TURYSTYKA  -  BAT  YAM  -  Turystyka - Dystrykt Tel Awiwu
 
          największe miasta:
 - Bat Yam
     -  Bnei Brak
     -  Giv'atayim
     -  Herzliyya
     -  Holon
     -  Jaffa
     -  Or Yehuda
     -  Qiryat Ono
     -  Ramat Gan
     -  Ramat HaSharon
     -  Tel Aviv


 


Bat Yam

Miasto Bat Yam jest położone w południowej części aglomeracji miejskiej Gush Dan, która rozciąga się wokół miasta Tel Awiw (w Dystrykcie Tel Awiwu, w Izraelu).
    Miasto zajmuje powierzchnię 8 km2. Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 130.400 mieszkańców (dane z 2005 roku).

zdjecie satelitarne i mapa Bat Yam

  -  Bat Yam oficial web-site

----------  RYS  HISTORYCZNY  ----------

Osada Bayit VaGan została założona w 1926 roku przez ultraortodoksyjnych Żydów. Podczas arabskich rozruchów 1929 roku osada była często obiektem napaści ze strony arabskich gangów z pobliskiego miasta Jaffy. Brytyjskie władze mandatowe, nie mogąc zapewnić bezpieczeństwa Żydom, zdecydowały się na ewakuację mieszkańców Bayit VaGan. W 1930 roku nastąpiło ponowne założenie osady, która w 1938 roku zmieniła nazwę na Bat Yam.
    Podczas starć żydowsko-arabskich 1948 roku Bat Yam było ciężko ostrzeliwane przez Arabów z Jaffy. Ostrzał i napaści ustały wraz ze zdobyciem Jaffy (13 maja 1948 roku) przez żydowskie oddziały Hagany i Irgunu.

Rozwój osada był związany z osiedlaniem się licznych żydowskich imigrantów przyjeżdżających do Izraela. W 1958 roku Bat Yam otrzymało prawa miejskie. W latach 90-tych XX wieku Bat Yam przyjęło dużą falę imigrantów z krajów byłego Związku Radzieckiego.

----------  RYS  TURYSTYCZNY  ----------

Współczesne Bat Yam jest miastem służącym za mieszkanie dla ludzi pracujących w aglomeracji miejskiej Tel Awiwu. Jednak najważniejszą cechą Bat Yam są wspaniałe plaże, przy których powstały liczne obiekty sportowe oraz kilka basenów. Można tu uprawiać wszelkie sporty wodne. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się wspaniała nadmorska promenada, która ma długość ponad 3 km. Przy promenadzie powstały liczne restauracje, oferujące tradycyjne dania z kuchnii izraelskiej, bałkańskiej, orientalnej, rumuńskiej, tureckiej i innych. W amfiteatrze odbywają się koncerty oraz różne występy artystyczne. Miasto słynie z festiwalu teatrów ulicznych, który przez trzy dni zajmuje nadmorską promenadę.
    Dodatkowe atrakcje zapewnia centrum kultury "Canyon Bat Yam" z licznymi kinami i restauracjami. Na uwagę zasługuje również Muzeum Współczesnej Sztuki w Bat Yam.

  -  Muzeum Sztuki Współczesnej

Miasto jest relatywnie niewielkim ośrodkiem przemysłowym, w którym znajduje się kilka zakładów przemysłu maszynowego, włókienniczego i chemicznego. Jednak najważniejszą branżą jest turystyka. Tutejsze hotele są o wiele tańsze niż w Tel Awiwie, a oferują podobny standard usług przyciągając w ten sposób licznych turystów.


Hotel Marcure Suites w Bat Yam

Na początku lat 90-tych wybudowano połączenie autostradą nr 20 (Ayalon Highway), która biegnie z Rishon LeZion przez Tel Awiw do Herzliya i łączy się z pozostałymi autostradami w Izraelu.

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2007 by Gedeon