KORPUS  INŻYNIERYJNY
   -  Siły Obronne Izraela
      -  Brygada Givati
      -  Brygada Golani
      -  Brygada Nahal
      -  Brygada Spadochronowa
      -  Brygada Pancerna Barak
      -  Brygada Pancerna Ikvot Habarzel
  -  Korpus Inżynieryjny
 

 

 

 

Korpus Inżynieryjny - jest korpusem skupiającym wojskowych inżynierów służących w Siłach Obronnych Izraela.
    Przy każdej izraelskiej jednostce wojskowej znajduje się oddział saperów Korpusu Inżynieryjnego. Każda brygada posiada własne biuro projektów, zajmujące się dopracowywaniem maszyn wojskowych. Ich symbolem jest miecz na wieży w aureoli podmuchu w tle. Kolor beretu jest srebrno szary.

 

Izraelski Korpus Inżynieryjny wywodzi się z jednostek sabotażu Palmach, które uczestniczyły w wojnie o niepodległość Izraela 1948 roku. Podczas działań wojennych zasłynął z wysadzenia mostów na rzece Jordan i na strumieniach w Galilei. Dzięki temu został zatrzymany pochód arabskich sił pancernych na Izrael.
    Podczas Kampanii Sueskiej 1956 roku Korpus niszczył egipską infrastrukturę na Półwyspie Synaj. W Wojnie Sześciodniowej uczestniczył w szturmie na Jerozolimę, a następnie rozminowywał miasto. Po wojnie, specjaliści Korpusu budowali fortyfikacje obronne wzdłuż Kanału Sueskiego. Podczas Wojny Jom Kippur bataliony inżynieryjne zbudowały przeprawę dla izraelskich jednostek pancernych, które przeprawiły się przez Kanał Sueski atakując Egipt. Uznano to za punkt zwrotny całej wojny.

   - Saperzy: ich głównym zadaniem jest torowanie drogi przez naturalne lub sztuczne przeszkody terenowe, aby umożliwić siłom lądowym prowadzenie działań operacyjnych. Są przeszkoleni do prowadzenia normalnej walki w warunkach polowych i dysponują pojazdami opancerzonymi oraz różnorodnym sprzętem specjalistycznym.
       - Operatorzy pojazdów inżynieryjnych: nie są to jednostki bojowe. Wyposażone w ciężki sprzęt inżynieryjny, taki jak: ciężkie spychacze, koparki, żurawie, ciągniki itp.
       - Operatorzy buldożerów: obsługują opancerzone buldożery gąsienicowe D9, które w warunkach bojowych wykonują zadania wyburzania, robienia wyłomów, niszczenia itp. W wielu operacjach opancerzone buldożery umożliwiają prowadzenie działań siłom specjalnym.
       - Neutralizacja materiałów niebezpiecznych: takich jak odpady nuklearne, biologiczne lub chemiczne.
       - Saperzy EOD: specjalizują się w detonowaniu materiałów wybuchowych. Na ich wyposażeniu znajdują roboty EOD i inny specjalistyczny sprzęt. Są częścią elitarnej jednostki inżynieryjnej Sayeret Yaalom.
       - Specjaliści rozbiórki: wyspecjalizowani w robiórce wszelkiej wielkości obiektów budowlanych itp. Ściśle współpracują z jednostką Sayeret Yaalom.
       - Specjaliści fortyfikacji: projektują i nadzorują budowę baz wojskowych, placówek, punktów kontrolnych, mostów i różnych fortyfikacji.

 

 

 

 Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2012 by Gedeon