TURYSTYKA  -  DIMONA  -  Turystyka - Dystrykt Południowy
 
          regiony:
     -  Szefela
     -  Pustynia Negew
     -  Morze Martwe
     -  Okolice Eilatu
 
          największe miasta:
     -  Arad
     -  Ashdod
     -  Ashqelon
     -  Be'er Sheva
 - Dimona
     -  Eilat
     -  Netivot
     -  Ofaqim
     -  Qiryat Gat
     -  Qiryat Mal'akhi
     -  Rahat
     -  Sederot
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Ashqelon
     -  Park Narodowy Avdat
     -  Park Narodowy Beit Govrin
     -  Park Narodowy Ben-Guriona
     -  Park Narodowy Coral Beach
     -  Park Narodowy Ein Avdat
     -  Park Narodowy Ein Gedi
     -  Park Narodowy Ein Gedi
                                            Antiquities
     -  Park Narodowy Eshkol
 - Park Narodowy Mamshit
     -  Park Narodowy Massada
     -  Park Narodowy Ramon
     -  Park Narodowy Shivta
     -  Park Narodowy Tel Arad
     -  Park Narodowy Tel Be'er-Sheva
     -  Park Narodowy Timna
     -  Park Narodowy Yotvata Hai-Bar
Reaktor atomowy w Dimonie

 

 

 

Miasto Dimona jest położone na pustyni Negew, w odległości 36 kilometrów na południowy-wschód od Be'er-Shevy (w Dystrykcie Południowym, w Izraelu). Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 33 900 mieszkańców (dane z 2003 r.).

Rys historyczny:

Pomysł założenia nowego miasta na pustyni Negew powstał w 1953 roku. W 1955 roku w nowej osadzie Dimona osiedlili się pierwsi mieszkańcy. W większości osiedlali się tutaj imigranci z Północnej Afryki. Założenie miasta w tak ciężkich warunkach klimatycznych budziło liczne kontrowersje. Dla osadników stopniowo wybudowano duże osiedla smutnych domów z betonu, które ponuro wyglądają na tle szarzyzny pustyni.

Na rozległej pustyni Negew mieszka zaledwie 7% ludności Izraela (około 300 tys. ludzi). Przez wiele lat izraelskie władze umieszczały na Negewie tzw. "niepożądane" inwestycje. W 1958 roku w Dimonie rozpoczęto budowę Nuklearnego Centrum Badawczego Negew. Oficjalnie, rządy Francji i Izraela zawarły porozumienie o budowie reaktora jądrowego, który zasilałby zakłady odsalania wody, aby pustynię Negew uczynić zieloną. Uruchomienie reaktora nastąpiło pomiędzy 1962 a 1964 rokiem.
    Pomimo, że izraelski rząd utrzymuje, że reaktor służy pokojowym celom, wywiad Stanów Zjednoczonych twierdzi, iż służy on produkcji izraelskiej broni atomowej. Izrael wyraził zgodę na kontrolę obiektów, na warunkach umowy zawartej z Amerykanami. Na teren ośrodka nie wpuszczono międzynarodowych obserwatorów IAEA. Kontrole zakończono w 1969 roku.
    W 1986 roku były technik z Dimona, Mordechai Vanunu, ujawnił mediom tajemnice izraelskiego ośrodka jądrowego (Izrael posiada techniczną możliwość budowy 20 bomb wodorowych i 200 bomb atomowych). Izraelscy agenci porwali Vanunu z Włoch, i po skazaniu za szpiegostwo osadzono w więzieniu.
    Podczas wojny z Irakiem, w latach 2002-2003 reaktor w Dimonie był chroniony przez baterie rakiet "Patriot".

Rys turystyczny:

Dimona jest trzecim największym miastem pustyni Negew.
    Tutejszą atrakcją turystyczną jest osiedle czarnych Żydów, którzy przybyli tutaj z Etiopii w latach 1969-70. Żyją tu oni we własnym miniaturowym zamkniętym świecie. Mają własne szkoły i własne sklepy. Sami produkują odzież, żywność i biżuterię. Są bardzo gościnni i otwarci na przybyszów. Wegetarianie zachwycą się tutejszą restauracją.

W samej Dimonie znajduje się huta szkła, fabryka ceramiki i zakłady włókiennicze. Mieszkańcy pracują także w zakładach chemicznych położonych w rejonie Morza Martwego.
    W odległości 13 kilometrów od miasta znajduje się słynna fabryka filmów (znana również jako fabryka czekolady), tajemniczy zakład otoczony zasiekami z drutu kolczastego i pilnie strzeżony przez służby specjalne. Znajdują się tutaj: reaktor jądrowy Dimona, składowiska odpadów toksycznych, zakłady produkujące amunicję oraz tajne poligony Izraelskich Sił Zbrojnych (IDF).

         -  Israel Atomic Energy Comision

 

Około 8 kilometrów na wschód od Dimony znajduje się Park Narodowy Mamshit. Są to ruiny starożytnego miasta Nabatejczyków, położonego w przeszłości przy ważnym szlaku handlowym z Idumei i Aravy do Hebronu oraz Jerozolimy. Jest to najlepiej zachowane starożytne miasto na pustyni Negew. Bogactwo tego miasto pochodziło z hodowli koni arabskich. Można tutaj podziwiać całe zachowane budynki z dziedzińcami i tarasami. Odnaleziono także dwa kościoły z pięknymi filarami, mozaikami podłogowymi i zdobieniami.
    Część parku jest dostępna dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon