TURYSTYKA  -  RAMAT  GAN  -  Turystyka - Dystrykt Tel Awiwu
 
          największe miasta:
     -  Bat Yam
     -  Bnei Brak
     -  Giv'atayim
     -  Herzliyya
     -  Holon
     -  Jaffa
     -  Or Yehuda
     -  Qiryat Ono
 - Ramat Gan
     -  Ramat HaSharon
     -  Tel Aviv


 


Ramat Gan

Miasto Ramat Gan jest położone na wschód od aglomeracji miejskiej Tel Avivu (w Dystrykcie Tel Awiwu, w Izraelu). Ramat Gan jest częścią aglomeracji miejskiej znanej jako Gush Dan, albo Region Tel Awiwu.
    Miasto zajmuje powierzchnię 12 km2. Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 127.400 mieszkańców (dane z 2004 roku).

zdjecie satelitarne i mapa Ramat Gan

  -  Ramat Gan oficial web-site

----------  RYS  HISTORYCZNY  ----------

Osada została założona w 1921 roku, jako rolniczy moszaw w którym uprawiano pszenicę, jęczmień i arbuzy. Pierwotnie nazywał się on Ir ganim, a od 1923 roku nosił obecną nazwę Ramat Gan.
    Dla rozwoju osady niezwykle ważnym okazał się napływ żydowskich imigrantów z Europy, którzy w latach 1940-40 przybywali do Palestyny. Osada stopniowo ewoluowała z rolniczego moszawu do ważnego ośrodka handlowo-przemysłowego, który w 1950 roku otrzymał prawa miejskie.
    W 1950 roku w Ramat Gan żyło 22 tys. mieszkańców.

----------  RYS  TURYSTYCZNY  ----------

Ramat Gan jest siedzibą Uniwersytetu Bar-Ilan, który został założony w 1955 roku przez Rabina Meir Bar-Ilana (1880-1949). Zamierzył on, aby uniwersytet był uczelnią promującą religijny syjonizm. Z tego powodu uczelnia oferuje dwa programy nauczania: nauki świeckie i studia religijne. Uczy się tutaj prawie 26 tys. studentów.

  -  Uniwersytet Bar-Ilan

W mieście znajduje się słynne na całym świecie centrum medyczne Chaim Sheba, które posiada szpitalne skrzydło wojskowe stworzone na potrzeby Izraelskich Sił Obronnych.

  -  Chaim Sheba Hospital

Ramat Gan jest ważnym ośrodkiem biznesowym Izraela, który stanowi poważną konkurencję dla biznesu Tel Awiwu. Centrum biznesowe ulokowało się w północnej części miasta, w której wybudowano liczne drapacze chmur. To właśnie tutaj w latach 60-tych Moshe Schnitzer założył centrum cięcia diamentów, które obecnie jest największym tego typu ośrodkiem na świecie. Funkcjonuje tutaj ważna na całym świecie giełda diamentów. Znajduje się tutaj także interesujące Muzeum Diamentów Harry Oppenheimera.
    W centrum biznesowym znajduje się najwyższy drapacz chmur na Środkowym Wschodzie - City Gate Ramat Gan - posiada 69 pięter i ma 244 metry wysokości. W tym skupisku drapaczy chmur mieszczą się liczne centra rozrywki oraz nocne kluby (miejsce znane z prostytucji itp.).

Wokół istnieją nowoczesne osiedla mieszkaniowe z licznymi parkami i ogrodami. W mieście znajdują się liczne muzea, teatry, galerie sztuki i centra kultury.
    W Ramat Gan wybudowano w 1951 roku narodowy stadion Izraela do piłki nożnej - Ramat Gan Stadium (41.500 miejsc siedzących). Co cztery lata odbywają się tutaj Żydowskie Olimpiady Maccabiah. Na potrzeby olimpiady wybudowano sportową wioskę Kfar HaMaccabiah, w której obok obiektów sportowych znajdują się liczne hotele.

  -  HaMaccabiah

Wielką tutejszą atrakcją jest safari (Ramat Gan Safari), które otworzono w 1974 roku. Jest to afrykański park ze zwierzętami żyjacymi na otwartej przestrzeni. W 1981 roku dodatkowo utworzono tutaj ZOO, w którym umieszczono zwierzęta przebywające w zamknięciu. Ten wspaniały i unikalny na Bliskim Wschodzie kompleks zajmuje powierzchnię ponad 100 hektarów. Zgromadzono tutaj 1.600 zwierząt, w tym wielkie drapieżniki z rodziny kotów, słonie, nosorożce, hipopotamy, goryle, małpy, ptaki itp. Teren parku safari można zwiedzać z własnego samochodu lub z autobusu.

  -  Ramat Gan Safari

Tuż obok znajduje się Park Narodowy Ramat Gan. W parku przygotowano miejsca do uprawiania różnorodnych sportów, w tym stawy do sportów wodnych i tereny na rodzinne biwaki.

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2007 by Gedeon