OBÓZ  KONCENTRACYJNY   -  GROSS - ROSEN   -  Martyrologia
                -  Bełżec
                -  Chełmno
 - Gross-Rosen
                -  Majdanek
                -  Oświęcim-Brzezinka
                -  Płaszów
                -  Sobibór
                -  Sztutowo
                -  TreblinkaGross-Rosen
(zdjęcia: Gedeon)

 

 

Wieś Rogoźnica jest położona w powiacie świdnickim, województwo dolnośląskie. Liczy 760 mieszkańców (1998 r.). Jest położona w regionie Wzgórz Strzegomskich.


(zdjęcia: Gedeon)

Podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli w pobliżu Rogoźnicy obóz koncentracyjny Gross-Rosen, który stał się miejscem męczeństwa więźniów wielu narodowości.
    Obóz został założony w sierpniu 1940 roku, w odległości 1,5 km od wsi Rogoźnica. Początkowo był filią obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, później stał się samodzielnym obozem. Jego liczne oddziały znajdowały się na terenie okupowanej Polski, Czech, Niemiec, a także w wielu miejscowościach Dolnego Śląska. Początkowo przeznaczony był dla 3-5 tysięcy więźniów, lecz w 1944 roku powiększono go o kilka oddziałów - liczył 35 tysięcy osób.
    Pierwsi Żydzi zostali przywiezieni do KL Gross-Rosen już w pierwszym transporcie - 2 sierpnia 1940 do obozu dotarło 100 więźniów z KL Sachsenhausen. Po usamodzielnieniu się obozu, do Gross-Rosen kierowano transporty z różnych obozów. 17 października 1942 roku z Gross-Rosen wywieziono do KL Auschwitz wszystkich uwięzionych Żydów.
    Więźniowie pochodzący z wielu krajów Europy (50% z Polski) ginęli masowo od katorżniczej pracy w kamieniołomach, z głodu, chorób i w częstych egzekucjach. Łącznie zginęło tu około 40 tysięcy osób (w tym wiele tysięcy Żydów), w tym wiele podczas ewakuacji obozu, który został wyzwolony w lutym 1945 roku.

Zobacz więcej:     Historia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen


(zdjęcia: Gedeon)

Po wyzwoleniu obozu teren został uporządkowany, jednakże z dawnych zabudowań niewiele przetrwało. Pozostała brama wejściowa do części więźniarskiej obozu oraz budynek wartowni głównej. Ponadto zachował się żelazny piec krematoryjny i ściana śmierci - miejsce masowych egzekucji więźniów. Ocalały także fragmenty ogrodzenia obozu. Po blokach więźniarskich pozostały jedynie fundamenty.

                      

Na terenie byłego obozu ku czci pomordowanych postawiono w 1953 roku pomnik-mauzoleum, w którym mieści się stała ekspozycja muzealna. Autorem projektu był Adam Procki. Opiekę nad terenami poobozowymi sprawuje, powołane w 1983 roku, Muzeum Gross-Rosen.

                         

Muzeum prezentuje historię obozu i tragiczne losy więzionych w nim ludzi.


(zdjęcia: Gedeon)

 

Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy
        Rogoźnica, województwo dolnośląskie
        poczta 58-152 Goczałków
                tel. (0-74) 85-590-07
            -  Obóz koncentracyjny Gross-Rosen

Ekspozycje Muzeum w Rogoźnicy czynne codziennie:
        w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 8:00 - 19:00
        w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 8:00 - 16:00


(zdjęcia: Gedeon)

 

Zgodnie z Zarządzeniem Ministra Edukacji Narodowej dzieciom do lat 13 wstęp do muzeów martyrologii jest zabroniony. Uczniowie powinni zwiedzać Muzeum pod opieką osób dorosłych.

Dojazd do Muzeum: wieś Rogoźnica leży 7 km od Strzegomia, przy trasie Strzegom - Legnica (droga krajowa nr 374). We wsi znajduje się stacja kolejowa oraz przystanek PKS.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2004-2013 by Gedeon