye
     -  Hadera
     -  Hajfa
     -  Nesher
     -  Or Aqiwa
     -  Qiryat Atta
     -  Qiryat Bialik
     -  Qiryat Motzkin
     -  Qiryat Yam
     -  Tirat Karmel
     -  Umm al-Fahm
     -  Zikhron Ya'aqow
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Alexander River
     -  Park Narodowy Carmel Hai-Bar
     -  Park Narodowy Cezarea
 - Park Narodowy Ein Afek
     -  Park Narodowy Mount Carmel
     -  Park Narodowy Nahal Me'arot
     -  Park Narodowy Sharon


 

 

 

Rejon miasta Hajfy położony nad Zatoką Hajfy nazywany jest Regionem Hajfy. Jest to ważny ośrodek przemysłowy, handlowy, usługowy, naukowy i kulturalny w Izraelu. Z Hajfy można wygodnie dojechać autobusem lub pociągiem praktycznie do każdego miasta w kraju: do Akki 40 minut, do Tel Awiwu 1,5 godziny, do Jerozolimy 2 godziny, do Ejlatu 6 godziny.

Na północ od miasta Hajfy znajduje się Dolina Zabulona, o długości około 20 km i szerokości od 6 do 9 km. Jest to teren dawnej delty Kiszonu. Zmiany, jakie ostatnio nastąpiły w krajobrazie, wynikają z osuszenia delty, przeprowadzonej w celu rozbudowy przemysłowej strefy miasta Hajfy oraz przekształceniem bagien Naaman w stawy do hodowli ryb. Po wschodniej stronie autostrady znajdują się charakterystyczny szeregi stawów, służące intensywnej hodowli ryb.
    Cała równina Zabulona pomiędzy Hajfą i Akką jest rozległym obszarem ogrodów, zawsze zielonym, z rolnikami na polach, z nieustannym ruchem ciężarówek obładowanych płodami tej żyznej ziemi.

W pobliżu znajduje się lokalne lotnisko krajowe - Airport Haifa. Można stąd polecieć bezpośrednio do Ejlatu, a z przesiadką do Tel Awiwu i Jerozolimy. Ostatnio realizowane są także połączenia z Cyprem.

            -  Haifa Airport

 

Na północ od Hajfy znajduje się skupisko pięciu mniejszych miejscowości: Qiryat Yam, Qiryat Motzkin, Qiryat Bialik, Qiryat Atta oraz Qiryat Haim. Są one potocznie nazywane: HaQerayot. Jednak samo Qiryat Haim leży w obrębie granic miejskich Hajfy. Wszystkie te miasteczka rozbudowały się w latach 90-tych XX wieku. Pojawiały się różne propozycje, między innymi taka jak połączenie w jedno duże miasto Zevulun, które skupiałoby około 250 000 ludzi. Jednak żadna z tych propozycji nie przeszła.

            -  HaQerayot Official website

            -  HaQerayot - mapa

 

W pobliżu Qiryat Bialik znajduje się Park Narodowy Ein Afek, który chroni florę i faunę tutejszych bagien. Są to ostatnie pozostałości bagien Nahal Na'aman, które kiedyś zajmowały całą szerokość doliny Akra. Przez cały park przebiega turystyczny szlak, z którego można podziwiać drzewa tamaryszkowe, jeżynowe żywopłoty, trzciny i sitowia. Z roślin wodnych rosną tutaj rzęsy wodne i chwasty stawowe. W okresie zimowy zatrzymują się w parku pelikany, żurawie, kormorany pigmejskie, czaple szare, europejskie łyski i inne. Wzgórze Tel Afek jest najlepszym miejscem do podziwiania tutejszych kwiatów. Na północnym stoku wzgórza znajduje się budynek muzeum, w którym można obejrzeć ciekawe filmy o faunie i florze. Z dachu budynku roztacza się piękna panorama parku. Od czasu do czasu można zobaczyć bawoły wodne, które w 1991 roku przewieziono tutaj z rezerwatu w dolinie Hula.
    Część parku jest dostępna dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon