TURYSTYKA  -  WYBRZEŻE  MORZA  ŚRÓDZIEMNEGO  -  Turystyka - Dystrykt Centralny
 
          regiony:
 - Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Okolice rzeki Yarkon
     -  Nizina Judzka i Szefela
 
          największe miasta:
     -  Hod HaSharon
     -  Kefar Sava
     -  Lod
     -  Modi'in
     -  Nes Ziyyona
     -  Netanya
     -  Petah Tiqwa
     -  Qalansawe
     -  Ra'annana
     -  Ramla
     -  Rehovot
     -  Rishon LeZion
     -  Rosh HaAyin
     -  Tayibe
     -  Tira
     -  Yavne
     -  Yehud
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Yarkon


 

 

 

Wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego wiedzie piękna i nowoczesna autostrada nr. 2. Tuż przy niej biegnie linia kolejowa łącząca miasta Hajfa i Tel Awiw.
    Ten wąski, płaski pas wybrzeża nazywa się Równiną Sharon. Pod względem geograficznym, Równina Sharon dotyka na północy masywu góry Karmel, na wschodzie Samarii, a na południu terenów metropolii miejskiej Tel Awiwu. Południową geograficzną granicą jest rzeka Yarkon.

Na tym wąskim pasie wybrzeża mieszka większość ludności Izraela. W tym gęsto zaludnionym regionie wypracowuje się znaczną część dochodu narodowego. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się łańcuch spokojnych kurortów. Warunki zakwaterowania i infrastruktura są tu o wiele lepsze niż w innych rejonach wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego. W pobliżu znajdują się także wiejskie kibuce. W ten sposób można wybierać pomiędzy starymi i nowymi kurortami, a w niedużej odległości znajdują się starożytne zabytki sprzed tysięcy lat.

 

 

Wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, na południe od aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, ciągną się wielkie wydmy piaskowe, miejscami szerokie na 5 kilometrów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon