PIECHOTA  -  BRYGADA  GOLANI
   -  Siły Obronne Izraela
      -  Brygada Givati
  -  Brygada Golani
      -  Brygada Nahal
      -  Brygada Spadochronowa
      -  Brygada Pancerna Barak
      -  Brygada Pancerna Ikvot Habarzel
      -  Korpus Inżynieryjny


 

 

 

 

Brygada Golani - jedna z elitarnych brygad piechoty w Siłach Obronnych Izraela, od 1999 roku należąca do Północnego Obszaru Dowodzenia Strategicznego.
    Brygada jest zorganizowana w trzy główne bataliony piechoty: Barak, Gideon i HaBokaim HaRishon (w 1956 roku przeszedł z Brygady Givati) oraz dodatkowe jednostki specjalistyczne: rozpoznania (Egoz) i szkoleniowy (Golani Szczepi). Żołnierze Brygady Golani noszą brązowe berety, a symbolem brygady jest zielona oliwka z korzeniami na żółtym tle. Kolory zieleni i żółci są kolorami Wzgórz Golan, gdzie brygada walczyła w czasach swego powstania.

Jest to najbardziej doświadczona w walce brygada Sił Obronnych Izraela.Brygada Golani została utworzona 28 lutego 1948 roku na terenie górnej Galilei.
    W 1951 roku brygada uczestniczyła w wypadzie przeciwko Syrii, a w październiku 1955 roku we wspólnej operacji z Brygadą Spadochronową przeciwko Egiptowi.
    W 1956 roku po rozwiązaniu Brygady Givati, najlepszych jej żołnierzy przeniesiono do Brygady Golani, w ramach 1 Batalionu (HaBokaim HaRishon).

Jest to brygada piechoty, którą wzmocniono transporterami opancerzonymi Achzarit.

 

W północnej Galilei, na północ od Hajfy znajduje się Muzeum Brygady Golani, czczące pamięć brygady i jej bohaterów.

 

 

 

 

 Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2012 by Gedeon