PALESTYŃSKI  TERROR  W  2004 ROKU



  -  Czasy i fakty

Komentarze aktualnych wydarzeń:

      -  Raport o terroryzmie - 2006
      -  Raport o terroryzmie - 2005
      -  Czy Izrael uderzy na Iran?
      -  Irański program nuklearny
  -  Raport o terroryzmie - 2004
      -  Kim był Jaser Arafat?
      -  Raport o terroryzmie - 2003
      -  Sprawa "muru bezpieczeństwa"
      -  Finanse
                             Autonomii Palestyńskiej
      -  Zwodzenie mas
      -  Europa i "sprawa żydowska"
      -  Masakra w Jeninie?

Inne:

          -  Ciekawe linki









Hamas świętuje rocznicę swojego powstania
(źródło: AFP)








Brygady Męczenników Al-Aksa
(źródło: Reuters)




Islamski Dżihad
(źródło: AP)




 

 

 

GŁÓWNE FAKTY

2004 był czwartym z rzędu rokiem nieustannej konfrontacji izraelsko-palestyńskiej. Wystąpiło w nim kilka charakterystycznych trendów: spadek ilości zabitych o 45% (117 ofiar w porównaniu do 214 w 2003 roku) oraz spadek ilości rannych o 41% (589 w porównaniu do 1.004 w 2003 roku).

Przeważająca liczba zabitych i rannych to ofiary terrorystycznych ataków samobójczych. W 2004 roku nastąpiło 15 zamachów samobójczych (0,4% całej aktywności terrorystycznej), w których zginęły 55 osoby (48% wszystkich ofiar). W porównaniu, w 2003 roku nastąpiło 26 ataków samobójczych, w których zginęły 144 osoby. Równocześnie wzrosła ilość ostrzałów rakietowych i moździerzowych. Stanowią one obecnie najliczniejszą grupę ataków na izraelskie cele.

 

BARIERA BEZPIECZEŃSTWA

W 2004 roku kontynuowano dalszą budowę bariery bezpieczeństwa, która jest już w znacznym stopniu ukończona w Samarii. Daje się zauważyć jej wysoką skuteczność w zapobieganiu atakom terrorystycznym. W 2003 roku w tej okolicy miało miejsce 12 dużych zamachów terrorystycznych, w których zginęły 74 osoby, a 374 zostały ranne. W 2004 roku na tym obszarze doszło do 2 dużych zamachów terrorystycznych, w których zginęło 14 osób, a 106 zostało rannych.

Organizacje terrorystyczne poszukują różnych metod ominięcia bariery bezpieczeństwa. Najłatwiejszą metodą jest przekroczenie linii granicznej w rejonie, gdzie jeszcze nie wybudowano bariery bezpieczeństwa. Innymi metodami są podkopy itp. Wyraźnie zarysował się trend przemieszczania terrorystów z Samarii do Judei, gdzie nie istnieje bariera bezpieczeństwa. Dopiero stamtąd przedostają się oni do Izraela. Również terroryści działający z Judei tworzą platformę dla działalności innych terrorystów na obszarze całego Izraela. Korzystający z takiej platformy zamachowcy-samobójcy przedostają się do Izraela bez materiałów wybuchowych, w które zaopatrują się w pobliżu celów. Zamachowcy często korzystają z popularnych dróg komunikacyjnych, wiodących np. przez Jerozolimę.

WYKORZYSTANIE NIEPEŁNOLETNICH ORAZ KOBIET W ZAMACHACH

Wraz z pojawieniem się bariery bezpieczeństwa, organizacje terrorystyczne napotkały na wielkie utrudnienia w prowadzeniu dalszej kampanii terroru. Na drodze poszukiwań dalszych metod działań terrorystycznych, w coraz większym stopniu wykorzystują one do zamachów samobójczych niepełnoletnich oraz kobiety. Wynika to z faktu, że niepełnoletni i kobiety mają znaczne ułatwienia przy przekraczaniu bariery bezpieczeństwa.

W 2004 roku nastąpił wzrost o 64% ilości zamachów dokonanych przez niepełnoletnich (w porównaniu do 2003 r.). Niewinnie wyglądające dzieci i młodzi ludzie stają się narzędziami terroru. Podobnie dzieje się z kobietami.

IRAN I HEZBOLLAH KOMPLIKUJĄ SYTUACJĘ

W 2004 roku Iran oraz Hezbollah głębiej zaangażowały się we wsparcie palestyńskich grup terrorystycznych. Hezbollah koordynował w 2003 roku działanie 14 niewielkich palestyńskich komórek terrorystycznych, natomiast w 2004 roku ich liczba wzrosła aż do 51. Żadna z komórek oficjalnie nie posługuje się nazwą Hezbollah. Część z nich jest organizacyjnie powiązana z Fatah, część z islamistycznym Hamasem, a reszta działa niezależnie. Działają one w Strefie Gazy, Judei i Samarii. W 2004 roku były one odpowiedzialne za 68 ataków terrorystycznych, w których zginęły 24 osoby, a 52 zostały ranne. Stanowi to 21% wszystkich ofiar.

Hezbollah nawiązał ścisłą współpracę z Hamasem i Islamskim Dżihadem. Tą drogą przekazywane są ścisłe instrukcje dotyczące organizacji dużych zamachów terrorystycznych na terytorium Izraela. Instrukcje są najczęściej przekazywane na dyskietkach doręczanych przez kurierów. Dowództwo Hezbollahu określa metody działania oraz kierunki uderzeń palestyńskich grup terrorystycznych. Wyraźnie widać trzy główne kierunki aktywności: szkolenia przy konstrukcji ładunków wybuchowych, przemyt broni oraz rekrutacja nowych terrorystów. Hezbollah na dużą skalę przekazuje amunicję, materiały wybuchowe oraz pieniądze. W 2004 roku Iran - za pośrednictwem Hezbollahu - miał przekazać Palestyńczykom 10 milionów USD. Iran finansuje także Hezbollah, który dysponuje w południowym Libanie rakietami zdolnymi dosięgnąć Hajfę i Tel Awiw. Jednym z najważniejszych strategicznych celów Iranu jest osłabienie bądź całkowite zniszczenie Izraela.

FUNDUSZE TERRORYSTÓW

Większość środków finansowych pochodzi z Hezbollahu. Jednakże Hamas i Islamski Dżihad otrzymują pieniądze także ze swoich głównych dowództw, które mają siedziby w Syrii. Te środki finansowe są napędem dla całej maszyny terroru. Większość zamachowców-samobójców pochodzi z rodzin będących w bardzo trudnej sytuacji społeczno-finansowej. Organizacje terrorystyczne oferują wsparcie finansowe rodzinom samobójców po ich śmierci.

ORGANIZACJE TERRORYSTYCZNE

W 2004 roku Tanzim przeprowadził 97 ataków terrorystycznych, w porównaniu do 117 przeprowadzonych w 2003 roku. Momentem przełomowym dla Tanzimu okazało się użycie w 2003 roku rakiet do ostrzału terytorium izraelskiego. W rezultacie, większość aktywności Tanzimu koncentruje się na prowadzeniu ostrzału Izraela.

W 2004 roku Hamas przeprowadził 555 ataków terrorystycznych, w porównaniu do 218 w 2003 roku. Wyraźnie widać wzrost aktywności terrorystycznej Hamasu. Bardzo dużą część stanowią ostrzały rakietowe i moździerzowe terytorium Izraela. W 2004 roku nastąpił wzrost o 500% przypadków ostrzału z moździerzy i o 40% z wykorzystaniem rakiet Qassam.

W 2004 roku Islamski Dżihad przeprowadził 106 ataków terrorystycznych, w porównaniu do 71 w 2003 roku. Islamski Dżihad nie przeprowadził żadnego samobójczego zamachu w 2004 roku, w porównaniu do sześciu w 2003 roku. Koncentruje swoją aktywność na ostrzale terytorium Izraela - wzrost o 750% w porównaniu do 2003 roku.

 

- Na podstawie materiałów Izraelskiej Agencji Bezpieczeństwa.

 

 

 

 



Na poczatek

  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2005-2007 by Gedeon