TURYSTYKA  -  OR  YEHUDA  -  Turystyka - Dystrykt Tel Awiwu
 
          największe miasta:
     -  Bat Yam
     -  Bnei Brak
     -  Giv'atayim
     -  Herzliyya
     -  Holon
     -  Jaffa
 - Or Yehuda
     -  Qiryat Ono
     -  Ramat Gan
     -  Ramat HaSharon
     -  Tel Aviv


 

 

 

Miasto Or Yehuda jest położone we wschodniej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu (w Dystrykcie Tel Awiwu, w Izraelu).
    Miasto zajmuje powierzchnię 5 km2. Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 30.600 mieszkańców (dane z 2006 roku).

zdjecie satelitarne i mapa Or Yehuda

----------  RYS  HISTORYCZNY  ----------

Pierwotnie znajdował się tutaj założony w 1949 roku obóz dla żydowskich imigrantów z Turcji, Iraku i Libanu. Osada Or Yehuda została założona w 1950 roku, z przeznaczeniem dla nowych żydowskich imigrantów (Żydzi sefardyjscy). W 1988 roku Or Yehuda otrzymało prawa miejskie.

----------  RYS  TURYSTYCZNY  ----------

Jest to niewielkie i spokojne miasto, w którym warto odwiedzić Muzeum Żydów Babilońskich, które reprezentuje bogactwo kultury Żydów z Iraku. Muzeum zostało założone w 1988 roku i obecnie spełnia rolę ważnego centrum kultury.

  -  Muzeum Żydów Babilońskich

Rozwojowi miasta sprzyja strefa przemysłowa utworzona przy międzynarodowym lotnisku imienia Dawida Ben-Guriona. Swoje siedziby mają tutaj liczne przedsiębiorstwa, w tym rozwijające nanotechnologie, telekomunikację, high-technology i inne.

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2007 by Gedeon