TURYSTYKA  -  MODI'IN  -  Turystyka - Dystrykt Centralny
 
          regiony:
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Okolice rzeki Yarkon
     -  Nizina Judzka i Szefela
 
          największe miasta:
     -  Hod HaSharon
     -  Kefar Sava
     -  Lod
 - Modi'in
     -  Nes Ziyyona
     -  Netanya
     -  Petah Tiqwa
     -  Qalansawe
     -  Ra'annana
     -  Ramla
     -  Rehovot
     -  Rishon LeZion
     -  Rosh HaAyin
     -  Tayibe
     -  Tira
     -  Yavne
     -  Yehud
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Yarkon


 


Modi'in

Miasto Modi'in jest położone na wschód od aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, u podnóża judejskich wzgórz (w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu). Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 75 000 mieszkańców (dane z 2003 r.). Populacja w 100% składa się z Żydów.

Rys historyczny:

Historia Modi'in sięga żydowskiego powstania Machabeuszy. Właśnie tutaj mieszkał syn kapłana Matatiasza, Juda Machabeusz, który pokonał wojska Antiocha.

Kamień węgielny pod współczesne miasto Modi'in został położony w 1993 roku. Ma to być docelowo bardzo duże miasto, które w chwili obecnej zajmuje dopiero zaledwie 50% powierzchni swojej ziemi.

Rys turystyczny:

Pobliska autostrada łącząca Tel Awiw z Jerozolimą, od wschodu mija podnóża judejskich wzgórz. W krajobraz wtapiają się przydrożne pomniki - kamienne płyty, fragmenty ciężarówek, czołgów i samolotów - upamiętniające żołnierzy, którzy oddali życie w licznych wojnach nowożytnego Izraela.
    Kawałek drogi za lotniskiem Ben Guriona leży nowe miasto Modi'in. Pomyślano je dla Izraelczyków pracujących w Tel Awiwie, Jerozolimie i w miastach nadmorskich, którzy wolą dojeżdżać dłużej do pracy, ale mieszkać w bardziej luksusowych warunkach. Będzie to czwarte co do wielkości miasto Izraela i pierwsze zbudowane od podstaw. Docelowo będzie tu mieszkać 250 tys. mieszkańców. To z tego powodu doprowadzono tutaj autostradę i nową linię szybkiej kolei. Zaplanowano i realizuje się tu budowę siedzib sądów, kin, wielkiego centrum handlowo-towarowego oraz dworców: autobusowego i kolejowego, mających docelowo obsługiwać 250 tysięcy mieszkańców. Mają tu być: pięć synagog, dwie łaźnie rytualne, trzy ośrodki opieki dziennej, dwie kliniki zdrowego dziecka, 36 ognisk przedszkolnych, 18 przedszkoli, 3 szkoły integracyjne i liczne obiekty sportowe. Piękne dzielnice mieszkaniowe powstają wśród drzew i zieleni.

            -  Modi'in Officjal web-site

W trakcie obchodów Chanuki region Modi'in staje się celem wycieczek Izraelczyków i turystów zagranicznych. W Lesie Modziańskim znajduje się amfiteatr, natomiast niedaleko grobów Machabeuszów leży wioska Szilat, będąca rekonstrukcją wioski hasmonejskiej, a także Rezerwat Krajobrazów Biblijnych Neot Kedumim, gdzie biblijne drzewa, florę i faunę umieszczono w naturalnym dla nich środowisku. Rozmieszczając kamień za kamieniem i drzewo za drzewem, pracownicy rezerwatu zdołali przemienić niedawne pagórkowate pustkowie o powierzchni 260 hektarów w przepiękny pejzaż starożytnego Izraela i historii biblijnych. Do rezerwatu przeniesiono prastare drzewa oliwne, drzewa migdałowe i cedry libańskie. Jesienią kiełkują cyklameny i krokusy, a wiosną ten jedyny na świecie rezerwat biblijnych krajobrazów pokrywa się istnymi kwiatowymi kobiercami. Dojazd do tego miejsca jest szybki i wygodny.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon