TURYSTYKA  -  RA'ANANA  -  Turystyka - Dystrykt Centralny
 
          regiony:
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Okolice rzeki Yarkon
     -  Nizina Judzka i Szefela
 
          największe miasta:
     -  Hod HaSharon
     -  Kefar Sava
     -  Lod
     -  Modi'in
     -  Nes Ziyyona
     -  Netanya
     -  Petah Tiqwa
     -  Qalansawe
 - Ra'annana
     -  Ramla
     -  Rehovot
     -  Rishon LeZion
     -  Rosh HaAyin
     -  Tayibe
     -  Tira
     -  Yavne
     -  Yehud
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Yarkon


 


Ra'anana

Miasto Ra'anana jest położone na północ od aglomeracji miejskiej Tel Awiwu (w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu).
    Miasto ma powierzchnię 14,9 km2. Według danych Israel Central Bureau of Statistics liczy 71.900 mieszkańców (dane z 2005 r.).

zdjecie satelitarne i mapa Raanana

  -  Raanana oficial web-site

----------  RYS  HISTORYCZNY  ----------

Historia powstania osady Ra'anana wiąże się z założeniem w 1912 roku amerykańskiego przedsiębiorstwa Ahuza Alef - New York, które było zaangażowane we wspieranie żydowskiego osadnictwa w Palestynie. Plany zakupu ziemi i założenia nowej osady rolniczej zostały chwilowo przerwane przez wybuch I wojny światowej.
    Osada Raananya została założona 2 kwietnia 1922 roku przez czterech żydowskich imigrantów ze Stanów Zjednoczonych, którym pomagało trzech wynajętych robotników i dwóch uzbrojonych strażników. Arabscy sąsiedzi nazwali osadę Americaya, ponieważ jej mieszkańcy mówili po angielsku i pochodzili z Nowego Jorku.
    Ostatecznie osadnicy zdecydowali się na mówienie w języku hebrajskim i zmienili nazwę osady na Ra'anana, co oznacza "świeży". W 1948 roku w osadzie żyło już 300 mieszkańców.

----------  RYS  TURYSTYCZNY  ----------

W Ra'anana osiedliło się wielu imigrantów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Afryki Południowej, nadając miastu niepowtarzalny klimat. Spokojną atmosferę miasta podkreśla corocznie organizowany tutaj wielki konkurs kwiatów, podczas którego całe miasto pokrywa się pięknymi kwiatami.
    Park Ra'anana jest największym kompleksem zieleni na równinie Szaron. Jest to duży obszar ogrodów, placów zabaw i urządzonych miejsc rekreacji, pomiędzy którymi wytyczono drogi rowerowe i ścieżki do spacerów. Istnieje tu możliwość aktywnego uprawiania sportów. Można odwiedzić ogród ZOO. Dodatkową atrakcją jest piękne jezioro.

W tutejszej strefie przemysłowej swoje siedziby umieściły liczne przedsiębiorstwa high-tech: Hewlett-Packard, SAP, Texas Instruments, Amdocs, NICE Systems, Microsoft Israel oraz Emblaze.

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2007 by Gedeon