TURYSTYKA  -  RAMLA



  -  Turystyka - Dystrykt Centralny
 
          regiony:
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Okolice rzeki Yarkon
     -  Nizina Judzka i Szefela
 
          największe miasta:
     -  Hod HaSharon
     -  Kefar Sava
     -  Lod
     -  Modi'in
     -  Nes Ziyyona
     -  Netanya
     -  Petah Tiqwa
     -  Qalansawe
     -  Ra'annana
 - Ramla
     -  Rehovot
     -  Rishon LeZion
     -  Rosh HaAyin
     -  Tayibe
     -  Tira
     -  Yavne
     -  Yehud
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Yarkon


 


Ramla

Miasto Ramla jest położone pośrodku Izraela, pomiędzy Tel Awiwem a Jerozolimą (w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu). Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 63 500 mieszkańców (dane z 2004 r.). Populacja w 80% składa się z Żydów i 20% z Arabów (16% Muzułmanie i 4% Chrześcijanie).
    Bardzo często Ramla jest mylona z arabskim miastem Ramallah, położonym w Samarii.

zdjecie satelitarne i mapa Ramli

  -  Ramla oficial web-site

----------  RYS  HISTORYCZNY  ----------

Miasto zostało założone około 716 roku n.e. przez kalifa Sulaymana ibn Abd al-Malika. Nazwa pochodzi od arabskiego słowa "raml" oznaczającego "piasek". Ramla była wówczas stolicą całej prowincji Palestyna. Rozwojowi miasta sprzyjało korzystne położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych z Egiptu do Syrii oraz z Jerozolimy na wybrzeże. Miasto posiadało mury obronne.
    W XI wieku Ramla została zdobyta przez Krzyżowców. Pod panowaniem tureckim miasto popadło w ruinę, a ponowny rozwój miasta rozpoczął się dopiero pod koniec XIX wieku.
    Podczas Wojny o Niepodległość 1948 roku Ramla znalazła się na linii frontu. Miasto leżało na strategicznej linii komunikacyjnej prowadzącej z wybrzeża do Jerozolimy. Z tego powodu stało się ono nieuniknionym celem żydowskich ataków. Ramla została zdobyta 12 lipca 1948 roku (Operacja Danny). Większość arabskich mieszkańców uciekła (pozostało jedynie 400 arabskich mieszkańców, w większości Chrześcijan).
    Opuszczone arabskie domy zostały natychmiast zajęte przez przyjeżdżających nowych żydowskich imigrantów. Już w lutym 1949 roku mieszkało tutaj ponad 6 tys. Żydów (głównie z Francji). W 1972 roku populacja miasta wynosiła 34 000 ludzi.

----------  RYS  TURYSTYCZNY  ----------

Największą atrakcją turystyczną Ramli jest biały minaret Wielkiego Meczetu zwany również meczetem Omari - pierwotnie była to bazylika wzniesiona przez Krzyżowców w XII wieku. Przy głównej ulicy miasta znajduje się Hospicjum Św. Nicodema i Św. Józefa z Arymatei. Budynek jest łatwo rozpoznawalny po jego kwadratowej wieży z zegarem. Należał do franciszkańskich mnichów i był używany przez Napoleona jako sztab dowództwa gdy usiłował podbić Palestynę. Inną ciekawostką jest wielka cysterna na wodę (wymiary 500x600 metrów i głębokość 9 metrów) wzniesiona około 800 roku. Cysterna jest przykryta specjalnym kamiennym sklepieniem składającym się z 24 kamieni. Jest tak zbudowana, że jednocześnie wodę mogły pić 24 wielbłądy.
    W mieście znajduje się cmentarz żołnierzy brytyjskich z czasów I wojny światowej.

W maju 2006 roku w Ramli odkryto jaskinie Ayalon Cave. Odkrycia dokonano na terenie kamieniołomów używanych przez Nesher Industries. Długość podziemnych korytarzy wynosi 2,5 km, a głębokość 100 metrów. Jest to druga co do wielkości jaskinia w Izraelu.

  -  Ayalon Cave

W odległości 7 km na południowy-wschód (droga nr 44) od Ramli znajdują się ruiny miasteczka Gezer. Istniało ono już w czasach, gdy Jozue z Izraelczykami podbijali Kanaan - król Horam z Gezer. Król Salomon ufortyfikowal Gezer. Podczas powstania Machabeuszy Gezer otrzymał Szymon Machabeusz. Podczas żydowskich powstań miasto zostało doszczętnie zniszczone przez Rzymian. W latach 1902-1909 jego ruiny odkryli niemieccy archeolodzy, a prace kontynuowali amerykańscy archeolodzy po 1964 roku. Powstał tutaj kibuc Gezer. Miejsce jest szczególnie interesujące dla osób zajmujących się archeologią.

  -  Gezer

----------  POŁĄCZENIA  KOMUNIKACYJNE  ----------

Ramla posiada dworzec kolejowy, przez który przechodzi jedna linia:
1). Kfar Saba-Tel Awiw-Beit Shemesh.

Miasto jest położone przy strategicznym skrzyżowaniu ważnych dróg nr 44 (z Tel Awiwu w kierunku Jerozolimy) i 40 (przedłużenie autostrady nr 4 z Hajfy do Hadery na południu, w pobliżu Ashkelonu).

 

Współczesna Ramla przyciągnęła wiele zakładów przemysłowych, wliczając w to zakłady farmaceutyczne, produkujące papierosy, materiały budowlane, cementownie, urządzenia telekomunikacyjne oraz elektryczne dla przemysłu samochodowego.

 

Jako ciekawostkę można dodać, że Ramla jest centrum Karaimów w Izraelu. Karaimi to niewielka grupa etniczna licząca około 12 tys. ludzi. Jako odłam religijny judaizmu powstali w VII wieku. Istota różnic w wielkim skrócie polega na odrzuceniu przez Karaimów zasad judaizmu rabinicznego i poprzestaniu na wierze opartej wyłącznie na Torze pisanej. Według prawa Izraela Karaimom nie przysłuje prawo powrotu. Aby osiedlić się w Izraelu Karaimi muszą przejść konwersję na judaizm rabiniczny.

  -  Karaimi w Polsce

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2007 by Gedeon