TURYSTYKA  -  YAVNE  -  Turystyka - Dystrykt Centralny
 
          regiony:
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Okolice rzeki Yarkon
     -  Nizina Judzka i Szefela
 
          największe miasta:
     -  Hod HaSharon
     -  Kefar Sava
     -  Lod
     -  Modi'in
     -  Nes Ziyyona
     -  Netanya
     -  Petah Tiqwa
     -  Qalansawe
     -  Ra'annana
     -  Ramla
     -  Rehovot
     -  Rishon LeZion
     -  Rosh HaAyin
     -  Tayibe
     -  Tira
 - Yavne
     -  Yehud
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Yarkon


 


Javne

Miasto Javne (Jawne) jest położone 25 kilometrów na południe od aglomeracji miejskiej Tel Awiwu (w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu).
    Jego powierzchnia wynosi 30 km2. Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 31.900 mieszkańców (dane z 2005 r.). Populacja w całości składa się z Żydów.

zdjecie satelitarne i mapa Javne

  -  Javne oficial web-site

----------  RYS  HISTORYCZNY  ----------

Osada posiada bardzo długą historię, sięgającą czasów podboju Kanaanu przez Jozuego (Jozue 15:11). Później było to miasto graniczne pomiędzy ziemiami pokoleń Dan i Juda.
    W czasach Rzymskich miasto było nazywane Iamnia. Po zniszczeniu Świątyni Jerozolimskiej w 70 roku, Rabbi Jochanan Ben Zakkai (jeden z tannaim) przeniósł do Javne siedzibę Sanhedrynu. To właśnie tutaj zaczęto tworzenie podstaw współczesnego judaizmu rabinicznego.
    Krzyżowcy zdobyli Javne i wybudowali tutaj zamek w 1141 roku. Miasto nazwali Ibelin. Zostało ono zdobyte przez Saladyna w 1187 roku.

W czasach współczesnych, podczas Wojny o Niepodległość 1948 roku cała arabska ludność wioski Yibna uciekła. Na tym miejscu powstało obecne miasto Javne.

----------  RYS  TURYSTYCZNY  ----------

Z ciekawostek warto zobaczyć kościół wzniesiony w XII wieku przez Krzyżowców, który później przebudowano na meczet. Znajduje się on na wzgórzu na wschód od głównej drogi Javne. Dla Żydów szczególnym miejscem jest grobowiec, w którym prawdopodobnie pochowano Rabbi Gamaliela. Muzułmanie jednak twierdzą, że jest tu pochowany przyjaciel Mahometa, Hureira. Grobowiec znajduje się na zachod od głównej drogi w Javne.

W północnej części Javne znajduje się główna siedziba Aeronautics Defense Systems Ltd., która specjalizuje się w rozwoju wojskowych systemów uzbrojenia. Między innymi powstają tutaj nowe modele bezzałogowych samolotów wojskowych, systemy obserwacyjne i zwiadowcze oparte np. na balonach lub sterowcach, zaawansowane technologicznie systemy awioniki, łączności, zabezpieczeń i inne.

  -  Aeronautics Defense Systems Ltd.

 

W odległości 7-km na północny-zachód od Javne, na wybrzeżu Morza Śródziemnego (na południe od kibucu Palmachim) znajdują się ruiny dawnego portu Javne Jam. Odkryto tutaj ruiny fortecy i innych kamiennych budowli.

Kibuc Palmachim został założony w 1949 roku na miejscu opuszczonej arabskiej wioski al-Nabi Rubin, na południowym brzegu rzeki Rubin. W 1969 roku powstało tutaj Muzeum Palmachim, poświęcone pamięci członków oddziałów Palmachim. Dużą popularnością cieszą się tutejsze plaże.

zdjecie satelitarne i mapa kibucu Palmachim

  -  Kibuc Palmachim oficial web-site

Na zachód od miasta Javne, po drugiej stronie autostrady nr 4 znajdują się nadmorskie wydmy. Wśród piasków znajdują sie tajne bazy Izraelskich Sił Obronnych - baza Izraelskich Sił Powietrznych Palmachim oraz ośrodek nuklearny Soreq.

zdjecie satelitarne i mapa bazy wojskowej Palmachim

Baza Palmachim została wybudowana w latach 70-tych. Pierwotnie był to ośrodek do przeprowadzania testów rakiet. To właśnie z tej bazy wystrzeliwane są rakiety Shavit, które wynoszą na orbitę okołoziemską izraelskie satelity szpiegowskie serii Ofeq. Ostatnio 11 czerwca 2007 roku z powodzeniem wystrzelono satelitę Ofeq-7.

zdjecie satelitarne i mapa bazy wojskowej i lotniska w Palmachim

Bardziej na południe powstała główna izraelska baza helikopterów. Stacjonują tutaj eskadry z helikopterami transportowymi UH-60A i S-70A Black Hawk (124 Eskadra), helikopterami szturmowymi AH-1F Cobra (160 i 161 Eskadra), helikopterami wielozadaniowymi AS 565 Panther (prawdopodobnie 193 Eskadra). Samoloty bezzałogowe operują w 155 i 200 Eskadrze, natomiast baterie rakietowe stanowią 151 Eskadrę. Do dyspozycji sił powietrznych wybudowano tutaj dwa pasy startowe o długości 803 i 2.000 metrów.
    W bazie stacjonuje jednostka do zadań specjalnych Shaldag (Unit 5101), utworzona w 1974 roku.

zdjecie satelitarne i mapa osrodku nuklearnego Soreq

Ośrodek nuklearny Soreq jest otoczony jeszcze większą tajemnicą - wchodzi on w obręb strefy bezpieczeństwa wokół bazy Palmachim.
    W 1955 roku wybudowano tutaj we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi reaktor atomowy Soreq IRR-1 o mocy 5 MW. Reaktor znajduje się pod stałą kontrolą Stanów Zjednoczonych i obserwatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA). Formalnie ośrodek powstał w 1958 roku i zatrudnia ponad 200 pracowników. Działalność ośrodka obejmuje badania i rozwój technologii związanych z energią jądrową.

  -  Osrodek nuklearny Soreq

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2007 by Gedeon