TURYSTYKA  -  PETAH  TIQWA  -  Turystyka - Dystrykt Centralny
 
          regiony:
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Okolice rzeki Yarkon
     -  Nizina Judzka i Szefela
 
          największe miasta:
     -  Hod HaSharon
     -  Kefar Sava
     -  Lod
     -  Modi'in
     -  Nes Ziyyona
     -  Netanya
 - Petah Tiqwa
     -  Qalansawe
     -  Ra'annana
     -  Ramla
     -  Rehovot
     -  Rishon LeZion
     -  Rosh HaAyin
     -  Tayibe
     -  Tira
     -  Yavne
     -  Yehud
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Yarkon


 


Petah Tikwa

Miasto Petah Tiqwa jest położone na północny-wschód od aglomeracji miejskiej Tel Awiwu (w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu).
    Jego powierzchnia wynosi 39 km2 i według danych Israel Central Bureau of Statistics liczy 182.800 mieszkańców (dane z 2006 r.). Populacja w 99,9% składa się z Żydów.

zdjecie satelitarne i mapa Petah Tikwa

  -  Petah Tikwa oficial web-site

----------  RYS  HISTORYCZNY  ----------

Osada Petah Tiqwa została założona w 1878 roku przez grupę religijnych pionierów z Jerozolimy. Inicjatywę założenia nowej osady podjęli: Rabbi Yoel-Moshe Salomon, Rabin David Gutmann i Yehoshua Stampfer. Była to pierwsza nowożytna żydowska osada rolnicza powstała w Palestynie, stąd nazwa w języku hebrajskim oznacza: "Matka Miast". Osada była położona pomiędzy malarycznymi bagnami i rozprzestrzenienie się malarii zmusiło mieszkańców do opuszczenia swoich domów.
    W 1883 roku, dzięki pomocy finansowej barona Edmonda de Rothschild udało się osuszyć bagna i ponownie zasiedlić osadę, w której zaczęli osiedlać się nowo przybyli żydowscy imigranci z Europy.
    Podczas lat I wojny światowej, Petah Tiqwa służyła jako osada-uchodźców dla żydowskich mieszkańców Tel Awiwu i Jaffy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów przez turecką armię.
    Powstała tutaj pierwsza szkoła rolnicza dla pionierów osiedlających się w Palestynie. Na początku lat 20-tych XX wieku rozpoczęła się wielka robudowa osady Petah Tiqwa, w której powstała strefa przemysłowa. Równocześnie szkolący się tutaj pionierzy założyli w pobliżu kibuc Yavneh. W 1937 roku Petah Tiqwa otrzymała prawa miejskie.

----------  RYS  TURYSTYCZNY  ----------

Współczesne miasto Petah Tiqwa jest drugim co do wielkości ośrodkiem przemysłowym w Izraelu. W trzech strefach przemysłowych ulokowały się liczne zakłądy produkujące tekstylia, metaloplastykę, stolarstwo, plastiki, spożywcze i inne. Z sektory high-tech swoje siedziby utworzyły tutaj Oracle Corporation, IBM, Intel, SanDisk, ECI Telecom oraz GlaxoSmithKline Pharmecuticals. Miasto jest połączone czteroma autostradami z Tel Awiwem, Hajfą, Ashqelonem i Jerozolimą.

W centrum miasta znajduje się Ogród Założycieli (Gan Hameyasdim), założony na cześć pierwszych osadników. Do parku przylega pierwsza synagoga wybudowana w mieście oraz nowy ratusz.

Przy drodze wyjazdowej do Bene Bereq wzniesiono kamienny łuk poświęcony pamięci barona Edmonda de Royhschilda, który był fundatorem powstania miasta.

Na peryferiach rozciągają się sady cytrusowe i uprawy warzyw, a w pobliżu wydobywa się kamień budowlany.

 

W pobliżu miasta znajduje się piękny zielony teren, który został objęty ochroną jako Park Narodowy Yarkon. Park rozciąga się wokół rzeki Jarkon, której czyste wody w większości są odprowadzane do krajowego systemu wodnego. Jednak nigdy nie dopuszcza się do wyschnięcia rzeki, tak aby nie zakłócić delikatnej równowagi w przyrodzie. Rzeka płynie zakolami, a w okolicznych lasach rozkwita bogactwo różnorodnych roślin. W parku poprowadzono liczne szlaki turystyczne dla pieszych i rowerowych wycieczek. Park jest dostępny dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Można tu zwiedzić starą otomańską twierdzę Binar Bashi (z 1571 r.), która góruje nad źródłami rzeki Jarkon. Okolice źródeł Jarkon słyną z bogactwa fauny i flory.

  -  Yarkon

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2007 by Gedeon