TURYSTYKA  -  MA'ALE  ADUMMIM  -  Turystyka - Dystrykt Judei
                                                   i Samarii
 
          regiony:
     -  Samaria
     -  Dolina rzeki Jordan
     -  Judea
     -  Morze Martwe
 
          największe miasta:
     -  Ariel
     -  Betlejem
     -  Hebron
     -  Jenin
     -  Jerycho
 - Ma'ale Adummim
     -  Nablus
     -  Qalqilyah
     -  Ramallah
     -  Tulkarm


 

 

 

Miasto Ma'ale Adummim jest położone na wschód od Jerozolimy, w Judei (w Dystrykcie Judei i Samarii, w Izraelu). Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 29 800 mieszkańców (dane z 2005 r.).
    Jest to największe żydowskie osiedle na terytorium Autonomii Palestyńskiej. Zostanie ono objęte budowaną przez Izrael "barierą bezpieczeństwa".

Rys historyczny:

Ma'ale Adummim zostało założone w święto Chanukę w 1975 roku, przez 23 rodziny żydowskich pionierów. Dzięki pracowitości, osada zyskała z czasem rangę ośrodka miejskiego, a liczba mieszkańców wzrosła do tysięcy.
    W 1982 roku władze izraelskie oświadczyły, że Ma'ale Adummim zostanie częścią państwa Izrael. W 1991 roku Ma'ale Adummim uzyskało prawa miejskie.

Rys turystyczny:

Ma'ale Adummim jest położone na zboczach wzgórza o tej samej nazwie, która oznacza "czerwone wzniesienie". Wzgórze zostało tak nazwane z powodu czerwonego zabarwienia ziemi. Miasto jest usytuowane na samym skraju pustyni Judzkiej, lecz chłodzą je liczne wiatry. Latem w ciągu dnia jest tu gorąco i sucho, ale nocą panuje przyjemny chłód. Zimy natomiast są cieplejsze niż w Jerozolimie.
    Ma'ale Adummim jest pięknym, czystym miastem. Większość mieszkańców pracuje w Jerozolimie. Miasto szczyci się kilkoma kompleksami sportowymi i biblioteką publiczną.

Powstał tu Zajazd Dobrego Samarytanina, bo okoliczne wzgórza zachowały swój autentyczny, wyjątkowy charakter, będący wielką atrakcją turystyczną. Znajdziemy tu dzielnicę o charakterze modlitewno-naukowym, a także motel i restaurację w prawdziwie orientalnym stylu. W okolicy można jeździć konno, odbywają się zajęcia z hippoterapii dla osób niepełnosprawnych. Na tutejszych skałach odbywają się kursy wspinaczkowe. Jest tu także pole golfowe i hotel ekologiczny "Na skałach", z którego roztaczają się zapierające dech widoki.

         -  Ma'aleh Adumim

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon