CZOŁGI  -  BRYGADA  PANCERNA  BARAK
   -  Siły Obronne Izraela
      -  Brygada Givati
      -  Brygada Golani
      -  Brygada Nahal
      -  Brygada Spadochronowa
  -  Brygada Pancerna Barak
      -  Brygada Pancerna Ikvot Habarzel
      -  Korpus Inżynieryjny 

 

 

 

Brygada Pancerna Barak - elitarna zawodowa brygada pancerna w Siłach Obronnych Izraela.
    Brygada składa się z jednego batalionu pancernego, dwóch zmechanizowanych batalionów piechoty, batalionu moździerza i jednostek rozpoznawczych. Żołnierze Brygady Spadochronowej noszą czerwone berety i czerwone buty. Godłem jest tarczą z mieczem na błękitno-białym tle, z czerwoną obwódką.

 

 

Podczas wojny o niepodległość Izraela 1948 roku brygada była znana jako Brygada Carmeli, ponieważ została założona przez Moshe Carmela. Była to brygada piechoty, która uczestniczyła w licznych walkach z Arabami. Po utworzeniu Sił Obronnych Izraela przemianowano Brygadę Carmeli na 18 Brygadę Piechoty.
    Podczas kampanii Sueskiej w 1956 roku, brygada otrzymała zadanie bronienia Izraela od strony Jordanii. To wówczas siły brygady zostały wzmocnione jednostkami pancernymi i otrzymała ona nazwę 45 Brygady Pancernej "Barak".
    Podczas Wojny Jom Kippur brygada odegrała ważną rolę w walkach na Wzgórzach Golan. W ciężkich walkach brygada została niemal całkowicie zniszczona, zginęło wówczas 112 jej żołnierzy w tym dowódca.

Obecnie jest to 188 Brygada Pancerna Barak.

 

 

 

 

 

 Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2012 by Gedeon