TURYSTYKA  -  NES  ZIYYONA  -  Turystyka - Dystrykt Centralny
 
          regiony:
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Okolice rzeki Yarkon
     -  Nizina Judzka i Szefela
 
          największe miasta:
     -  Hod HaSharon
     -  Kefar Sava
     -  Lod
     -  Modi'in
 - Nes Ziyyona
     -  Netanya
     -  Petah Tiqwa
     -  Qalansawe
     -  Ra'annana
     -  Ramla
     -  Rehovot
     -  Rishon LeZion
     -  Rosh HaAyin
     -  Tayibe
     -  Tira
     -  Yavne
     -  Yehud
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Yarkon


 


Ness Ziona

Miasto Nes Ziyyona jest położone około 20 kilometrów na południe od aglomeracji miejskiej Tel Awiwu (w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu).
    Miasto zajmuje powierzchnię 16 km2. Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 27.800 mieszkańców (dane z 2004 r.), w tym 99,6% Żydów i 0,4% Arabów.

zdjecie satelitarne i mapa Nes Ziona

  -  Nes Ziona oficial web-site

----------  RYS  HISTORYCZNY  ----------

W 1880 roku w tym miejscu powstała prywatna farma rolnicza (350 akrów) prowadzona przez pochodzącego z Niemiec chrześcijanina Reslera. Farma była nazywana Nachalot Reuben. Gdy jego żona i dzieci zmarły na malarię, Resler wrócił do Niemiec i darował w 1883 roku ziemię żydowskiemu aktywiści z Rosji Reubenowi Lehrer. W 1887 roku grupa żydowskich osadników osiedliła się na terenie farmy rolniczej Nachalot Reuben. Zasadzono winnice i rozpoczęto uprawiać róże. W 1893 roku w osadzie mieszkało już dziesięć żydowskich rodzin. Swoją osadę nazwali Ness Ziyyona.

----------  RYS  TURYSTYCZNY  ----------

Jest to miasto, jednakże jego centrum ma nadal kształt wioski. Znane jest jako centrum kultury i edukacji. O okolicy mówi się, że jest "mlekiem i miodem płynąca".

  -  Rishonim

 

Na wschód od Nes Ziyyona znajduje się siedziba Israel Institute for Biological Research (IIBR), który zajmuje się tajnymi wojskowymi technologiami chemicznymi i biologicznymi. Instytut został założony w 1952 roku i działa pod protekcją rządu, współpracując z licznymi międzynarodowymi instytutami naukowymi. Teren Instytutu jest chroniony, gdyż w tutejszych laboratoriach prawdopodobnie pracuje się nad wojną biologiczną i opracowuje się nowe szczepionki. Instytut zatrudnia 350 pracowników, w tym 150 naukowców.

zdjecie satelitarne i mapa Israel Institute for Biological Research

  -  Israel Institute for Biological Research

Bardzo ciekawym przedsięwzięciem jest utworzony w Nes Ziyyona Park Nauki Weizmanna, w którym rozwijają się liczne przedsiębiorstwa w dziedzinach nanotechnologii, medycyny, optyki, elektroniki, informatyki itp.

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2007 by Gedeon