TURYSTYKA  -  NABLUS



  -  Turystyka - Dystrykt Judei
                                                   i Samarii
 
          regiony:
     -  Samaria
     -  Dolina rzeki Jordan
     -  Judea
     -  Morze Martwe
 
          największe miasta:
     -  Ariel
     -  Betlejem
     -  Hebron
     -  Jenin
     -  Jerycho
     -  Ma'ale Adummim
 - Nablus
     -  Qalqilyah
     -  Ramallah
     -  Tulkarm



Autonomia Palestyńska



 

 

 

Miasto Nablus (hebr. Shekhem; biblijne Sychem) jest położone w centralnej części Samarii (w Dystrykcie Judei i Samarii, w Izraelu). Liczy około 100 000 mieszkańców (dane z 2003 r.).
    Nablus znajduje się pod palestyńską administracją, na terytorium Autonomii Palestyńskiej. Bardzo często używa się nazwy miasta Shechem. Jest to największe miasto w Autonomii Palestyńskiej.

Rys historyczny:

Starożytne miasto Shechem zostało założone około 4 tysięcy lat temu. Shechem było wówczas ważnym ośrodkiem handlowym położonym przy szlakach handlowych.
    W 72 roku n.e. cesarz Flavius założył tutaj nowe rzymskie miasto, nazwane Flavia Neapolis (nowe miasto cesarza Flavius). Na przełomie V i VI wieku cesarz Zeno wybudował kościół chrześcijański na szczycie pobliskiej góry Gerizim. W 636 roku miasto zajęli Arabowie, którzy zburzyli kościół na szczycie Gerizim i zmienili nazwę miasta na Nablus (arabska wymowa Neapolis). W 1099 roku Nablus zdobyli Krzyżowcy, którzy wybudowali tutaj kilka kościołów i obronną cytadelę. Miasto było ważnym ośrodkiem łacińskiego Królestwa Jerozolimy. W 1187 roku Saladyn zdobył Nablus.

Jako konsekwencja I wojny światowej, w 1918 roku Nablus znalazł się pod brytyjską władzą. W 1927 roku wielkie trzęsienie ziemi zniszczyło najpiękniejszą część miasta.
    W 1947 roku ONZ zdecydowało, że Nablus będzie się znajdował w arabskim państwie w Palestynie. Jednak w wyniku wojny żydowsko-arabskiej w 1948 roku Nablus znalazł się pod jordańską okupacją.
    W 1967 roku Nablus zajęły wojska izraelskie.

Rys turystyczny:

Miasto Nablus leży 63 kilometry na północ od Jerozolimy, w pięknej dolinie pomiędzy malowniczymi wierzchołkami Gerizim i Ebal. Nablus zdobył sobie pozycję jednego z najważniejszych palestyńskich ośrodków przemysłu i handlu. Znajduje się tutaj ponad 40 fabryk mydła, które jest eksportowane do kilku krajów arabskich. Niegdyś przy produkcji mydła wykorzystywano tutejsze oliwki, ale ich cena z powodu znakomitej jakości była zbyt wysoka, zaczęto więc importować oliwę z Włoch. W Nablusie znajdują się też cenione warsztaty złotnicze, a na niedużym arabskim targu można kupić produkty rolnicze.
    Jest to również centrum nacjonalizmu palestyńskiego, gdzie często dochodzi do zamieszek. Wielu terrorystów wywodzi się właśnie z tego miasta.

Ponad Nablusem wznosi się 30 minaretów, z których największym jest meczet Al-Kabir. Tutejszą atrakcją jest czynna turecka łaźnia, wzniesiona w 1480 roku. W murach niedokończonego kościoła grekoprawosławnego znajduje się studnia Jakuba. Jest to prawdopodobnie ta sama studnia, którą wykopał Jakub.
    Kawałek dalej znajdowała się biała kopuła przykrywająca grób Józefa, którego szczątki zostały zabrane przez Żydów z Egiptu. Jednak Palestyńczycy zniszczyli ten święty dla Żydów grobowiec podczas drugiej Intifady. Palestyńskie władze zaproponowały odbudowę grobowca, zaznaczając przy tym, że powinien to być meczet.

 

W Nablusie znajduje się siedziba palestyńskiej giełdy papierów wartościowych. Swoją siedzibę ma tutaj także An-Najah National University, który został założony w 1970 roku.

         -  Nablus oficjal web-site

 

Pobliska góra Gerizim jest ważnym miejscem religijnego kultu Samarytan.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon