TURYSTYKA  -  EILAT  -  Turystyka - Dystrykt Południowy
 
          regiony:
     -  Szefela
     -  Pustynia Negew
     -  Morze Martwe
     -  Okolice Eilatu
 
          największe miasta:
     -  Arad
     -  Ashdod
     -  Ashqelon
     -  Be'er Sheva
     -  Dimona
 - Eilat
     -  Netivot
     -  Ofaqim
     -  Qiryat Gat
     -  Qiryat Mal'akhi
     -  Rahat
     -  Sederot
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Ashqelon
     -  Park Narodowy Avdat
     -  Park Narodowy Beit Govrin
     -  Park Narodowy Ben-Guriona
 - Park Narodowy Coral Beach
     -  Park Narodowy Ein Avdat
     -  Park Narodowy Ein Gedi
     -  Park Narodowy Ein Gedi
                                            Antiquities
     -  Park Narodowy Eshkol
     -  Park Narodowy Mamshit
     -  Park Narodowy Massada
     -  Park Narodowy Ramon
     -  Park Narodowy Shivta
     -  Park Narodowy Tel Arad
     -  Park Narodowy Tel Be'er-Sheva
     -  Park Narodowy Timna
     -  Park Narodowy Yotvata Hai-Bar
Hotel Royal Park


Hotel Dan Eilat

Hotel Herods Resorts

Hotel Princesss

Delfinarium w Ejlacie

Park podwodny w Ejlacie

 

 

 

Miasto Ejlat (hebr. Eilat) jest najdalej położonym na południu miastem w Izraelu (w Dystrykcie Południowym, w Izraelu). Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 42 900 mieszkańców (dane z 2003 r.).

Ejlat jest położony na wybrzeżu Morza Czerwonego, nad Zatoką Akaba, która wcina się między Półwysep Synaj i Półwyspem Arabski. Zatoka Akaba ma długość 180 kilometrów i głębokość do 1829 mmetrów.
    Ejlat to niezwykła oaza żyjąca rytmem wyznaczanym przez słońce, pustynię, morze i przyrodę. Jest to największy i najbardziej luksusowy kurort Izraela. Ejlat jest miastem o największej ilości słonecznych dni w Izraelu, dlatego Izraelczycy starają się jak najlepiej wykorzystać wszystkie pozytywne aspekty regionu. Trudno zobaczyć tu chmury, tylko nieliczne mogą pojawić się zimą. W styczniu (środek tutejszej zimy) średnia temperatura oscyluje wokół 21°C, natomiast w długie, gorące lato temperatura niemal codziennie przekracza 40°C. Ochłodę przynoszą stosunkowo chłodne (22°C-25°C) i czyste wody Morza Czerwonego, które są siedliskiem wielkiej ilości tropikalnych zwierząt morskich.
    Eilat jest również strategicznym portem morskim i ważnym ośrodkiem przemysłowym. Tutejszy port ma decydujące dla Izraela znaczenie w dostępie do rynków w Afryce Wschodniej i Południowo-Wschodniej Azji. Bez możliwości korzystania z portu w Ejlacie, izraelskie statki musiałyby korzystać z Kanału Sueskiego albo opływać Przylądek Dobrej Nadziei. W Ejlacie rozładowuje się statki z wielu krajów. Wybudowano tutaj rafinerię ropy naftowej. W 1985 roku Ejlat został uczyniony strefą wolnego handlu.

Rys turystyczny:

Najważniejszą rolą Ejlatu jest zaspokajania wszelkich życzeń, nawet najbardziej wybrednych turystów. Wielu przyjeżdża tutaj by uciec od zgiełku codziennego życia w mieście. Ejlat to odosobnione miejsce na pustyni, oddzielone od świata wieloma kilometrami pustkowia. Jeśli tylko nie zajrzymy tutaj do codziennej gazety i nie włączymy telewizora w pokoju hotelowym, zaznamy prawdziwego wytchnienia od codziennych trosk. Można tu przylecieć samolotem, przyjechać samochodem lub pociągiem, można również przypłynąć promem lub jachtem. To raj dla turystów poszukujących pięknych plaż i rozrywek. Sezon kąpieli trwa przez cały rok (najlepszy okres do przyjechania to miesiące od października do maja). Można tutaj opalać się na piaszczystych plażach, pływać w krystalicznie czystych wodach, nurkować, ślizgać się na nartach wodnych, żeglować, ale także można jeździć na wielbłądzie lub wyruszyć jeepem na zawsze cieszące się popularnością safari.

Główną ulicą w centrum Ejlatu jest HaTemarim Boulevard, przy której znajduje się dworzec autobusowy. Ze względu na duże odległości, przejazdy autobusów zajmują dużo czasu. I tak przykładowo autobus do Tel Awiwu jedzie 5,5 godziny, do Jerozolimy 4,5 godziny, a do Hajfy 6,5 godziny. Na południe od dworca autobusowego znajduje się duże centrum handlowe z nowoczesnymi supermarketami. Zaraz za nimi HaTemarim Boulevard kończy się, dochodząc do biegnącej wzdłuż pasa startowego lotniska ulicy Ha'Arava Road. Lotnisko w samym centrum miasta jest niezwykłą atrakcją turystyczną. Samoloty krajowych linii lotniczych Arkia startują kilkakrotnie w ciągu dnia do Tel Awiwu, Jerozolimy i Hajfy. O wiele częściej startują i lądują samoloty czarterowe i mniejsze prywatne maszyny.

         -  Eilat Airport

Pas startowy lotniska oddziela centrum miasta od położonej na wschodzie dzielnicy hoteli. Najbardziej luksusowe hotele rozlokowały się wokół sztucznie utworzonej laguny i przystani jachtowej. Są to prawdziwe kompleksy wypoczynkowo-rozrywkowe z własnymi basenami i klubami nocnymi. Przy samej Plaży Północnej znajduje się około 30 takich kompleksów. Plaża Północna jest częściowo piaszczysta, częściowo kamienista, obrzeżona palmami i tamaryszkami. Działa tutaj profesjonalna wypożyczalnia sprzętu wodnego. Wzdłuż plaży biegnie ładna promenada z barami i restauracjami po obu stronach. Najpopularniejszym hotelem przy Plaży Północnej jest King Salomon's Hotel, który tak właściwie jest samowystarczalnym mini kurortem. Wypoczywający tu turyści nie muszą nawet opuszczać terenu wielkiego kompleksu objętego wspólną nazwą Israworld. Na tym terenie znajdują się jeszcze hotele Lagoona (najspokojniejszy), Riviera Apartment, The Royal Beach (przy samej plaży) i The Sport (bogata oferta rozrywek). Na terenie tego wspaniałego kompleksu znajdują się salony gier, kasyna, restauracje, bary, kluby nocne, baseny, sale gimnastyczne, fitness kluby, korty tenisowe i pola do mini golfa. Przy samej Plaży Północnej znajduje się hotel Paradise, który jest idealnym miejscem dla wypoczynku z dziećmi. Plaża Północna kończy się przy marinie, gdzie garbaty most dla pieszych prowadzi ponad wodą do kolejnej promenady ciągnącej się wokół laguny. Ta promenada jest także obudowana barami i restauracjami. Jest tu także wiele sklepów oferujących wielką różnorodność towarów i pamiątek. Nieco dalej powstały jeszcze dwie nowe laguny, w tym jedna z plażami dla amatorów wodnych szaleństw. W pobliżu znajdują się wyjątkowo ekskluzywne hotele Dan Eilat oraz Ceasar Resort. Przez cały czas buduje się tutaj kolejne nowoczesne hotele otoczone pasami zieleni z licznymi oczkami wodnymi. Izraelczycy są prawdziwymi mistrzami w sztuce zakładania trawników z ozdobnymi drzewami, krzewami i kwiatami. Wykorzystują przy tym każdą kroplę słodkiej wody. Powstaje w ten sposób prawdziwy "raj na pustyni" - Ejlat.

Na południe od lotniska znajduje się nowoczesne centrum turystyczne Ejlatu. W tutejszych klubach przesiaduje najczęściej młodzież, która przy głośnej muzyce krzepi się piwem i jedzeniem.
    Dalej na południe prowadzi ulica Mizrayim Road, biegnąca wzdłuż wybrzeża aż do granicy z Egiptem. Powstała tutaj urocza promenada wokół całej Zatoki, prowadząca od Taby w Egipcie, przez Ejlat w Izraelu, do Akaby w Jordanii. Po drodze mijamy nowoczesny port w Ejlacie, za którym znajduje się Rafa Delfinów. Jest to urocza zatoczka z dobrą restauracją i kilkoma otwartymi basenami morskimi. Przebywają tutaj delfiny kupowane głównie od rosyjskich spółek rybackich. Chowa się je w tutejszym ośrodku z zamiarem ponownego wypuszczenia ich na otwarte wody Morza Czerwonego. Można obejrzeć pokazy treningów o godzinie 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00, pomagać trenerowi podczas karmienia, pływać lub nurkować wspólnie z nimi (ta przyjemność drogo kosztuje). Naprzeciwko ośrodka wybudowano wierną replikę miasteczka z amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Oferowane są tutaj przejażdżki konne oraz wyprawy na wielbłądach.

         -  Rafa Delfinów w Ejlacie

         -  Red Sea Spinner Dolphins

Plaża w tym miejscu jest kamienista i nie atrakcyjna dla plażowiczów. Jeden z jej odcinków został nazwany Plażą Koralową i jest szczególnie atrakcyjny ze względu na atrakcje podwodne. Zaraz przy brzegu zaczyna się królestwo koralowców. Utworzono tutaj niezwykły rezerwat przyrody podwodnej, w którym wśród koralowców żyją bajecznie kolorowe ryby. W tutejszych klubach można nauczyć się podstaw nurkowania, pod okiem instruktorów poprawić własne umiejętności, oraz wypożyczyć pełne wyposażenie. Organizowane są także kilkudniowe rejsy w rejon Półwyspu Synaj, gdzie znajdują się akweny do nurkowania dla profesjonalistów. Jest to jeden z największych na świecie ośrodków nurkowania.
    Na południe od Plaży Koralowej wybudowano mały park rozrywki - Park Morski. Zbudowano tu pierwsze na świecie podwodne obserwatorium. Na pięciu metrach pod poziomem morza obserwuje się rafy i egzotyczne, kolorowe ryby w naturalnych warunkach. Spokojne przejrzyste wody Morza Czerwonego odsłaniają ukryte w nich urzekająco piękne rafy koralowe, a w bajecznym podwodnym świecie żyją tysiące gatunków ryb. Najlepiej oglądać je z Podwodnego Muzeum i Obserwatorium Koralowego Świata. W Oceanarium można odbyć wirtualne wycieczki podwodne. Dodatkową atrakcją są wycieczki miniaturową Żółtą Łodzią Podwodną. Jest to wielka atrakcja dla wszystkich fascynatów marynistyki i podglądania w naturalnych warunkach życia morskiego. Podwodne życie można też oglądać podczas rejsu słynnym ejlackim statkiem o szklanym dnie. Albo po prostu wypożyczyć sobie aparat do nurkowania i zanużyć się w czystej, krystalicznej wodzie.

         -  Coral World w Ejlacie

Teren wspaniałej rafy koralowej Zatoki Ejlat został objęty ochroną w ramach Parku Narodowego Coral Beach. Można tu podziwiać ponad 100 typów koralu i 650 gatunków ryb.

 

W Ejlacie można uprawiać wszelkie sporty wodne, nurkować, wyjechać na pustynię jeepem lub wielbłądem. Wachlarz rozrywek i możliwości wypoczynku w Ejlacie jest bardzo szeroki. Odwiedziny w Ejlackich Kopalniach Kamieni i Centrum Diamentowym to autentyczne przedsięwzięcie edukacyjne. Podczas niego jest między innymi wyświetlany film ze specjalnymi efektami trójwymiarowymi, pokazujący wytwarzanie biżuterii z kamieni szlachetnych i metali. Turyści zjeżdżają windą górniczą do kopalni 70 metrów w głąb ziemi. Można tam usłyszeć ryk wysadzanych skał i przyjrzeć się górniczej działalności.

         -  Eilat City

         -  Eilat Officjal web-sity

W zachodniej części miasta znajduje się terminal z przejściem granicznym Taba z Egiptem. Natomiast na północ od Ejlatu znajduje się przejście graniczne z Jordanią - terminal imienia Yitzhaka Rabina.

         -  Taba Border Terminal

         -  Yitzhak Rabin Border Terminal

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon