PIECHOTA  -  BRYGADA  SPADOCHRONOWA
   -  Siły Obronne Izraela
      -  Brygada Givati
      -  Brygada Golani
      -  Brygada Nahal
  -  Brygada Spadochronowa
      -  Brygada Pancerna Barak
      -  Brygada Pancerna Ikvot Habarzel
      -  Korpus Inżynieryjny


 

 

 

Brygada Spadochronowa - elitarna powietrznodesantowa brygada piechoty w Siłach Obronnych Izraela.
    Brygada składa się z trzech bojowych batalionów: 101, 202, i 890. Żołnierze Brygady Spadochronowej noszą czerwone berety i czerwone buty. Godłem jest skrzydlaty jadowity wąż.

 

 

Brygada została utworzono w połowie lat 50-tych, kiedy dowództwo Sił Obronnych Izraela wydało rozkaz łączący 101 Jednostkę do zadań specjalnych z 890 Batalionem w nową elitarną brygadę piechoty. Celem stworzenia tej nowej jednostki było wprowadzenie nowych rozwiązań w szkoleniu i poprawienie umiejętności działania pozostałych brygad piechoty. Żołnierzy nowej brygady wyposażono w lekkie i małe automatyczne pistolety maszynowe Uzi, co stwarzało możliwość stworzenia dużej jednostki do zadań specjalnych.

Brygada Spadochronowa przeprowadziła tylko jeden desant powietrzny w warunkach bojowych. Miało to miejsce w 1956 roku na Półwyspie Synaj. Podczas Wojny Sześciodniowej w 1967 roku spadochroniarze wyzwalali Jerozolimę - zdobyli Wzgórze Świątynne i Zachodnią Ścianę.

 

 

Żołnierze po odbyciu służby zasadniczej w Brygadzie Spadochronowej przechodzą do jednej z trzech brygad spadochronowych w rezerwie. Są to najlepiej wyszkolone brygady rezerwy w Siłach Obronnych Izraela.

 

 

 

 

 Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2012 by Gedeon