TURYSTYKA  -  TYBERIADA



  -  Turystyka - Dystrykt Północny
 
          regiony:
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Galilea
     -  Dolna Galilea
     -  Górna Galilea
     -  Dolina Jizreel
     -  Wybrzeże Morza Galilejskiego
     -  Dolina Hula
     -  Masyw Góry Hermon
     -  Wzgórza Golan
 
          największe miasta:
     -  Afula
     -  Akko
     -  Bet She'an
     -  Karmiel
     -  Ma'alot-Tarshiha
     -  Migdal Ha'Emeg
     -  Nahariyya
     -  Nazaret
     -  Nazaret Illit
     -  Qiryat Shemona
     -  Rosh-Pinna
     -  Sakhnin
     -  Shefar'Am
     -  Tamra
 - Tiberias
     -  Zefat
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Akhziv
     -  Park Narodowy Baram
     -  Park Narodowy Beit Alef
     -  Park Narodowy Beit She'arim
     -  Park Narodowy Bet She'an
     -  Park Narodowy Corazim
     -  Park Narodowy Gamla
     -  Park Narodowy Gan HaShelosha
     -  Park Narodowy Goren
 - Park Narodowy Hamat Tiberias
     -  Park Narodowy Harod Spring
     -  Park Narodowy Hermon
     -  Park Narodowy Hula Valley
     -  Park Narodowy Hurshat Tal
     -  Park Narodowy Kokhav
                                            HaYarden
     -  Park Narodowy Kursi
     -  Park Narodowy Megiddo
     -  Park Narodowy Nahal Ayoun
     -  Park Narodowy Nimrod Fortess
     -  Park Narodowy Tel Dan
     -  Park Narodowy Tel Hazor
     -  Park Narodowy Yehiam
     -  Park Narodowy Yehudiya Forest






















Hotel Sheraton Moriah




Hotel Mercure

 

Miasto Tyberiada (Tiberias) jest położone na zachodnim brzegu Morza Galilejskiego (Yam Kinneret) w Dolnej Galilei (w Dystrykcie Północnym, w Izraelu). Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 37 000 mieszkańców (dane z 2000 r.). Tyberiada jest najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową w północnej części Izraela.

Rys historyczny:

Miasto zostało wybudowane około 20 roku n.e. przez Heroda Antypasa, syna króla Heroda Wielkiego. Pierowtnie znajdowała się w tym miejscu wieś Rakkat, która po rozbudowie w miasto stała się stolicą królestwa Antypasa w Galilei. Nazwę Tiberias nadano miastu na cześć cesarza Tyberiusza. Początkowo Żydzi odmówili osiedlania się w nowym mieście, jednak Antypas pod przymusem przesiedlił część ludności wiejskiej do nowej stolicy.
    W czasach upadku państwa żydowskiego, Tyberiada (Tiberias) stała się jednym z czterech świętych miast kraju. Osiedlił się tutaj Sanhedryn i żydowski sąd. Zarazem miasto stało się centrum żydowskiej nauki i sztuki. To właśnie tutaj zaczęto spisywanie Miszny, z której wyrósł Talmud Jerozolimski.
    Pod panowaniem Bizancjum i Arabów, Tyberiada upadła. W okresie Krzyżowców, miasto weszło w skład Królestwa Jerozolimskiego. W 1187 roku wojska Saladyna pokonały Krzyżowców w bitwie w pobliżu Tyberiady. W wyniku zawartego porozumienia, miasto Tyberiada przeszło pod arabskie panowanie. W XVI wieku na krótki okres czasu Suleiman Wspaniały oddał Tyberiadę Żydom. Następnie miasto zostało ponownie spustoszone.
    W czasach nowożytnych nastąpiło ponowne żydowskie osadnictwo w Tyberiadzie, która w 1948 roku weszła w skład państwa Izrael. W październiku 2004 roku, na spotkaniu w Tyberiadzie nastąpiło ponowne oficjalnie utworzenie Sanhedrynu.

Rys turystyczny:

Główną atrakcją Tyberiady jest Park Narodowy Hamat Tiberias, położony przy południowym wjeździe do miasta, tuż przy gorących źródłach. W tym miejscu z ziemi wybija siedemnaście gorących źródeł. Już w starożytności odkryto ich lecznicze oraz wzmacniające właściwości. Naturalne termalne źródła koją schorzenia reumatyczne i mięśniowe. Ze źródeł wydobywają się wody bogate w związki siarki, chlorowodorku i soli wapiennych, które mają świetne działanie lecznicze w schorzeniach takich, jak reumatyzm i artretyzm, a także zaburzenia układu nerwowego i rozrodczego. Wybudowano tutaj piękne i godne odwiedzenia łaźnie. Lista dostępnych zabiegów jest bardzo bogata, ale zarazem bardzo droga. Znajduje się jednak bardzo wielu chętnych, którzy spędzają długie godziny na leczniczych seansach w zasiarczonej wodzie.
    W 1920 roku, przy okazji brukowania drogi z Tyberiady do Zemach, przypadkowo odkryto w pobliżu źródeł siedmioramienny świecznik. Kolejne odkrycia ujawniły synagogę, którą wybudowano około 337-286 roku p.n.e. Wewnątrz ruin synagogi odkryto przepiękną posadzkę z mozaiki, najstarszą w Izraelu. Mozaika posiada trzy panele. Na głównym panelu widnieje duży zodiak ze słońcem po środku. W kierunku słońca kieruje się niebieski rydwan.
    Tuż obok gorących źródeł wybudowano luksusowy hotel "Holiday Inn". Zespół tutejszych obiektów podzelono na dwa centra: Centrum Resortu (baseny kąpielowe, pokoje masażu, działalność rekreacyjna i restauracje) i Centrum Zdrowia (medyczne gabinety zabiegowe z szerokim wachlarzem usług). Razem jest to zdrowie i luksus, połączone z licznymi sportami wodnymi, które można uprawiać nad Morzem Galilejskim.


Tyberiada - stolica Dolnej Galilei
(źródło: Garo Nalbandian)

Tyberiada ma szczególne znaczenie dla chrześcijan, gdyż wiąże się z życiem oraz działalnością Jezusa Chrystusa. Znajduje się tutaj kościół św. Piotra, wzniesiony w XII-wieku przez Krzyżowców. Budowla ma kształt odwróconej łodzi. Na dziedzińcu pod murem stoi kamienny pomnik w kształcie ołtarza z herbami polskich miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Lwów i Wilno), wybudowany pod koniec drugiej wojny światowej ze składek polskich uchodźców.

Tyberiada to także szczególne miejsce dla pobożnych Żydów, którzy przez cały rok tłumnie tu pielgrzymują. Znajduje się tutaj jedno z najświętszych miejsc judaizmu - grobowiec rabina Meira Baal Hanesa, który w II wieku n.e. pracował przy spisywaniu Miszny. Tuż przy jego ohelu wzniesiono dwie synagogi (biała to sefardyjska, a niebieska to aszkanezyjska). Przybywający tu Żydzi wierzą według tradycji, że Bóg wysłucha wszystkich, którzy w tym miejscu poproszą o pomoc w rozwiązaniu osobistych problemów. W innych częściach miasta znajdują się grobowiec rabiego Akiwy (zamordowanego w 135 roku n.e. przez Rzymian) oraz interesujący kompleks grobowców rabiego Mosze Bena Mojmona (Majmonides), rabiego Ben Zakkai, rabiego Eliezera Wielkiego, Rawa Ammi i Rawa Assii, oraz rabiego Izajasza Horowitza. Przy tych grobach przez cały dzień modlą się chasydzi. Należy zwrócić uwagę na przyzwoite ubranie i odpowiednie zachowanie.

Swoistą atrakcją turystyczną Tyberiady są pozostałości budowli rzymskich: cytadela Krzyżowców i fragmenty murów miejskich, wzniesionych w 1738 roku przez szejka Daher al-Omara. Dwa miejscowe meczety stoją od dawna zamknięte i oczekują na renowację, by stać się kolejnymi atrakcjami turystycznymi.

 

Po zwiedzaniu zabytków i leczniczych zabiegach, w Tyberiadzie można również i odpocząć. W centrum miasta znajduje się wyłączony z ruchu samochodowego handlowy deptak. Oprócz wszelakich sklepików, znajduje się tutaj wiele restauracji i kawiarenek. Właśnie tutaj kwitnie życie nocne Tyberiady. Natomiast w ciągu dnia, rozrywka koncentruje się nad brzegiem Jeziora Galilejskiego. Niestety, większość tutejszych plaży jest własnością hoteli.
    Najbardziej renomowanym hotelem w mieście jest Plaza Galei Kinneret, położony nad samym brzegiem jeziora. Dalej na południe znajdują się luksusowe hotele Radisson Moriah Plaza i Jordan River. Na południe od centrum miasta stoi Gai Beach Hotel, którego goście mogą za darmo korzystać z pobliskiego parku wodnego Gai Beach. Są tutaj baseny ze sztuczną falą i gigantyczne zjeżdżalnie (w tym jedna o nachyleniu dochodzącym aż 70 stopni nachylenia).
    Niezwykle popularną rozrywką są dyskoteki organizowane na pokładach statków wycieczkowych, które każdego wieczoru wypływają na wody jeziora lub krążą gdzieś przy brzegu. Jest to rozrywka przede wszystkim izraelskich nastolatków.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon