OŚRODEK  ZAGŁADY  ŻYDÓW  -  TREBLINKA



   -  Martyrologia
                -  Bełżec
                -  Chełmno
                -  Gross-Rosen
                -  Majdanek
                -  Oświęcim-Brzezinka
                -  Płaszów
                -  Sobibór
                -  Sztutowo
 - Treblinka





 

 

W latach 1941-1944 funkcjonował tu obóz pracy przymusowej Treblinka I, zaś w 1942-1943 ośrodek zagłady Żydów Treblinka II. Między Warszawą a Treblinką codziennie kursowały wahadłowe pociągi z rzekomymi przesiedleńcami z gett polskich i europejskich (głównie z Niemiec, Czechosłowacji, Austrii, Belgii). W 13 komorach gazowych Niemcy uśmiercali jednocześnie 2 tys. ofiar.
  2-go sierpnia 1943 roku wybuchło powstanie i kilkunastu więźniom ucieczka się powiodła.

Ogółem ośrodek w Treblince pochłonął około 800-920 tys. Żydów. Po likwidacji obozu Niemcy zniszczyli wszystkie zabudowania i skrupulatnie zataili ślady mordu.

Zobacz więcej:       Historia osrodka zaglady Zydow w Treblince

 


(zdjęcie: Wikipedia)

Tereny byłego obozu zagłady i karnego obozu pracy upamiętnione zostały przez Radę Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa. 10 maja 1964 roku w Treblince miało miejsce odsłonięcie monumentalnego pomnika wzniesionego ku czci ofiar. Wzięło w niej udział około 30 tys. osób z kraju i zagranicy.

Aktualnie tereny poobozowe i pomniki należą do Muzeum w Siedlcach. Dzisiejszy stan upamiętnienia jest dalece niezadawalający. Brakuje podstawowej infrastruktury dla zwiedzających. Podejmowane są kroki we współpracy z American Jewish Committee i Yad Vashem mające na celu poprawę sytuacji i stworzenie przynajmniej niewielkiego pawilonu wystawowego.

 

Zgodnie z Zarządzeniem Ministra Edukacji Narodowej dzieciom do lat 13 wstęp do muzeów martyrologii jest zabroniony. Uczniowie powinni zwiedzać Muzeum pod opieką osób dorosłych.

 

 

 


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2004-2013 by Gedeon