TURYSTYKA  -  RISHON  LEZIYYON  -  Turystyka - Dystrykt Centralny
 
          regiony:
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Okolice rzeki Yarkon
     -  Nizina Judzka i Szefela
 
          największe miasta:
     -  Hod HaSharon
     -  Kefar Sava
     -  Lod
     -  Modi'in
     -  Nes Ziyyona
     -  Netanya
     -  Petah Tiqwa
     -  Qalansawe
     -  Ra'annana
     -  Ramla
     -  Rehovot
 - Rishon LeZion
     -  Rosh HaAyin
     -  Tayibe
     -  Tira
     -  Yavne
     -  Yehud
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Yarkon


 


Rishon LeZion

Miasto Rishon LeZion (Rishon LeZiyyon) jest położone na południe od aglomeracji miejskiej Tel Awiwu (w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu).
    Miasto zajmuje powierzchnię 59 km2. Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 222.300 mieszkańców (dane z 2006 r.). Jest to czwarte największe miasto w Izraelu, znane z wysokiego poziomu życia. Nazwa miasta oznacza: "Pierwszy w Syjonie". Czasami jest ono nazywane Rishon.

zdjecie satelitarne i mapa Rishon LeZion

  -  Rishon LeZion oficial web-site

----------  RYS  HISTORYCZNY  ----------

Osada została założona 31 lipca 1882 roku przez grupę 10 żydowskich imigrantów (członków ruchu Hovovei Zion) z Charkowa, z Rosji. Osadę założono na 3 akrach ziemi, zakupionych od Arabów z pobliskiej arabskiej wioski Eyun Kara.
    Była to pierwsza syjonistyczna osada założona w Palestynie. W 1883 roku wykopano pierwszą studnię, która do dzisiaj stanowi zabytek i ciekawostkę turystyczną. W 1885 roku mieszkający tutaj Zeev Abramowicz zaprojektował współczesną flagę państwa Izrael.
    W rozwoju osady pomagał Baron Edmond James de Rothschild (1845-1934), który w 1889 roku sfinansowal powstanie tutejszych winnic (wytwórnia win Carmel Winery) i plantacji owoców cytrusowych. W 1889 roku w Rishon LeZion ułożono współczesny hymn państwa Izrael.
    W 1890 roku w Rishon LeZion żyło już 359 mieszkańców, a w 1900 roku 526 mieszkańców.

W 1950 roku Rishon LeZion otrzymało prawa miejskie.

----------  RYS  TURYSTYCZNY  ----------

Stare Miasto Rishon LeZion stanowi obszar śródmieścia wokół ulic Herzla i Jabotinskiego. Centrum dzielnicy stanowi ulica Rothschilda, przy centrum handlowym Midrehov oraz przy starym parku Gan-HaMoshava. Z ciekawych rzeczy warto zobaczyć tutaj starą wieżę ciśnień oraz pierwszą szkołę hebrajską (Beit Sefer Haviv, 1886 r.). W Muzeum Jad Lebanim przedstawiono historię Syjonizmu i osadnictwa żydowskiego w Palestynie. Tuż obok muzeum znajduje się Wielka Synagoga, którą wybudowano w 1885 roku jako magazyn zboża (władze tureckie nie zezwalały na budowę domu modlitwy). Obecnie w mieście istnieje około 160 synagog.
    W zachodniej części powstaje nowe miasto Rishon LeZion, w którym nowoczesne osiedla buduje się pośrodku pięknych parków. Tamtejsze centra handlowe i rozrywki żyją przez całą noc.

Po zachodniej stronie autostrady nr 4, na piaszczystych nadmorskich wydmach wybudowano w 1991 roku kompleks rozrywkowy (The Superland) z wesołym miasteczkiem i ZOO. Uzupełnieniem atrakcji są plaże i nadmorski deptak.
    Nowoczesnym centrum kultury jest Heichal Ha-Tarbut, w którym znajduje się teatr i sale koncertowe.

  -  Witrualna podróż po teatrze i sali koncertowej

Miasto słynie z corocznie organizowanego Festiwalu Wina. W Rishon LeZion znajduje się wspaniała wytwórnia win Yekev Carmel Winery. Wytwórnia została ostatnio zmodernizowana i można ją zwiedzać z przewodnikiem. W programie jest przewidziana degustacja tutejszych win.

  -  Wina Karmel

Tutejszy przemysł i centra biznesowe ulokowano w specjalnych strefach na obrzeżach miasta, dzięki czemu nie zakłócają one spokojnego życia mieszkańców. Z przemysłu znajdują się tutaj między innymi zakłady elektroniczne, motoryzacyjne, cementownia oraz huta szkła.

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2007 by Gedeon