TURYSTYKA  -  ASHQELON



  -  Turystyka - Dystrykt Południowy
 
          regiony:
     -  Szefela
     -  Pustynia Negew
     -  Morze Martwe
     -  Okolice Eilatu
 
          największe miasta:
     -  Arad
     -  Ashdod
 - Ashqelon
     -  Be'er Sheva
     -  Dimona
     -  Eilat
     -  Netivot
     -  Ofaqim
     -  Qiryat Gat
     -  Qiryat Mal'akhi
     -  Rahat
     -  Sederot
 
          rezerwaty przyrody:
 - Park Narodowy Ashqelon
     -  Park Narodowy Avdat
     -  Park Narodowy Beit Govrin
     -  Park Narodowy Ben-Guriona
     -  Park Narodowy Coral Beach
     -  Park Narodowy Ein Avdat
     -  Park Narodowy Ein Gedi
     -  Park Narodowy Ein Gedi
                                            Antiquities
     -  Park Narodowy Eshkol
     -  Park Narodowy Mamshit
     -  Park Narodowy Massada
     -  Park Narodowy Ramon
     -  Park Narodowy Shivta
     -  Park Narodowy Tel Arad
     -  Park Narodowy Tel Be'er-Sheva
     -  Park Narodowy Timna
     -  Park Narodowy Yotvata Hai-Bar



Elektrownia w Ashqelonie








Zabytki Ashqelonu

 


Ashqelon

Miasto Ashqelon jest miastem portowym położonym nad Morzem Śródziemnym, na północ od Gazy (w Dystrykcie Południowym, w Izraelu). Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 104 300 mieszkańców (dane z 2003 r.).

Rys historyczny:

Ashkelon był najstarszym i największym portem morskim w starożytnym Kanaanie. Około 1150 roku p.n.e. Ashqelon podbili Filistyni. Było to jedno z pięciu miast filistyńskich, położonych na północ od Gazy. W 604 roku pn.e. wojska Nabuchodonozora zdobyły i całkowicie zniszczyły miasto oraz port w Ashqelonie.
    W czasach hellenistycznych Ashqelon został odbudowany jako ważny port morski. Herod Wielki przyczynił się do rozwoju miasta, które bogaciło się i rozkwitało za czasów Bizancjum. W 1155 roku Fatymidzi ufortyfikowali Ashqelon 53 wieżami obronnymi, broniąc się w ten sposób przed Krzyżowcami. Pomimo to twierdza upadła i przez wiele lat służyła Krzyżowcom. W 1187 roku Saladyn zdobył i zburzył Ashqelon, aby nie wpadł ponownie w ręce Krzyżowców. Ryszard Waleczne Serce wybudował na ruinach nowy fort obronny, który został zdobyty przez Arabów w 1270 roku. Zwycięzcy Mamelucy zniszczyli miasto i zasypali port.
    W XVI wieku powstało tutaj arabskie miasto Al Majdal.

Podczas wojny żydowsko-arabskiej 1948 roku, Ashqelon został zajęty przez wojska izraelskie. Prawie wszyscy arabscy mieszkańcy udali się na uchodźctwo.
    W czerwcu 1949 roku izraelski rząd zdecydował się utworzyć w Al Majdal niewielką osadę, liczącą około 20 tys. mieszkańców. Równocześnie zmieniono nazwę miasta na Migdal Gaza, a następnie na Migdal Gad, Migdal Ashqelon, aż ostatecznie w 1953 roku na Ashqelon.

Rys turystyczny:

Ashqelon jest malowniczo położone wśród nadmorskich wydm i pięknych zagajników cytrusowych. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu samochodowego, elektrotechnicznego, materiałów budowlanych i chemicznych. Port morski specjalizuje się w przeładunku towarów i ropy naftowej. Tutejszy przemysł połączono rurociągami z miastami Ashdod i Ejlat.
    Od niedawna władze izraelskie reklamują Ashqelon jako nową wakacyjną stolicę Izraela. Znajdziemy tutaj wspaniałe kąpieliska morskie z pięknymi piaszczystymi plażami i nowoczesne kompleksy sportowe. Na przybrzeżnej rafie piaskowcowej w pobliżu Ashqelonu stworzono park podwodny. Nurkujący turyści mogą oglądać zatopione starożytne statki (z późnej epoki brązu - około 3200 lat temu) w otoczeniu wodorostów i ławic ryb.
    Ciekawostką Ashqelonu jest dzielnica Migdal, w której głównie mieszkają żydowscy emigranci z Rosji. Większość witryn sklepowych pisanych jest cyrylicą, a na ulicach słychać rosyjski. W tutejszych lokalach podają tradycyjną rosyjską wódkę.

W Ashqelonie (Aszkelon) powstało pierwsze w Izraelu w pełni zautomatyzowane gospodarstwo hydroponiczne. Założył je żydowski botanik Meir Szwarc. Zastosował on podłoże żwirowe i wodne. Obecnie podobne gospodarstw znajdują się między innymi w Ein Gedi i Ejlacie.
    W 2005 roku w Ashqelonie uruchomiono największy na świecie zakład odsalania wody morskiej.

         -  Ashqelon Oficjal web-site

         -  Ashqelon Marina

Tuż przy południowej granicy miasta znajduje się Park Narodowy Ashqelon, obejmujący nadmorskie wydmy oraz ruiny starożytnych budowli. W samym centrum parku wznosi się wzgórze z imponującymi ruinami z okresu Rzymian. Na szczególną uwagę zasługują ruiny bazyliki z pięknymi filarami i zdobieniami.
    Parkowi podlega pole namiotowe, na którym można znaleźć jedyne naprawdę tanie noclegi. Zachowując dużą dyskrecję można rozbić namiot dziko na plażach, i spędzić przemiłe chwile przy ognisku nocą. Najlepsza plaża znajduje się na prawo poza parkiem.

 

 

Na południe od Ashqelonu, blisko granicy Strefy Gazy, znajduje się kibuc Yad Mordekhay. Został on założony w 1943 roku. Nosi on imię Mordekhaya Anieleiwcza, dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej podczas powstania w getcie warszawskim. Tamtym tragicznym wydarzeniom poświęcone zostało miejscowe muzeum. Sam kibuc jednak zasłynął w historii Izraela bohaterską obroną trwającą przez 5 dni podczas wojny żydowsko-arabskiej 1948 roku. Ta bohaterska walka obrońców kibucu dała czas na mobilizację sił do obrony Tel Awiwu. Poległym wówczas bohaterom poświęcono pomnik stojący w kibucu.
    W Izraelu, kibuce i moszawy spełniają właśnie taką ważną rolę. Oprócz funkcji gospodarczych, kulturowych i społecznych, są one ważnymi obiektami z punktu widzenia wojskowego, gdyż zawsze przyjmowały na siebie pierwsze uderzenie arabskich agresorów. Dawało to czas na zmobilizowanie armii i przeprowadzenie kontruderzenia obronnego.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon