TURYSTYKA  -  WYBRZEŻE  MORZA  ŚRÓDZIEMNEGO  -  Turystyka - Dystrykt Hajfy
 
          regiony:
     -  Karmel
     -  Region Hajfy
 - Wybrzeże Morza Śródziemnego
 
          największe miasta:
     -  Baqa al-Gharbiyye
     -  Hadera
     -  Hajfa
     -  Nesher
     -  Or Aqiwa
     -  Qiryat Atta
     -  Qiryat Bialik
     -  Qiryat Motzkin
     -  Qiryat Yam
     -  Tirat Karmel
     -  Umm al-Fahm
     -  Zikhron Ya'aqow
 
          rezerwaty przyrody:
 - Park Narodowy Alexander River
     -  Park Narodowy Carmel Hai-Bar
     -  Park Narodowy Cezarea
     -  Park Narodowy Ein Afek
     -  Park Narodowy Mount Carmel
     -  Park Narodowy Nahal Me'arot
     -  Park Narodowy Sharon


 

 

 

Na południe od miasta Hajfy ciągnie się długie na 30 kilometrów wybrzeże Karmelu. Jego przeciętna szerokość to około 3 kilometry. Jest ono zamknięte od wschodu zalesionym masywem górskim Karmel.
    Wzdłuż wybrzeża na terenie Dystryktu Hajfy wiedzie piękna i nowoczesna autostrada nr 2. Wzdłuż autostrady biegnie linia kolejowa z Hajfy do Tel Awiwu. Na tym wąskim pasie wybrzeża żyje większość ludności Izraela. W tym gęsto zaludnionym regionie, a także w żyznej dolinie Szaronu, ciągnącej się od wybrzeża z północy na południe, wypracowuje się znaczną część dochodu narodowego państwa.
    Wzdłuż wybrzeża ciągnie się długi łańcuch pięknych i spokojnych kurortów, w których można znaleźć wszelkiego rodzaju rozrywki i atrakcje. Warunki zakwaterowania i infrastruktura turystyczna są tu o wiele lepsze niż w innych rejonach wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego. W pobliżu znajdują się wiejskie kibuce. W ten sposób można wybierać pomiędzy starymi i nowymi kurortami wypoczynkowymi, a w niedużej odległości znajdują się starożytne zabytki sprzed tysięcy lat.

Około 16 km na południe od Hajfy znajduje się mała nadmorska miejscowość Atlit. W tutejszej bazie marynarki wojennej znajdują się ruiny XIII-wiecznej twierdzy Krzyżowców. Z powodów bezpieczeństwa, są one niedostępne dla turystów.
    W pobliżu leży wioska artystów En-Hod.

Dalej na południe, w małej osadzie Dor, można zwiedzić pozostałości starożytnego portu morskiego, założonego prawdopodobnie w okresie późnego brązu.
    Jadąc dalej na południe znajduje się jedna z najwspanialszych i najbardziej urokliwych plaż w Izraelu - plaża Tantura. W Kibbutzu Nahsholim znajdują się dwie zatoczki z kryształowo czystą wodą i plażami o bielusieńkim piasku. Piękno przyrody podkreślają wysepki z mniejszych i większych skał, a późną jesienią i wczesną wiosną tysiące ptaków wędrownych znajduje tu spokojne miejsce do budowania gniazd. W tej okolicy znajdują się ośrodki wypożyczające sprzęt do uprawiania sportów wodnych. Można tu również zrobić kurs nauki nurkowania.

 

Następnie, po przejechaniu rzeki Nahal Tanninim, wąska równina przybrzeżna gwałtownie się rozszerza z 2 km do 12 km. To zaczyna się Nizina Szaron - duży nizinny obszar o długości mniej więcej 50 km przy średniej szerokości 15 km. Jest to rozległy obszar przepięknych ogrodów o czerwonej żyznej ziemi, która rodzi owoce, warzywa i kwiaty. Na zawsze zielonych polach pracują liczni rolnicy, a po drogach nieustannie jeżdżą ciężarówki obładowane płodami tej ziemi. Większość izraelskich plantatorów ulokowała swe plantacje właśnie na Równinie Szaron. Obszar ten charakteryzuje się stosunkowo łagodnym klimatem. Między innymi hoduje się tutaj wspaniałe izraelskie truskawki. Wskutek długiego procesu krzyżowania powstało dotąd ponad 10 tysięcy odmian, które znajdują wielkie uznanie jako towar eksportowy. Plantatorzy hodują też miliony sadzonek na eksport. Ale przede wszystkim Równina Szaronu stała się jednym z najwydatniejszych w kraju regionów uprawy cytrusów. Co roku przewozi się stąd do Europy półtora miliarda kwiatów, co stanowi około 30 % całego importu kwiatów na ten kontynent.

Znajduje się tutaj miasteczko Cezarea (Qesarya). Zabytkowe tereny wokół starożytnego portu zostały objęte ochroną w Parku Narodowym Cezarei. Park narodowy jest tuż przy przybrzeżnej drogi, koło miasta Cezarei i Kibbutzu Sdot Yam, na zachód od Or Akiva.

 

Dalej na południe znajduje się duże miasto Hadera.

W odległości około 4 km na południe od Hader leży Park Narodowy Rzeki Aleksandra. Rzeka Aleksandra jest jedną z nielicznych rzek płynących na przybrzeżnej równinie, która ma wodę przez cały rok. To dzięki temu w korycie rzeki żyje populacja wielkich żółwi, które mierzą 1,2 metra i ważą do 50 kilogramów. Po obu brzegach rzeki rosną różnorodne rośliny, takie jak np. eukaliptusy. Urządzono to kilka miejsc na rodzinne pikniki.
    Południowa granica parku opiera się o ruchome piaski przybrzeżnej równiny. Plaża jest zagospodarowana i posiada infrastrukturę rekreacyjno-sportową. W północnej części plaży zachowały się pozostałości nadbrzeża z 1938 roku. Wybudowano je pod pretekstem potrzeby wyładunku nawozów dla sąsiednich sadów, jednak w rzeczywistosci nadbrzeże służyło do przemytu nielegalnych żydowskich imigrantów przybywajacych masowo do Palestyny.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon