TURYSTYKA  -  DOLINA  HULA



  -  Turystyka - Dystrykt Północny
 
          regiony:
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Galilea
     -  Dolna Galilea
     -  Górna Galilea
     -  Dolina Jizreel
     -  Wybrzeże Morza Galilejskiego
 - Dolina Hula
     -  Masyw Góry Hermon
     -  Wzgórza Golan
 
          największe miasta:
     -  Afula
     -  Akko
     -  Bet She'an
     -  Karmiel
     -  Ma'alot-Tarshiha
     -  Migdal Ha'Emeg
     -  Nahariyya
     -  Nazaret
     -  Nazaret Illit
     -  Qiryat Shemona
     -  Rosh-Pinna
     -  Sakhnin
     -  Shefar'Am
     -  Tamra
     -  Tiberias
     -  Zefat
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Akhziv
     -  Park Narodowy Baram
     -  Park Narodowy Beit Alef
     -  Park Narodowy Beit She'arim
     -  Park Narodowy Bet She'an
     -  Park Narodowy Corazim
     -  Park Narodowy Gamla
     -  Park Narodowy Gan HaShelosha
     -  Park Narodowy Goren
     -  Park Narodowy Hamat Tiberias
     -  Park Narodowy Harod Spring
     -  Park Narodowy Hermon
 - Park Narodowy Hula Valley
     -  Park Narodowy Hurshat Tal
     -  Park Narodowy Kokhav
                                            HaYarden
     -  Park Narodowy Kursi
     -  Park Narodowy Megiddo
     -  Park Narodowy Nahal Ayoun
     -  Park Narodowy Nimrod Fortess
     -  Park Narodowy Tel Dan
 - Park Narodowy Tel Hazor
     -  Park Narodowy Yehiam
     -  Park Narodowy Yehudiya Forest


 

 

 

Dolina Hula (Emek Hula) jest to płaską zapadliną położoną między stromymi wzgórzami Naftali i Wzgórzami Golan (w Dystrykcie Północnym, w Izraelu).

Dolina leży w północnej części syryjsko-afrykańskiego rowu tektonicznego, na wysokości około 70 metrów nad poziomem morza. Po obu stronach (wschodniej i zachodniej) wznoszą się na 400-900 metrów w górę wysokie wzgórza Górnej Galilei i Golanu. Na południu wznoszą się niewielkie bazaltowe wzgórza, o wysokości 200 metrów nad poziomem morza. W wyniku erozji ziemi, rzeka Jordan zrobiła sobie wśród wzgórz drogę płynąc do jeziora Galilejskiego.
    Nazwa doliny jest myląca, gdyż w rzeczywistości nie ma żadnej rzeki Hula i nie jest to wcale dolina. Ma ona długość około 25 km i szerokość 7 km, w swych skrajnych punktach. Zajmuje obszar 177 kilometrów kwadratowych.

Klimat Doliny Hula jest śródziemnomorski, z gorącymi suchymi latami i chłodnymi deszczowymi zimami. Wielkość rocznych opadów waha się od około 400 milimetrów na południu doliny, do 800 milimetrów na północy. Dodatkowo dolina jest zasilana dużymi ilościami wody spływającej rzeką Jordan i licznymi strumieniami z masywu górskiego Hermon. W dolinie wody rozlały się, tworząc bagna i jeziora.

Rys historyczny:

Dolina Hula była miejscem krzyżowania się ważnych szlaków handlowych łączących Syrię z wybrzeżem Morza Śródziemnego i Egiptem. W tak dogodnym miejscu bardzo szybko powstały miasta Hazor i Layish. Pod koniec XIII wieku Izraelici zburzyli Layish i wybudowali nowe miasto. Przez cały okres panowania hellenistycznego, rzymskiego, bizantyjskiego i wczesno arabskiego, Dolina Hula była zamieszkała przez wiejskie społczności rolnicze.

W 1883 roku w Dolinie Hula powstała pierwsza współczesna żydowska osada rolnicza, Yesod Hamaala. W wyniku postępującej kolonizacji, przed 1948 rokiem w dolinie znajdowało się już 12 osad żydowskich i 23 arabskie wioski.
    Podczas wojny żydowsko-arabskiej 1948 roku, większość Arabów porzuciła Dolinę Hula i udała się na uchodźctwo. Pobudowano wówczas tutaj liczne kibuce.

Przed rozpoczęciem prac związanych z osuszaniem doliny, jedną trzecią tego obszaru zajmowało jezioro Hula (14 km2), które miało długość ponad 5 km i szerokość ponad 4 km. W okresie lata jego głębokość wynosiła 1,5 metra, natomiast w ziemie głębokość dochodziła do 3 metrów. Na północ od jeziora Hula ciągnęły się rozległe bagna. Był to obszar malaryczny i nieprzyjazny dla ludzkiego osadnictwa.
    Żydowski Fundusz Narodowy (JNF) sfinansował szeroko zakrojone prace osuszania Doliny Hula, które zrealizowano w latach 1951-1958. W tym celu poszerzono i pogłębiono koryto rzeki Jordan, która teraz pozostawiała mniej wody w Dolinie Hula i więcej wody odprowadzała do jeziora Galilejskiego. Dodatkowo w całej dolinie wybudowano sieć kanałów irygacyjnych, które skierowały całą wodę do rzeki Jordan. Po osuszeniu powstała piękna dolina z kilkoma małymi jeziorkami, poprzecinana małymi potokami. Jezioro Hula i okoliczne bagna zostały osuszone. Szeroko zakrojone prace irygacyjne dały ponad 15 000 hektarów nowej ziemi uprawnej i uwolniły cały region od plagi malarii.
    Pomimo początkowych korzyści bardzo szybko zaobserwowano zjawisko jałowienia tutejszej ziemi. Równocześnie naukowcy i ekolodzy wyrazili swój niepokój, sprzeciwiając się niszczeniu naturalnego ekosystemu Doliny Hula. Z tego powodu ponownie zalano część doliny, próbując przywrócić równowagę w tutejszym ekosystemie.

Rys turystyczny:

W Dolinie Hula leży słynny Kibbutz Gadot, którego mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa, a dodatkowo wytwarzają pamiątki z lnu. Melioracja i nowoczesne metody upraw uczyniły z tej okolicy jeden z najbardziej prosperujących obszarów rolniczych Izraela, z rozwiniętą na wielką skalę uprawą owoców i hodowlą ryb.
    Można tutaj dobrze wypocząć w wygodnych domach turystycznych. Okolice sprzyjają aktywnym formom wypoczynku - kajaki i pontony do raftingu, jazda konna oraz jeepy na wycieczki po Wzgórzach Golan.

W Dolinie Hula nieustannie trwają prace, by ponownie przekształcić jej środkową część w moczary, uzupełnione parkiem safari, kanałami dla łodzi i kajaków oraz zapleczem turystycznym. Odtworzone jezioro Hula jest znacznie mniejsze i płytsze od swego pierwotnego oryginału. Ma nieregularny kształt o powierzchni ponad 1 km2 i głębokości niespełna 1 metra. Po środku jezioro utworzono kilka małych wysepek, które są miejscami lęgowymi dla ptaków.
    W 1963 roku na tym obszarze utworzono pierwszy w Izraelu rezerwat przyrody - Park Narodowy Hula Valley. Dolina Hula jest ważnym miejscem odpoczynku dla ptaków migrujących z Europy do Afryki, i z powrotem. W czasie migracji tysiące ptaków (żurawie, bociany, pelikany, kormorany, czaple i inne) zatrzymuje się na tutejszych stawach i bagnach. Każdej wiosny i jesieni zjeżdżają się tutaj ornitolodzy z całego świata by podziwiać i fotografować ten przepiękny spektakl natury. Dodatkowo żyje tutaj wiele gatunków ryb, żółwie, wydry, dziki, dzikie koty, bawoły wodne oraz rośliny, co w sumie stwarza bajkową krainę fauny i flory. Z wyjątkowych roślin, rośnie tutaj między innymi żółty irys. W wybranych częściach rezerwatu żyją wodne bawały. Ich wypas pomaga w utrzymywaniu konkretnych rejonów łąk w należytym stanie. Znajduje się tutaj muzeum przyrodnicze, w którym można obejrzeć krótki film o historii regionu. Główna trasa turystyczna parku jest dostępna dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.
    Na południowym skraju rezerwatu zrekonstruowano farmę Dubrovin, pokazującą jak kiedyś wyglądały ufortyfikowane osady pierwszych osadników żydowskich. Miejscowa restauracja specjalizuje się w wędlinach i wędzonym pstrągu.

 

Wielkie atrakcje turystyczne zapewnia Kibbutz Kefar Blum, w którym organizowane są spływy kajakami po rzece Jordan. W pobliskim Kibbutzu Sde Nechemia znajduje się Huliot Jordan Rafting Park, gdzie organizowane są spływy tratwami i kajakami.

W południowej części Dolinu Hula znajduje się Park Narodowy Tel Hazor. Obejmuje on wzgórze, na którym zachowały się ruiny starożytnego miasta z ery kananejskiej (około 1750 roku pn.e.). Miasto Hazor była ważnym ośrodkiem handlowym, utrzymującym kontakty z Babilonią i Syrią. Zwiedzanie ruin tego miasta jest jak podróż w czasie. Szczególnie interesujący jest wodociąg, przypuszczalnie wybudowany za żydowskiego króla Ahaba. Był on tak zaprojektowany, że nawet podczas oblężenia dostarczał do miasta wodę.
    Wiele cennych wykopalisk zgromadzono w tutejszym muzeum. Naprzeciw parku znajduje się Kibbutz Ayelet Hashahar.

W północnej części Doliny Hula znajduje się miasto Qiryat Shemona.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon