TURYSTYKA  -  HERZLIYYA  -  Turystyka - Dystrykt Tel Awiwu
 
          największe miasta:
     -  Bat Yam
     -  Bnei Brak
     -  Giv'atayim
 - Herzliyya
     -  Holon
     -  Jaffa
     -  Or Yehuda
     -  Qiryat Ono
     -  Ramat Gan
     -  Ramat HaSharon
     -  Tel Aviv


Hotel Daniel w Herzliyya
Hotel Dan Accadiya w Herzliyya

 


Herzliyya

Miasto Herzliyya jest położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego, na północ od aglomeracji miejskiej Tel Avivu (w Dystrykcie Tel Awiwu, w Izraelu).
    Miasto zajmuje powierzchnię 26 km2. Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 84.200 mieszkańców (dane z 2006 r.).

zdjecie satelitarne i mapa Herzliyya

  -  Herzliyya oficial web-site

----------  RYS  HISTORYCZNY  ----------

Osada została założona w 1924 roku przez siedem żydowskich rodzin imigrantów. Ta rolnicza osada została nazwana Herzliyya, na cześć Teodora Herzla, twórcy współczesnego Syjonizmu. W 1948 roku w osadzie żyło zaledwie 500 mieszkańców.
    W 1960 roku Herzliyya uzyskała prawa miejskie.

----------  RYS  TURYSTYCZNY  ----------

Współczesne miasto Herzliyya jest właściwie miastem-satelitą pobliskiej wielkiej aglomeracji miejskiej Gush Dan. Bogaci Izraelczycy i dyplomaci pobudowali tutaj rezydencje. Dużo wykształconych ludzi jeździ stąd do pracy wygodną nadmorską autostradą do Tel Awiwu. Młodzież uczy się na pobliskim Tel Aviv University, a wolny czas beztrosko spędza na tutejszych wspaniałych plażach.

Samo miasto Herzliyya składa się z dwóch części. Starsza część leży po stronie wschodniej, na jednym z dużych płaskowyżów wapiennych, która rozciągają się pomiędzy równiną Szaron a wybrzeżem. W starożytności w płaskowyżu wycięto tunel, którym woda spływała do morza, zapobiegając tworzeniu się bagien. Pozostałości starożytnych osad zostały usunięte, jednak wlot do tego tunelu można zobaczyć na wschód od drogi przybrzeżnej, przy skrzyżowaniu Herzliyya. W kierunku wschodnim od tego skrzyżowania znajduje się stare centrum miasta, a na zachód są nowe osiedla z plażami.

  -  Mapa Herzliyya

Nabrzeże z plażami jest znane jako Herzliyya Pituah. Znajdują się tutaj luksusowe hotelowe kompleksy dla biznesmenów z własnymi prywatnymi plażami i ogrodami. Najlepszym hotelem jest "Daniel" z plażą o nazwie Dabush. Na południe od niego znajduje się hotel "Accadia" z plażą Accadia. Na północ od nich jest hotel "Sharon" z plażą o takiej samej nazwie. Cały ten teren jest otoczony miłymi kawiarniami, barami i restauracjami. Znajdują się tu liczne ośrodki, w których można wypożyczyć sprzęt do uprawiania wszelakich sportów wodnych. Na północ od plaży Sharon znajduje się bezpłatna plaża Sidna Ali, która zawdzięcza swą nazwę odnowionemu XII-wiecznemu meczetowi Sidna Ali.
    W Herzliya wybudowano nowoczesną marinę, która może przyjmować jachty o wyporności do 50 ton.

  -  Marina Herzliyya

Na uwagę zasługuje założone w 1965 roku Muzeum Sztuki w Herzliyya (4 Habanim St.). Przedstawia się tutaj współczesną sztukę Izraela.

  -  Muzeum Sztuki Herzliyya

Na północnych obrzeżach miasta utworzono park narodowy, obejmujący ruiny miasta i fortecy Apollonia (Arsuf). Było to starożytne miasto, które zniszczono podczas wojen z Krzyżowcami.

 

Ten spokojny nadmorski kurort jest równocześnie świetnie prosperującą strefą "wolnego przemysłu", której roczny dochód sięga 300 milionów USD. Stąd pochodzi 25 % izraelskiego eksportu towarów wysokiej jakości. W dzielnicy Pituach swoje siedziby umiejscowiły liczne spólki high-tech, tworząc izraelską "Dolinę Krzemową". Znajdują się tutaj zakłady Hewlett-Packard, Microsoft, Motorola, IBM, Silicon Graphics, Sun Microsystems, eWave, the Formula Group, Jacada, Matrix, New Applicom, SAP Manage i VCON Telecommunications.
    Blisko znajduje się małe lokalne lotnisko (Herzlia Airport).

  -  Herzlia Airport

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2007 by Gedeon