TURYSTYKA  -  REHOVOT  -  Turystyka - Dystrykt Centralny
 
          regiony:
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Okolice rzeki Yarkon
     -  Nizina Judzka i Szefela
 
          największe miasta:
     -  Hod HaSharon
     -  Kefar Sava
     -  Lod
     -  Modi'in
     -  Nes Ziyyona
     -  Netanya
     -  Petah Tiqwa
     -  Qalansawe
     -  Ra'annana
     -  Ramla
 - Rehovot
     -  Rishon LeZion
     -  Rosh HaAyin
     -  Tayibe
     -  Tira
     -  Yavne
     -  Yehud
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Yarkon


 


Rehovot

Miasto Rehovot jest położone na południowy-wschód od aglomeracji miejskiej Tel Awiwu (w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu).
    Miasto zajmuje powierzchnię około 22 km2. Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 114 tys. mieszkańców (dane z 2004 r.), z czego 99.7% Żydów i 0.3% Arabów.

zdjecie satelitarne i mapa Rehovot

  -  Rehovot oficial web-site

----------  RYS  HISTORYCZNY  ----------

Osada została założona 6 marca 1890 roku przez żydowskich imigrantow z Polski (z Warszawy). Otrzymali oni wsparcie finansowe ze strony Barona Edmonda de Rothschilda (1845-1934). Nowa osada powstała w miejscu, gdzie dawniej w czasach Miszny istniała żydowska gmina Doron. Później w tym miejscu istniała osada Khirbet Duran.
    Żydowscy imigranci z Polski zastanawiali się nad nazwą dla swego osiedla. Israel Belkind zaproponował nazwę Rehovot (hebr. "szerokie przestrzenie"), wywodzącą się z księgi 1 Mojż. 26:22. W czasach biblijnych istniało miasto o tej nazwie - leżało ono jednak na pustyni Negew.
    Początkowo osadnicy w Rehovot uprawiali winorośl i produkowali wino, jednak od 1904 roku zaczęto uprawy owoców cytrusowych. W 1907 roku tutejsze winnice podupadły. Okazało się, że inwestycja w rozwój upraw owoców cytrusowych była udanym przedsięwzięciem - obecnie cytrusy są najbardziej dochodowym interesem w Rehovot (zwłaszcza po 1965 roku, gdy otworzono port morski w pobliskim Ashdod).

W 1906 roku w Rehovot osiedlili się żydowscy imigranci z Jemenu, nadając specyficzny klimat rozrastającemu się miastu (szczególnie w dzielnicy Sha'arayim). W 1914 roku w Rehovot żyło 955 mieszkańców.

W 1932 roku umiejscowiono tutaj rolniczą stację doświadczalną (Agricultural Research Station), która w 1942 roku stała się Wydziałem Rolnictwa Uniwersytetu Hebrajskiego z Jerozolimy, a od 1970 roku Science of Nutrition of the Hebrew University.
    Tutejsi naukowcy opracowują nowe technologie w rolnictwie, ochronie środowiska, medycynie i informatyce. To właśnie w tutejszym ośrodku naukowym stworzono eksperymentalny program hodowli ryb w zamkniętych zbiornikach wody morskiej, z dala od wybrzeża morza (przy użyciu systemu biofiltrów).
    Tutejszy Szpital Kaplan pełni rolę dodatkowej kliniki dla wydziału medycznego Uniwersytetu Hebrajskiego. To tutaj znajduje się główna izraelska przychodnia lecząca chorych na AIDS.

W 1934 roku Chaim Weizmann założył w Rehovot Instytut Badawczy Daniel Sieff. Został on założony dzięki wsparciu finansowemu Israel i Rebecca Sieff, współzałożycieli brytyjskiego imperium handlu detalicznego Marks&Spencer. W 1949 roku Kneset za zgodą rodziny Sieff zmienił nazwę Instytutu na Instytut Nauki Weizmanna. W Instytucie pracuje 1.800 ludzi.

  -  Wizmann Institute of Science

W 1950 roku Rahovot otrzymał prawa miejskie. W latach 80/90-tych do miasta napłynęło 20% obecnej populacji. Byli to imigranci z krajów byłego ZSRR oraz z Jemenu i Etiopii. Wielobarwną kulturę miasta tworzą Żydzi pochodzący z przeszło 80 krajów z całego świata.
    Na Rehovot mówi się, że jest to "Miasto Cytrusów, Kultury i Nauki".

----------  RYS  TURYSTYCZNY  ----------

Na terenie Instytutu Nauki Weizmanna wytyczono trasę turystyczną, której największą atrakcją jest dom Weizmanna (pierwszego prezydenta państwa Izrael). Dom jest narodowym muzeum, a w ogrodzie pochowano Chaima i Vere Weizmann. Przed domem stoi elegancka limuzyna Lincoln, którą podarował Weizmannowi amerykański przedsiębiorca Henry Ford.

  -  Magazyn "My Rehovot"

Tutejszy przemysł koncentruje się przede wszystkim na przetwarzaniu owoców cytrusowych (soki, oleje, zagęszczacze). Dodatkowo produkuje się tutaj plastiki, leki i towary metalowe. W ostatnim czasie w Rehovot powstało kilka nowoczesnych przedsiębiorstw biomedycznych i informatycznych.

 

W odległości 5-km na południowy-wschód od Rehovot znajduje się kibuc Givat Brenner (1.700 mieszkańców). Został on założony w 1928 roku. Nazwa kibucu pochodzi od Josefa Chaima Brennera, który został zamordowany przez Arabów w Hajfie w 1921 roku.
    Jest to jeden z największych kibuców w Izraelu. Produkuje się tutaj żywność konserwowaną, wyposażenie irygacyjne i produkty z drzewa. Tutaj mieszkał i tworzył izraelski rzeźbiarz Jacob Lotchansky, którego prace były zainspirowane wydarzeniami z historii Izraela. Można je obejrzeć na placach i w ogrodach kibucu.

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2007 by Gedeon