TURYSTYKA  -  KEFAR  SAVA  -  Turystyka - Dystrykt Centralny
 
          regiony:
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Okolice rzeki Yarkon
     -  Nizina Judzka i Szefela
 
          największe miasta:
     -  Hod HaSharon
 - Kefar Sava
     -  Lod
     -  Modi'in
     -  Nes Ziyyona
     -  Netanya
     -  Petah Tiqwa
     -  Qalansawe
     -  Ra'annana
     -  Ramla
     -  Rehovot
     -  Rishon LeZion
     -  Rosh HaAyin
     -  Tayibe
     -  Tira
     -  Yavne
     -  Yehud
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Yarkon


 


Kefar Sava

Miasto Kefar Sava jest położone na północny-wschód od aglomeracji miejskiej Tel Awiwu (w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu).
    Miasto zajmuje powierzchnię około 15 km2 i według danych Israel Central Bureau of Statistics liczy 81.100 mieszkańców (dane z 2006 r.). Populacja w 100% składa się z Żydów.

zdjecie satelitarne i mapa Kefar Sava

  -  Kefar Sava oficial web-site

----------  RYS  HISTORYCZNY  ----------

W 1892 roku grupa żydowskich osadników zakupiła tutejsze ziemie od arabskich rolników. Były to półpustynne, jałowe ziemie, całkowicie zaniedbane i nie uprawiane. Powstała nowa żydowska osada była osamotniona i nie zdołała przetrwać.
    W 1896 roku ziemię odkupił od osadników baron Edmond James de Rothschild. W 1903 roku baron przekazał tą ziemię rolnikom z osady Petah-Tiqwa, którzy odsprzedali ją nowo przybyłym do Palestyny imigrantom. Władze tureckie nie wydały zezwolenia na budowę nowych domów i z tego powodu imigranci byli zmuszeni żyć w szopach zbudowanych z gliny i słomy. Żyjąc w bardzo ciężkich warunkach, zaczęli oni uprawiać migdały, oliwki i winogrona. Dopiero w 1912 roku wybudowano pierwsze budynki.
     Podczas I wojny światowej około 1 tys. Żydów deportowanych przez Turków z Tel Awiwu i Jaffy osiedliło się w Kefar Sava. Podczas walk turecko-brytyjskich o Palestynę, osada znalazła się na linii frontu i została zniszczona. Większość Żydów powróciła wówczas do swoich domów w Tel Awiwie i Jaffie.

W 1922 roku nastąpiła odbudowa Kefar Savy. W tym okresie rozwinięto w okolicy uprawy cytrusów. W latach 1936-1939 Arabowie wielokrotnie napadali na mieszkańców Kefar Sava. Podczas wojny żydowsko-arabskiej miasto zostało zajęte przez wojska izraelskie.
    W 1962 roku Kefar Sava otrzymała prawa miejskie.

----------  RYS  TURYSTYCZNY  ----------

Miasto słynie z rolnictwa, jednak w tutejszej strefie przemysłowej znajdują się także liczne firmy high-tech, specjalizujące się w technologiach optycznych i rozwoju oprogramowania komputerowego.

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2007 by Gedeon