TURYSTYKA  -  GÓRNA  GALILEA



  -  Turystyka - Dystrykt Północny
 
          regiony:
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Galilea
     -  Dolna Galilea
 - Górna Galilea
     -  Dolina Jizreel
     -  Wybrzeże Morza Galilejskiego
     -  Dolina Hula
     -  Masyw Góry Hermon
     -  Wzgórza Golan
 
          największe miasta:
     -  Afula
     -  Akko
     -  Bet She'an
     -  Karmiel
     -  Ma'alot-Tarshiha
     -  Migdal Ha'Emeg
     -  Nahariyya
     -  Nazaret
     -  Nazaret Illit
     -  Qiryat Shemona
     -  Rosh-Pinna
     -  Sakhnin
     -  Shefar'Am
     -  Tamra
     -  Tiberias
     -  Zefat
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Akhziv
 - Park Narodowy Baram
     -  Park Narodowy Beit Alef
     -  Park Narodowy Beit She'arim
     -  Park Narodowy Bet She'an
     -  Park Narodowy Corazim
     -  Park Narodowy Gamla
     -  Park Narodowy Gan HaShelosha
 - Park Narodowy Goren
     -  Park Narodowy Hamat Tiberias
     -  Park Narodowy Harod Spring
     -  Park Narodowy Hermon
     -  Park Narodowy Hula Valley
     -  Park Narodowy Hurshat Tal
     -  Park Narodowy Kokhav
                                            HaYarden
     -  Park Narodowy Kursi
     -  Park Narodowy Megiddo
     -  Park Narodowy Nahal Ayoun
     -  Park Narodowy Nimrod Fortess
     -  Park Narodowy Tel Dan
     -  Park Narodowy Tel Hazor
 - Park Narodowy Yehiam
     -  Park Narodowy Yehudiya Forest


 

 

 

Górna Galilea rozciąga się od Doliny Beit HaKarem na południu do granicy z Libanem na północy (w Dystrykcie Północnym, w Izraelu). Jej wschodnią granicą jest Morze Galilejskie i Wzgórza Golan. W Górnej Galilei osobnym podregionem jest Etzba ha-Galil, czyli tzw. "palec Galilei". Jest to wysunięty na północ rejon miasta Qiryat Shemona i Metuli, wraz z rzekami Dan i Banias.

Izraelskie Towarzystwo Ochrony Przyrody (SPNI) przygotowało w Galilei liczne szlaki do pieszych wędrówek. Najpopularniejszy odcinek wiedzie od Dan na północy aż do Cezarei na wybrzeżu Morza Śródziemnego (w Dystrykcie Hajfy). Ambitni mogą odbyć wędrówkę z góry Meron przez doliny rzeki Meron i Amud aż do jeziora Galilejskiego. Szlaki opisane są w językach angielskim, arabskim i hebrajskim.
    Cechą charakterystyczną szlaków turystycznych w Górnej Galilei są piękne lasy, które porastają tutejsze góry. Zostały one w większości posadzone podczas wielkiej akcji zalesiania w latach 50-tych XX wieku. Lasy te są pieczołowicie chronione i pielęgnowane.


Zamek Montfort

Pośrodku puszczy, na szczycie wysokiego wzgórza, znajduje się zamek Montfort, wzniesiony w XII wieku przez Krzyżowców. Utworzono tutaj Park Narodowy Goren. Znajduje się on w odległości 14 km od miasta Nahariyya, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jest to największy kompleks ruin w zachodniej Galilei. Trwają tu prace renowacyjne, ale już teraz można podziwiać wały obronne i mury obronne starej twierdzy. Ze wzgórza roztacza się wspaniały widok na puszczę. Wąskie ścieżki prowadzą wzdłuż strumienia Kviv w dół do leśnej doliny. Cały park jest naturalnym lasem, w którym rosną dęby, ceratonie i migdałowce.


Górzyste okolice zamku Montfort

W samym centrum Górnej Galilei, pośrodku zielonych wzgórz leży miasto Ma'alot-Tarshiha, które jest nazywane "Szwajcarią Galilei".

Na południowy-zachód od Ma'alot znajduje się Park Narodowy Yehiam, utworzony tuż przy Kibbutzu Yehiam. Gdy kibuc prowadził swoje spokojne życie w 1946 roku, jego mieszkańcy żyli w obrębie murów strej twierdzy Yehiam, wzniesionej przez Krzyżowców. Masywne mury chroniły ich przed arabskimi atakami podczas wojny żydowsko-arabskiej 1948 roku. Te umocnienia są zachowane i możne je oglądać.
    Nikt nie wie dokładnie, kiedy została wzniesiona twierdza Yehiam. W 1265 roku zdobył ją sułtan Baybars, po czym zburzył wszystkie fortyfikacje. Większość współcześnie zachowanych budynków pochodzi z czasów szejka Zahir al-Amr, który panował w Galilei około 1760 roku. Odbudował on mury obronne, wzniósł wieże i wykopał fosę. Ze szczytu twierdzy można podziwiać niezwykłą panoramę zachodniej Galilei.
    Odwiedzający park są zapraszani do obejrzenia filmu, prezentującego historię Kibbutzu Yehiam i jego roli w wojnie o niepodległość z 1948 roku. Od czasu do czasu odbywają się tutaj festiwale i inne imprezy kulturalne. W pobliskim zagajniku urządzono miejsce na pikniki.

 

Udając się na wschód znajdziemy się w wysokich górach Galilei, pośrodku których wznosi się Góra Meron (1208 metrów nad poziomem morza). Utworzono tutaj Park Narodowy Góry Meron. Tutejsze szlaki biegną przez malownicze zarośla i niski las, gdzie można zobaczyć rzadkie i ciekawe drzewa katalav o gładkiej korze przypominającej polerowaną miedź. Na skalistym, zalesionym szczycie Meron znajduje się stacja radarowa i punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniała panorama na północ. Widoczne jest także pobliskie miasto Zefat.
    Cały masyw górski Meron ciągnących się na odcinku około 10 km z północy na południe. Tworzą one barierę utrudniającą podróż z zachodu na wschód. Szczyty sięgają wysokości 1208 metrów, 1071 metrów i 1048 metrów nad poziomem morza. Dalej na wschód rozciąga się kolejne pasmo górskie z dwoma głównymi szczytami (Kenaan - 995 metrów, Ben Zimrah - 820 metrów). Pomiędzy tymi górskimi pasmami znajduje się głęboki wąwóz. Obszar ten ma największe średnie opady roczne w Izraelu, sięgające 800 mm w wyższych partiach i 600 mm w niższych. Pomimo to, niedostępność górskich okolic, sprawie, że znajduje się tutaj mało osad. Rejony te są jednak bardzo atrakcyjne pod względem turystyki górskiej.

W tak pięknej okolicy leży leży niewielkie miasto zamieszkałe przez ortodoksyjnych Żydów - Meron. Jest ona słynna ze względu na grób rabiego Szymona Bar Jochai, twórcy głównego dzieła żydowskiego mistycyzmu "Księgi Zohar" (Kabała).

 

Dalej na północ, przy samej granicy z Libanem, leży mała wioska Bar'am. Była to dawna wioska maronicka. Jednak podczas wojny żydowsko-arabskiej 1948 roku większość tutejszych mieszkańców udała się na uchodźctwo. Po maronitach pozostał zachowany kościół, będący świadectwem i duchową siedzibą społeczności maronitów.
    W tym miejscu powstał Park Narodowy Bar'am. Znajdują się tutaj ruiny starożytnej synagogi, pochodzącej z II wieku n.e. Została ona wzniesiona z olbrzymich, pięknie ociosanych bloków skalnych. Prawie w całości zachowała się niezwykła fasada synagogi, która tradycyjnie jest skierowana w stronę Jerozolimy. Łuk fasady jest zdobiony pięknymi kwiecistymi kamiennymi grafikami. Grube kolumny tworzą nawy, a wnętrze ozdabia piękna kamienna posadzka. Jest to jedna z najstarszych, a napewno robiąca największe wrażenie synagoga ze wszystkich zachowanych w Izraelu. Z drugiej synagogi w Bar'am pozostały niewielkie ruiny. W pobliżu można podziwiać wspaniały naturalny las dębowy.
    Teren parku jest popularnym miejscem do urządzania różnych przyjęć i ślubów. Są tutaj trawniki i przygotowane miejsca do pikników. Park jest dostępny dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

 

W górzystej krainie, niedaleko Zefat, leży spokojny Moshav Amirim (nazwa znaczy: Korony drzew). Można stąd podziwiać wspaniałe widoki na zachód, wschód i południe, aż do jeziora Galilejskiego. Ten moszaw jest całkowicie wegetariański i słynie z bardzo znanej restauracji wegetariańskiej Dalia. W ciągu lat Galilea stała się prawdziwym królestwem wegetarian.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon