TURYSTYKA  -  BNEI  BRAK  -  Turystyka - Dystrykt Tel Awiwu
 
          największe miasta:
     -  Bat Yam
 - Bnei Brak
     -  Giv'atayim
     -  Herzliyya
     -  Holon
     -  Jaffa
     -  Or Yehuda
     -  Qiryat Ono
     -  Ramat Gan
     -  Ramat HaSharon
     -  Tel Aviv


 

 

 

Miasto Bnei Brak (albo Bene Beraq) jest położone we wschodniej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu (w Dystrykcie Tel Awiwu, w Izraelu).
    Miasto zajmuje powierzchnię 7 km2. Według danych Israel Central Bureau of Statistics liczy 147.100 mieszkańców (dane z 2005 roku). Ponad trzy czwartą populacji Bnei Brak stanowią Żydzi ultraortodoksyjni i chasydzi.

zdjecie satelitarne i mapa Bnei Brak

----------  RYS  HISTORYCZNY  ----------

Osada Bnei Brak została założona w 1924 roku przez grupę polskich chasydów z Warszawy, na czele których stał Rabbi Yitzchak Gerstenkorn. Osadnicy posiadali niewielką ilość ziemi uprawnej i z tego powodu osada zaczęła rozwijać się w kierunku miejskim. W 1950 roku Bnei Brak otrzymało prawa miejskie.

----------  RYS  TURYSTYCZNY  ----------

W Bnei Brak osiedlił się między innymi słynny Rabin Avraham Yishayahu Karelitz (znany jako Chazon Ish). Za jego sprawą zaczęli tutaj licznie osiedlać się starozakonni Żydzi. Znajduje się tutaj także duże centrum ruchu chasydzkiego.
    Religijna część miasta jest podczas Szabatu całkowicie zamknięta dla kołowego ruchu ulicznego (od nocy piątkowej do nocy sobotniej). Wszystkie sklepy w mieście podlegają rabinicznemu nadzorowi i większość sklepów jest zamknięta podczas Szabatu.
    Świecka populacja zamieszkuje głównie północną część miasta.

Interesujacym faktem jest to, że Bnei Brak będąc najbardziej religijnym miastem Izraela posiada również najwyższą średnią długość życia: kobiety 81.1 lat i mężczyźni 77.4 lat.

Swój gospodarczy rozwój miasto zawdzięcza głównie rozlewni Coca-Coli, która działa w Izraelu od 1968 roku. Zakład znajduje się w grupie dziesięciu największych zakładów produkcyjnych Coca-Coli na świecie W Bnei Brak ma swoją siedzibę także największy w Izraelu koncern produkujący żywność - Osem. Został on założony w 1942 roku, a pierwszy zakład produkcyjny w Bnei Brak powstał w 1946 roku. W 1995 roku Osem nawiązał współpracę z międzynarodowym koncernem Nestle, i obecnie jego towary stanowią 50% produkcji zakładów Osem. Miasto jest także siedzibą firm zajmujących się high-technology.

  -  Coca-Cola

  -  Osem

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2007 by Gedeon