TURYSTYKA  -  OKOLICE  RZEKI  YARKON  -  Turystyka - Dystrykt Centralny
 
          regiony:
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
 - Okolice rzeki Yarkon
     -  Nizina Judzka i Szefela
 
          największe miasta:
     -  Hod HaSharon
     -  Kefar Sava
     -  Lod
     -  Modi'in
     -  Nes Ziyyona
     -  Netanya
     -  Petah Tiqwa
     -  Qalansawe
     -  Ra'annana
     -  Ramla
     -  Rehovot
     -  Rishon LeZion
     -  Rosh HaAyin
     -  Tayibe
     -  Tira
     -  Yavne
     -  Yehud
 
          rezerwaty przyrody:
 - Park Narodowy Yarkon


 


Rzeka Yarkon

Na południe od Równiny Sharon zaczyna się bogata Nizina Judei. Jest to obszar ożywionej gospodarki rolniczej. Nizina dzieli się na dwie części - północną i południową. Część północna ma długość około 85 kilometrów, zaczyna się za rzeką Jarkon (Yarkon) i sięga na południu do rzeki Nahal Lakisz, wpadającej do morza na północ od miasta Ashdod. Cała Nizina Judei jest nawadniana rzekami spływającymi z gór i wpadającymi do morza. To wspaniałe tereny dla rolnictwa, dlatego znajdziemy tutaj liczne osady o charakterze rolniczym. Nie mają one jednak takiego samego charakteru, jak te z Równiny Sharonu. Tutejsza ziemia traci swój urodzajny charakter przybrzeżnych ogrodów warzywnych oraz sadów owocowych i zamienia się w pola zbożowe.

Główną rzeką tego regionu jest rzeka Jarkon (Yarkon), która jest największą przybrzeżną rzeką Izraela. Jej długość wynosi 27,5 kilometra. Przepływa przez siedem miast, w tym przez Petah Tiqwa i Tel Awiw.
    Ten czysty zielony teren został objęty ochroną, jako Park Narodowy Yarkon. Można tu zwiedzić starą otomańską twierdzę Binar Bashi (z 1571 r.), która góruje nad źródłami rzeki Jarkon. Okolice źródeł Jarkon słyną z bogactwa fauny i flory. Tutejsze strumienie spływają ze wzgórz i zasilają rzekę Jarkon. Woda jest krystalicznie czysta i w większości odprowadzana do krajowego systemu wodnego. Jednak nigdy nie dopuszcza się do wyschnięcia rzeki, tak aby nie zakłócić delikatnej równowagi w przyrodzie. Rzeka płynie zakolami, a w okolicznych lasach rozkwita bogactwo różnorodnych roślin. W parku poprowadzono liczne szlaki turystyczne dla pieszych i rowerowych wycieczek. Park jest dostępny dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

            -  Yarkon River

 

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon