TURYSTYKA  -  HADERA  -  Turystyka - Dystrykt Hajfy
 
          regiony:
     -  Karmel
     -  Region Hajfy
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
 
          największe miasta:
     -  Baqa al-Gharbiyye
 - Hadera
     -  Hajfa
     -  Nesher
     -  Or Aqiwa
     -  Qiryat Atta
     -  Qiryat Bialik
     -  Qiryat Motzkin
     -  Qiryat Yam
     -  Tirat Karmel
     -  Umm al-Fahm
     -  Zikhron Ya'aqow
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Alexander River
     -  Park Narodowy Carmel Hai-Bar
     -  Park Narodowy Cezarea
     -  Park Narodowy Ein Afek
     -  Park Narodowy Mount Carmel
     -  Park Narodowy Nahal Me'arot
 - Park Narodowy Sharon


 

 

 

Miasto Hadera jest położone na północnym krańcu niziny Szaron, w odległości kilku kilometrów od wybrzeża Morza Śródziemnego (w Dystrykcie Hajfy, w Izraelu). Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 73 100 mieszkańców (dane z 2001 r.). Populacja w 99,2% składa się z Żydów.

Rys historyczny:

Hadera została założona w 1890 roku przez żydowskich imigrantów z Rosji i Wuropy Wschodniej, którzy byli członkami syjonistycznej organizacji Hovevei.

Rys turystyczny:

Niedawno w Haderze odkryto wielką manufakturę szkła, pochodzącą z VII wieku n.e. Jest ona pierwszą tak wielką manufakturą odnalezioną na świecie. W odkrytej manufakturze znajduje się około dwudziestu urządzeń do produkcji szklanych kulek (zwanych "bullo"), w kolorach turkusu, zieleni oliwkowej i brązu. Wyrabiano z nich rozmaite szklane przedmioty.
    Hadera to ośrodek handlowy regionu. Znajdują się tutaj liczne rolnicze uprawy i zakłady przetwórstwa owoców cytrusowych.

Hadera jest rodzinnym miastem Gal Fridmana, pierwszego izraelskiego mistrza olimpijskiego - zdobył złoty medal pływając na desce surfingowej.

            -  Hadera Official website

 

Pomiędzy miastem Hadera a wybrzeżem Morza Śródziemnego znajduje się Park Narodowy Sharon, obejmujący ponad 1 500 akrów lasów i wydm nadmorskich. Do południowej granicy parku przylega Park Narodowy Alexander River.
    Tutejszy brzeg morski charakteryzuje się wspaniałym 3-kilometrowym klifem utworzonym w piaskowcu. Szeroki pasm plaż i wydm tworzy śliczne laguny i naturalne zatoczki. Na północ i na południe od rzeki Alexander rozciąga się 125 akrów piaszczystych wydm. Na terenie parku zachowały się ostatnie zachowane pozostałości naturalnych lasów równiny Szaron. Nieliczne stawy kąpielowe są pozostałością dawnych tutejszych bagien. Największy z tych naturalnych stawów ma 50 akrów powierzchni.

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon