PIECHOTA  -  BRYGADA  GIVATI
   -  Siły Obronne Izraela
  -  Brygada Givati
      -  Brygada Golani
      -  Brygada Nahal
      -  Brygada Spadochronowa
      -  Brygada Pancerna Barak
      -  Brygada Pancerna Ikvot Habarzel
      -  Korpus Inżynieryjny


 

 

 

Brygada Givati - jedna z elitarnych brygad piechoty w Siłach Obronnych Izraela, od 1999 roku należąca do Północnego Obszaru Dowodzenia Strategicznego.
    Brygada jest zorganizowana w trzy główne bataliony piechoty: Shaked, Tzabar i Rotem, oraz dodatkowe jednostki specjalistyczne: rozpoznania (Palsar), wsparcia inżynieryjnego (Palchan) i wojny pancernej (Orev). Żołnierze Brygady Givati noszą fioletowe berety, a symbolem brygady jest lis.

 

Podczas wojny izraelsko-arabskiej 1948 roku do oddziałów Hagany zgłaszały się duże ilości ochotników. Z tego powodu 8 lutego 1948 roku utworzono 5 Brygadę Piechoty, którą dowodził Shimon Avidan. Początkowo odpowiadała ona za obronę wiosek żydowskich i dróg dojazdowych do Tel Awiwu od północy. W dniach 15-22 października brygada wzięła udział w Operacji Yoav ("Operacja Dziesięć Plag") na pustyni Negew. W listopadzie 1948 roku brygada wyzwoliła kibuc Yad Mordechai.
    W grudniu 1948 roku oficjalny rozkaz Shimona Avidana nadał brygadzie nazwę Brygady Givati. Ogółem podczas wojny o niepodległość Izraela zginęło 860 żołnierzy z Brygady Givati, a 1.500 zostało rannych.
    W styczniu 1949 roku Brygada Givati została podzielona na dwie odrębne brygady - 17 Brygadę Piechoty (przeszła w stan rezerwy) i 5 Brygadę Piechoty (zachowała imię Brygady Givati).
    Latem 1956 roku dowództwo Sił Obronnych Izraela rozwiązało Brygadę Givati.

 

W listopadzie 1982 roku skala prowadzonych działań wojskowych w Libanie (Operacja o Pokój dla Galilei) wymusiła na dowództwie Sił Obronnych Izraela utworzenie nowej brygady piechoty.
    13 czerwca 1983 roku oficjalnie ponownie utworzono Brygadę Givati, której dowódcą został Yehuda Duvdevani. Początkowo brygada opierała się na 424 Batalionie Shaked i 432 Batalionie Tzabar. Postanowiono utworzyć elitarną brygadę piechoty, wzorowaną na amerykańskich brygadach piechoty morskiej. Do brygady dobierano najlepszych żołnierzy z innych jednostek wojskowych, tworząc brygadę wyspecjalizowaną w walce z czołgami, desantach morskich i spadochronowych.
    W 1984 roku dodano Batalion Rotem, a następnie korpus wsparcia inżynieryjnego. W ten sposób, w 1985 roku ukończono reorganizację brygady.

 

 

 

 Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2012 by Gedeon