TURYSTYKA  -  JAFFA  -  Turystyka - Dystrykt Tel Awiwu
 
          największe miasta:
     -  Bat Yam
     -  Bnei Brak
     -  Giv'atayim
     -  Herzliyya
     -  Holon
 - Jaffa
     -  Or Yehuda
     -  Qiryat Ono
     -  Ramat Gan
     -  Ramat HaSharon
     -  Tel AvivJaffa
(źródło: Sonia Holliday)

Widok na Tel Awiw od strony Jaffy
(źródło: Garo Nalbandian)
Hotel Andromeda Hill w Jaffie

 

 

 

Miasto Jaffa jest położone w centralnej części aglomeracji miejskiej Gush Dan, która rozciąga się wokół miasta Tel Awiw (w Dystrykcie Tel Awiwu, w Izraelu).
    Portowe miasto Jaffa obecnie jest dzielnicą Tel Awiwu. Według danych z 2002 roku w Jaffie mieszka 80 tys. mieszkańców.

zdjecie satelitarne i mapa Jaffy

  -  Jaffa oficial web-site

----------  RYS  HISTORYCZNY  ----------

Jaffa jest jednym z najstarszych portów w Izraelu, który istniał już w XVIII wieku p.n.e. Pierwsza biblijna wzmianka o Jaffie znajduje się w księdze Jozuego 19:46, gdzie jest informacja o przebiegu granicy ziem pokolenia Dan w pobliżu portu Jaffa. Podczas budowy Świątyni w Jerozolimie, statki z materiałami budowlanymi z Libanu przypływały do portu Joppa (2 Kroniki 2:16). Podobnie przy budowie Drugiej Świątyni do portu Joppa przybywały drogą morską cedry libańskie (Ezdrasz 3:7).
    W 332 roku p.n.e. Jaffę zdobył Aleksander Macedoński, rozpoczynając okres ciężkich walk o port i przechodzenia miasta z rąk do rąk kolejnych zdobywców. Podczas powstania Machabeuszy miasto zostało zdobyte i zniszczone. Rzymianie odbudowali port i wybudowali w mieście fort obronny ze stałym garnizonem wojskowym. Nazwę miasta zmieniono na Flavia Ioppe. W okresie Bizancjum (IV-VII wiek) port Jaffa był ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym.
    W 636 roku Jaffę zdobyli Arabowie, którzy rozbudowali pobliskie miasto Ramla. Jaffa była wówczas dużą wsią z portem obsługującym Ramlę. W XI wieku Jaffę zdobyli Krzyżowcy, którzy uczynili z niej port dla Jerozolimy. W 1187 roku miasto zdobył Saladyn i w 1191 roku ponownie Krzyżowcy. Wybudowano wówczas fortyfikacje obronne miasta. W 1268 roku Arabowie zdobyli i zniszczyli Jaffę - port jednak ocalał. W 1799 roku Jaffę przejściowo zdobył Napoleon Bonaparte.
    Około 1870 roku zburzono mury obronne miasta, umożliwiając Jaffie swobodny rozwój. Wraz z napływem żydowskich imigrantów Jaffa przekształcała się w ważny ośrodek handlowo-rzemieślniczy. W 1887 roku powstało żydowskie osiedle Neve Zedek, a w 1890 roku żydowskie osiedle Neve Shalom. Rozwojowi miasta sprzyjało wybudowanie w 1892 roku połączenia kolejowego z Jerozolimą. W 1909 roku powstało żydowskie osiedle Achuzat Bait (obecny Tel Awiw).

16 listopada 1917 roku Jaffę zajęli Brytyjczycy. W 1922 roku w Jaffie żyło 32 tys. mieszkańców. 18 czerwca 1936 roku brytyjscy żołnierze zniszczyli część domów i sklepów na starym mieście w Jaffie. Doszło do tego podczas tłumienia rozruchów arabskich (Operacja Anchor). W odpowiedzi arabscy dokerzy ogłosili strajk zatrzymując pracę portu w Jaffie. W konsekwencji doprowadziło to do budowy żydowskiego portu w sąsiednim Tel Awiwie.
    Podczas walk żydowsko-arabskich 1948 roku większość Arabów wyjechała z Jaffy. 13 maja 1948 roku Jaffę zajęły żydowskie oddziały Hagany i Irgunu. W mieście pozostało zaledwie 4.100 Arabów. Opuszczone arabskie domy zajęli żydowscy imigranci masowo przybywający do Izraela.

W 1950 roku nastąpiło połączenie Jaffy z Tel Awiwem. Od tej pory istnieje miasto Tel Awiw-Jaffa.

----------  RYS  TURYSTYCZNY  ----------

Współczesna Jaffa jest malowniczą dzielnicą artystów, w której można odpocząć od zgiełku sąsiedniego zatłoczonego Tel Awiwu. W Jaffie znajdują się liczne galerie sztuki, sklepy z pamiątkami, restauracje, kawiarnie i nadmorskie promenady.

  -  Informacje i zdjęcia Jaffy

Największą atrakcją turystyczną Jaffy jest XII-wieczny meczet Mahamoudia. Tuż przy nim znajduje się fontanna wybudowana dla pielgrzymów. Jest to tradycyjne miejsce rozpoczynania zwiedzania Jaffy. Obok wznosi się zupełnie niearabska wieża zegarowa, wzniesiona w 1906 roku na cześć tureckiego sułtana Abdul Hamida II.
    W Jaffie znajdują się jeszcze inne meczety: meczet Nouzha przy Jerusalem Boulevard oraz meczet Al Ajami przy ulicy HaBaal Shemtov.

Dawniej miasto było otoczone murami obronnymi, których pozostałości z bramą miejską można obejrzeć przy ulicach Hazofrim i Pasteur. Centrum to skwer Kedumim wyłożony jasnymi kamiennymi płytami, wokół którego koncentrują się restauracje, lokale rozrywkowe oraz nocne kluby. W ciągu dnia można odpoczywać w zielonym parku Abrasha i rozkoszować się wspaniałym widokiem wybrzeża w kierunku Tel Awiwu. Natomiast wieczorami ożywia się ruch w tutejszych kawiarniach i restauracjach.

Inną tutejszą atrakcją jest tak zwany "pchli targ" (Shuk HaPishpeshim), gdzie można kupić przeróżne antyki i liczne drobiazgi. Jest to żydowskie targowisko otwarte codziennie oprócz sobot. Natomiast piekarnia Abulafia przy głównej ulicy Jaffy jest symbolem żydowsko-arabskiej koegzystencji.
    Ciekawostką jest tutejszy kościół Franciszkanów, który został wybudowany w XIX wieku na ruinach twierdzy Krzyżowców. Obecnie znajduje się tutaj dom akademicki. W 1994 roku w Jaffie wybudowano grecki klasztor imienia Św. Michała i Gawryła. Klasztor powstał w przypuszczalnym miejscu, gdzie apostoł Piotr wskrzesił Tabite. W Jaffie znajdują się także inne kościoły należące do patriarchy ruskiego, kościoła grecko-ortodoksyjnego, kościoła grecko-katolickiego, kościoła libańskich Maronitów, kościoła armeńskiego, kościoła egipskich Koptów i Luteran.

W dawnej synagodze Beit Zuzana (wybudowana przez libijskich Żydów w XVIII wieku) utworzono w 1995 roku muzeum. Wyjątkowym miejscem jest także Muzeum Ilana Goor (4 Mazal Dagim St.), które jednocześnie jest wyjątkową galerią sztuki utworzoną w prywatnym domu.

  -  Muzeum Ilana Goor

W Muzeum Etzel 1947-1948 (South Herbert Samuel Promenade) można poznać historię żydowskiej organizacji zbrojnej Etzel.

  -  Muzeum Etzel 1947-1948

  -  The Irgun site

  -  Etzel

Uzupełniem informacji o miejscach kultury w Jafie jest teatr Gesher (8, Jerusalem Blvd), który został założony w 1991 roku w porozumieniu z Agencją Żydowską. Jego niepowtarzalną i wyjątkową atmosferę tworzy grupa artystów wywodzących się z byłego ZSRR.

  -  Teatr Gesher

Zabytkową rewelacją Jaffy jest jeden z najstarszych portów na świecie. Cumują w nim statki wycieczkowe z restauracjami na pokładzie. W porcie utworzono marinę.

Tutejsi rybacy odławiają między innymi meduzy, które każdego lata w ogromnych ilościach unoszą się w przybrzeżnych wodach wschodniej części Morza Śródziemnego. Pewna izraelska firma skupuje meduzy i eksportuje na Daleki Wschód, gdzie uchodzą one za delikates. Jeśli interes będzie się rozwijał, to wkrótce meduzy z Jaffy, a nie pomarańcze i grapefruty staną się najważniejszym izraelskim towarem eksportowym Jaffy.

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2007 by Gedeon